Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Jednogłośnie za budżetem powiatu bielskiego

Fot. Marcin Kałuski

Dzisiaj Rada Powiatu Bielskiego uchwaliła budżet na 2019 rok. Mimo dość gorącej dyskusji, radni jednogłośnie poparli projekt przedstawiony przez zarząd.

Dochody mają wynieść niespełna 124 miliony złotych, a wydatki – niemal 127,5 miliona. Same tylko wynagrodzenia w strukturze samorządu powiatu pochłoną 46,5 miliona. Na inwestycje zarezerwowano 35,5 miliona. 3,6-milionowy deficyt zostanie pokryty dzięki kredytowi o wartości 2,3 miliona i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1,27 mln).

Na zadania związane z drogami, w tym ich utrzymanie i remonty, przeznaczono 29,5 miliona. 3 miliony wyniosą koszty działalności komunikacji publicznej. Funkcjonowanie administracji będzie kosztować 23 miliony, oświaty – 21 milionów, a pomocy społecznej – 11,6 miliona. Pozostałe zadania związane z polityką społeczną będą kosztować 3 miliony, a edukacją wychowawczą – 8. Wsparcie rodzin, za czym się kryje głównie finansowanie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, wymaga nakładów rzędu 6,6 miliona. Na zadania związane z ochroną zdrowia zarezerwowano 1,9 miliona. Na zadania z zakresu ochrony powietrza i klimatu zarezerwowano 2 miliony, a na kulturę – 360 tysięcy. O wiele więcej, bo prawie 5,5 miliona, będą kosztować działania z zakresu kultury fizycznej.

Wśród przedsięwzięć drogowych zaplanowano wykonanie takich zadań, jak: modernizacja drogi Ligota – Międzyrzecze Dolne – Międzyrzecze Górne (11,8 mln), przebudowa drogi Stara Wieś – Wilamowice – Hecznarowice – Kęty (4 mln), przebudowa ulicy Bilczewskiego w Wilamowicach (1,45 mln) oraz przebudowa ulicy Przecznia w Kozach (2,3 mln). Powiat rozpocznie projektowanie remontów ulic: Olimpijskiej w Szczyrku, Prusa w Czechowicach-Dziedzicach, ciągu ulic św. Wojciecha, Dolnej i Starowiejskiej w Dankowicach, odcinka drogi ze Skoczowa do Landeka oraz odcinków dróg Wilamowice – Hecznarowice – Kęty oraz Czaniec – Bukowiec – Porąbka.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
2 lat temu

Powiat i nieroby do likwidacji to jest rezerwat nierobów tak wszystko należy do gmin a radny powiatowy to taka niby funkcja aby brać kase i nic nie robić.

WYBORCA
WYBORCA
2 lat temu

Budżet przyjęty . 1/3 to wynagrodzenia to kpina z podatników i wyborców .Skok EMERYTÓW na kase. 5 cio osobowy Zarząd + Skarbnik i Sekretarz , dwóch wice- Przewodniczących Rady . Podwyżka diet o 30% 5% do diety za dodatkowa komisję .Ciekawe co zrobią dla mieszkańców w tej kadencji .
Śmiech na sali sesyjnej w wykonaniu RADY STARSZYCH .

Franuś
Franuś
2 lat temu

Chciałoby się aby pod koniec roku w gminach wiejskich był plan co do remontu dróg gminnych przy okazji uchwalania budżetu. Daremne oczekiwanie, planu trudno się dopatrzyć w ciągu roku. Wynikowo najlepiej.

Arek
Arek
2 lat temu

Taki budżet to kpina……….znacznie większy posiadają choćby Czechowice . 1/3 budżetu na wynagrodzenia to szczyt niegospodarności i bezczelności ….stołków dobrze płatnych wiele . Taka instytucja dawno powinna być zlikwidowana a zadania przekazane gminom

Powiatowiec
Powiatowiec
2 lat temu
Reply to  Arek

A żeby śmieszniej było zamiast oszczędzać to planuje się zatrudnić jeszcze jednego członka zarządu.
Starosta mocno się rozbestwił przez ostatnie lata i robi co mu się podoba.