Wydarzenia Sucha Beskidzka

Jordanów: Rynek wypięknieje

W Jordanowie ruszyły prace, na które czekali chyba wszyscy mieszkańcy – renowacja plant oraz zabytkowego budynku dawnego sądu. Niektórzy powątpiewali, że faktycznie do nich dojdzie. Niedowierzali nawet wtedy, gdy pojawiły się już informacje o przyznaniu 7,4 mln zł unijnej dotacji na te inwestycje. Ale ich obawy okazały się bezpodstawne.

Znajdujący się przy jordanowskim Rynku budynek dawnego ratusza i sądu grodzkiego został zaprojektowany przez wybitnego architekta Jana Sasa-Zubrzyckiego, a powstał pod koniec XIX lub na początku XX wieku (daty podawane w różnych źródłach są mocno rozbieżne). To bodaj najbardziej charakterystyczny i zapadający w pamięć obiekt w całym mieście. Dla wielu turystów jego cylindryczna wieża jest swoistą wizytówką Jordanowa. Teraz w końcu ten piękny, acz mocno nadgryziony zębem czasu zabytek doczekał się remontu. Obecnie trwa odnawianie jego elewacji i wymiana dachu. Wnętrza budynku zostaną zaadaptowane na Jordanowskie Centrum Aktywizacji i Integracji Mieszkańców, czyli miejsce, w którym między innymi odbywać się będą koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i wykłady. Znajdą się tam również pomieszczenia dla nowoczesnej biblioteki. Prace mają potrwać ponad półtora roku. Wykonawca wycenił je na 7,7 mln zł.

Na plantach jordanowskich, czyli zielonym Rynku, wymieniona zostanie nawierzchnia alejek oraz mała architektura, powstanie nowa fontanna. – Myślałam o takiej płaskiej, jak teraz są modne, ale konserwator zabytków nie wyraził na nią zgody. Musi być nieckowa. Natomiast tam, gdzie jest druga, od dawna nieczynna fontanna, staną tablice informacyjne obrazujące historię Jordanowa. Ta część Rynku ma być miejscem spotkań kulturalnych, historycznych oraz wystaw – mówi burmistrz miasta Iwona Bilska. Chore drzewa, tuje i samosiejki zostaną usunięte, ale w zamian pojawi się wiele innych roślin. Ponadto w planach jest wykonanie odwodnienia, przebudowa i rozbudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz sieci oświetleniowej. Projekt zakłada też utworzenie siłowni pod chmurką, która nie powstanie jednak na Rynku, lecz koło budynku gimnazjum. Całość prac ma kosztować 2,2 mln zł. Firma, która wygrała przetarg, zobowiązała się je przeprowadzić w ciągu 400 dni.

google_news