Szykuje się ambitny projekt związany z zagospodarowaniem Jeziora Goczałkowickiego. Z jednej strony inwestycje mają pomóc chronić przyrodę, a z drugiej otworzyć zbiornik dla turystyki.
Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć realizacja projektu, którego częścią są inwestycje związane z Jeziorem Goczałkowickim. Jesienią można spodziewać się prac nad zabezpieczeniem wysp w miejscu, gdzie Wisła wpływa do Jeziora Goczałkowickiego (na wysokości Strumienia). – Wyspy zostaną zabezpieczone w taki sposób, aby silne falowanie, pływające kry lodowe i wysokie poziomy piętrzenia na zbiorniku nie uszkodziły ich i nie powodowały zalewania. Wyspy będą wynurzone nawet przy najwyższych stanach wód – przybliża Damian Czechowski, koordynator projektu. Dzięki tym pracom wyjątkowo liczne ptactwo ma mieć bezpieczne siedliska.
W kolejnych latach mają zostać zbudowane pomosty, z których będą mogli korzystać na przykład wędkarze. Według pierwszych szkiców dwa takie obiekty miały być umieszczone po południowej stronie jeziora, jednak – jak ustaliła „beskidzka24” – to nierozstrzygnięta kwestia. Wiadomo jednak, że po północnej części zbiornika zostanie zbudowana wieża obserwacyjna, która szczególnie ucieszy ornitologów. W jej pobliżu ma zostać umiejscowiony parking.
– Koszt projektu – 4,3 miliona euro – w 60 procentach pokrywany jest z środków Unii Europejskiej w ramach programu „Life”. Pozostała część finansowana jest z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych beneficjentów. Zaplanowany został na lata 2018-2022 jako wspólne działanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach i w Krakowie, Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Górnośląskiego Koła Ornitologicznego – informuje Małgorzata Zielonka-Alker, rzecznik prasowy RDOŚ w Katowicach.
Jak dodaje, w tej chwili katowicka Dyrekcja przygotowuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac na Jeziorze Goczałkowickim. Trzeba w drodze przetargu wyłonić wykonawcę oraz podpisać umowę ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie na udostępnienie gruntów Skarbu Państwa. Równolegle Towarzystwo na rzecz Ziemi opracowuje materiały edukacyjne dotyczące projektu.
Wyspy Ptaki rozumiem pomosty dla wędkarzy buhaha wystarczy się przejść brzegiem jeziora i zobaczyć jaki ,,porzadek” zostawiają po sobie wędkarze. Lepiej port w Wiśle wielkiej wyremontować plaże zrobic dla Ludzi cos z tego będziemy mieć w końcu to też nasze pieniądze!!!!
Za tyle kasy powinno powstać 15 parkingów .Od strony Zabrzegu nie uświadczysz miejsc w niedzielę .To prawda .
Bardzo niejasno napisany artykuł w kwestii turystyki. Czy turystyka wodna też będzie na jeziorze całkiem odblokowana, niestety autor nawet się nie zająknął 🙂