Wydarzenia Bielsko-Biała E-edukacja Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jeśli studiujesz i pobierasz rentę rodzinną, dopilnuj formalności. To ostatni dzwonek!

Fot. Pixabay.com

Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni do wniosku o kontynuowanie wypłaty renty. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc. Takiego zaświadczenia nie muszą przedkładać ci żacy, którzy w pierwszym zaświadczeniu złożonym do ZUS mieli wskazany całkowity okres trwania nauki w szkole wyższej. Pozostali muszą pamiętać o tym, by taki dokument złożyć w odpowiednim terminie, aby nie przepadła im wypłata renty rodzinnej za dany miesiąc.

Renta rodzinna to świadczenie, które może otrzymać dziecko po śmierci m.in. rodzica, przysługuje do ukończenia przez nie 16. roku życia, albo do 25. roku życia (lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów) pod warunkiem, że nadal się uczy.

– Edukację uczniowie, studenci czy też kursanci potwierdzają zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni. Zwykle jest one wydawane na rok szkolny bądź akademicki albo na programowy czas nauki. ZUS wypłaca rentę rodzinną za okres wskazany w zaświadczeniu – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. – Młodzież musi pamiętać o tym, że jeśli nie dostarczy nam takiego zaświadczenia, uznamy, że nie kontynuuje nauki i nie będzie podstaw do przyznania i wypłaty renty rodzinnej – dodaje rzeczniczka.

Tylko w tym roku 83 klientów bielskiego oddziału ZUS ma do zwrotu ponad pół miliona złotych z tytułu nienależnie pobranych rent rodzinnych. Dlatego ważne żeby pamiętać o tym, by jak najszybciej powiadomić ZUS, gdy zrezygnujemy z nauki w szkole czy na uczelni, by świadczenie nie było już wypłacane po przerwaniu edukacji. Nie warto na starcie dorosłego życia zaczynać je z długiem

Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki (np. pięcioletnie studia), to ZUS będzie wypłacał świadczenie przez cały ten czas. Może jednak w każdej chwili skontrolować, czy student faktycznie studiuje. Natomiast, gdy w zaświadczeniu nie został wskazany całkowity termin trwania nauki, ale jakieś konkretne daty, to aby renta była wypłacana bez przerwy, należy najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. – Na złożenie dokumentów żacy mają czas do końca października. Jeśli student złoży zaświadczenie jeszcze w październiku, to otrzyma rentę rodzinną za ten miesiąc. Jeśli jednak spóźni się i dostarczy dokumenty później, czyli w listopadzie, to wypłata renty za październik przepadnie – dodaje rzeczniczka.

Osoby pobierające rentę rodzinną muszą też pamiętać, aby poinformować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Brak takiej informacji spowoduje, że renta będzie nadal wypłacana i pobierana przez nieuprawnioną osobę. Niesłusznie otrzymane świadczenie trzeba będzie potem zwrócić wraz z odsetkami.

– Tylko w tym roku 83 klientów bielskiego oddziału ZUS ma do zwrotu ponad pół miliona złotych z tytułu nienależnie pobranych rent rodzinnych. Dlatego ważne żeby pamiętać o tym, by jak najszybciej powiadomić ZUS, gdy zrezygnujemy z nauki w szkole czy na uczelni, by świadczenie nie było już wypłacane po przerwaniu edukacji. Nie warto na starcie dorosłego życia zaczynać je z długiem – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments