Wydarzenia Cieszyn

Dochodziło tu do mnóstwa wypadków. Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej w Ustroniu po remoncie!

Fot. ZDW w Katowicach

Na tą wiadomość czekali kierowcy nie tylko z powiatu cieszyńskiego. W Ustroniu oddano już przebudowane skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 941 z ul. Kozakowicką i Dominikańską.

Na tym skrzyżowaniu dochodziło do mnóstwa wypadku, w tym kilku śmiertelnych. Inwestycja była więc długo wyczekiwana nie tylko przez kierowców. – Przebudowa skrzyżowania DW 941 w Ustroniu o wartości 13,7 mln zł to nie tylko inwestycja związana z poprawą jakości infrastruktury, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem uczestników ruchu. Na tym odcinku dochodziło do wielu groźnych wypadków i budowa sygnalizacji świetlnej oraz elementów poprawiających bezpieczeństwo, na pewno przyczynią się do ograniczenia tych niebezpiecznych zjawisk. Stawiamy na nowoczesne rozwiązania technologiczne, inwestujemy w rozwój dróg w całym regionie, ale to właśnie bezpieczeństwo jest naszym priorytetem – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski. Umowę na modernizację drogi podpisano we wrześniu 2022 roku. Wartość prac oszacowano na 13,7 mln zł.

Fot. ZDW w Katowicach

Chodziło o przebudowę ul. Katowickiej na skrzyżowaniu z drogami powiatowymi – ul. Kozakowicką i Dominikańską. Główne prace polegały na wykonaniu elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym m.in. budowie chodników w obszarze skrzyżowania, przebudowie istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych, odwodnieniu (kanalizacja deszczowa i rowy drogowe), a także przepustu pod koroną drogi wojewódzkiej, budowie kanału technologicznego, sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu dróg, przebudowie sieci oświetleniowej i kolidujących sieci uzbrojenia terenu.

Fot. ZDW w Katowicach

Warto podkreślić, że drogi wojewódzkie w regionie przystosowane są do maksymalnego nacisku osi 11,5 tony. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach stosuje najnowsze rozwiązania techniczne. Konstrukcja drogi została wykonana z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii. Warstwy bitumiczne zostały wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych. Przewidywana trwałość dróg przebudowywanych i budowanych przez ZDW w Katowicach wynosi aż 50 lat. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie konieczności ich gruntownej przebudowy.

Fot. ZDW w Katowicach

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lendos
Lendos
6 miesięcy temu

Dlaczego nie zrobiono pasów rozbiegowych w prawo z Dominikańskiej i z Kazakowickiej, tylko kierowcy muszą czekać na jednym pasie do skrętu w prawo, jazdy prosto i skrętu w lewo? Tak trudno pomyśleć?

mieszkaniec
mieszkaniec
6 miesięcy temu

A morawiecki nie przemówi,ze to dzięki pisowi i to oni zrobili?

czytelnik.
czytelnik.
6 miesięcy temu
Reply to  mieszkaniec

Tuska wina , pewnie by powiedział.

Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy
7 miesięcy temu

“Stawiamy na nowoczesne rozwiązania technologiczne” zróbmy 6 światła na krótkim odcinku drogi (7km) poza obszarem zabudowanym… kurtyna

Damian z Gliwic/Ustronia
Damian z Gliwic/Ustronia
6 miesięcy temu

Za to w Wielkiej Brytanii, Francji i innych krajach na takich drogach jest wiele rond, czasami co kilometr… Też jestem zawodowym kierowcą.

Lendos
Lendos
6 miesięcy temu

Skoczów poszedł po rozum do głowy i przebudowujie takie skrzyżowanie. A W Ustroniu najtaniej, nic ro, że kierowcy zjeżdżający z Dominikańskiej w kierunku Skoczowa i z Kazakowickiej w kierunku Ustronia będą musieli czekać kilka zmian świateł, bo nie wybudowano rozbiegówki.

nie wiadomo
nie wiadomo
7 miesięcy temu

Fajnie, trwałość 50 lat ale ile lat gwarancji? Jeśli droga wojewódzka to może wojewoda powinien się wypowiadać a nie marszałek?

wiadomo
wiadomo
7 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Pieniądze są z budżetu państwa a nie marszałkowskie.