Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Język obcy w pracy – cenny atut czy nieprzydatna kompetencja?

Znajomość języka obcego na dzisiejszym rynku pracy jest niezbędna, jeśli celuje się w dobre stanowisko i wysoką pensję. Poziomu podstawowego pracodawcy wymagają od kandydatów wszędzie tam, gdzie pojawi się kontakt z klientem. Na ile znajomość języka obcego przyda się w karierze zawodowej, a na ile jego nauka okaże się stratą czasu?

Z wymaganiami się nie dyskutuje

O wymaganej znajomości języka obcego na poziomie komunikatywnych kandydatów informują niemal wszystkie oferty pracy udostępniane m.in. przez serwis Pracuj.pl. Zdarza się, że dotyczą one stanowisk, które z pozoru niewiele mają wspólnego z koniecznością dogadania się z obcokrajowcem. Jeśli pracodawca stawia taki wymóg, potraktuj go poważnie. W rzeczywistości może bowiem okazać się, że praca oferowana jest w firmie międzynarodowej, gdzie duży nacisk kładzie się na komunikację z każdym odwiedzającym go gościem bez względu na to, jakiego szczebla pracownik stanie na jego drodze.

Lepsza praca, wyższe zarobki

Im lepszą znajomością języka obcego wykazuje się kandydat do pracy, tym lepsze stanowisko i wyższe zarobki może mu zaproponować pracodawca. Płynność w mowie i piśmie oznacza dla firmy oszczędności. Zamiast płacić wynagrodzenie dla wynajętego tłumacza, zadanie to można wpisać w obowiązki konkretnego pracownika.
Znajomość języka angielskiego lub niemieckiego jest standardem na dzisiejszym rynku pracy. Wiele osób może potwierdzić ją wysokiej rangi certyfikatami. Konkurencja jest duża, a poziom wysoki. Warto więc poświęcić nieco czasu na naukę drugiego, a nawet trzeciego języka obcego. Im wyższymi kompetencjami wykaże się pracownik, tym większe zyska uznanie w oczach pracodawcy.

Jakich języków warto się uczyć?

Trudno znaleźć pracę bez znajomości języka angielskiego lub niemieckiego. W dużych miastach, przy większej konkurencji, jest to niemal niemożliwe. W zależności od firmy i rynku, na którym ona funkcjonuje, przyda się dodatkowo np. język rosyjski, hiszpański lub włoski. Wraz z francuskim tworzą one listę języków, które warto znać licząc na satysfakcjonującą finansowo pracę i bujną karierę zawodową.

Kursy doszkalające

Warto rozwijać swoje kompetencje językowe. Nawet, jeśli w danym momencie z nich się nie korzysta. Nigdy nie wiadomo, czy za chwilę nie trzeba będzie zastąpić tłumacza, który utknął w korku i nie dojedzie na ważne spotkanie. Koszty związane z podnoszeniem kompetencji językowych może pokryć pracodawca. Warto o tym z nim porozmawiać.

google_news