Wydarzenia Wadowice

Jubileusz Sokoła. To kawał historii!

Fot. Archiwum LO w Wadowicach.

W Wadowicach upamiętniono 135-lecie założenia nad Skawą gniazda Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”.

W Wadowicach TG Sokół utworzono w 1887 roku dzięki zaangażowaniu kadry profesorskiej i uczniów wadowickiego gimnazjum. Organizacja obok działalności sportowej skupiała się na krzewieniu patriotyzmu i kultury. TG Sokół działało do wybuchu II wojny światowej. W 1949 r. Towarzystwo rozwiązano, a mienie (w tym budynek) przejęło Centrum Kultury (obecne WCK). Reaktywowany w 1990 r. Sokół funkcjonował prężnie do 2010 r. W kolejnych latach aktywność była (i jest) skromna, ograniczona do sportowej rywalizacji uczniów szkół podstawowych i średnich.

Jubileuszowa akademia zorganizowana w I Liceum Ogólnokształcącym w Wadowicach była okazją do spotkania się zasłużonych działaczy sportowych i ich rodzin (między innymi nieżyjących profesorów Marii Zaczyńskiej i Tadeusza Jamrozika), samorządowców, duchownych.

Działacz Sokoła, a zarazem absolwent wadowickiego liceum prof. Andrzej Nowakowski wygłosił okolicznościową prelekcję o wadowickim sokolim gnieździe mówiąc między innymi: „Wadowicki „Sokół” był trzynastym sokolim gniazdem w Galicji. Skupiał młodzież gimnazjalną, warstwę inteligencką, wolne zawody i klasę średnią. Członkowie „Sokoła” uprawiali sport oraz zajmowali się edukacją historyczno-patriotyczną, działalnością kulturalną i dobroczynną. Od 1898 roku “Sokół” działał w Kalwarii Zebrzydowskiej, pięć lat później w Andrychowie, od 1911 roku w Choczni. Wadowicki “Sokół” posiadał własny gmach i sztandar. W latach 1930-1938 na deskach “Sokoła” występował Karol Wojtyła, wówczas uczeń wadowickiego gimnazjum. W 1949 roku władze komunistyczne zakazały działalności Towarzystwa, a budynek przeznaczono na dom kultury. “Sokół” w Wadowicach został reaktywowany w 1990 roku., od 2007 roku organizacja posiada nowy sztandar”.

Po uroczystościach oficjalnych halą sportową wadowickiego ogólniaka zawładnęli młodzi sportowcy rywalizując w zorganizowanym po raz pierwszy Memoriale Tadeusza Jamrozika i Marii Zaczyńskiej, wieloletnich profesorów wychowania fizycznego w wadowickim ogólniaku.

W meczu piłki ręcznej dziewcząt (ulubiona dyscyplina prof. Jamrozika), drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Kalwarii Zebrzydowskiej reprezentująca TG Sokół w Kalwarii, pokonała licealistki z Andrychowa (TG Sokół w Andrychowie). Kolejną rywalizacją był 28. „Turniej o Najsprawniejszego Ucznia”, w którym rywalizowały reprezentacje wszystkich szkół średnich z powiatu wadowickiego. Tytuł najsprawniejszego ucznia zdobył Dominik Michalczyk (Zakład Doskonalenia Zawodowego w Andrychowie), drugie miejsce zajął Jakub Serwin (Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Wadowicach), a trzecią pozycję wywalczył Michał Płonka (Zespół Szkół nr 2 w Andrychowie). Wśród dziewcząt triumfowała Anna Gurdek (LO w Andrychowie) wyprzedzając Antoninę Koim i Annę Talagę (obie I LO w Wadowicach).

Fot. Archiwum LO w Wadowicach.

navigate_before
navigate_next

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ile lat
ile lat
1 rok temu

Zgoda, kawał historii, ale z tych 135 lat ile lat “Sokół” działał aktywnie i jaka aktywność dziś?

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  ile lat

A i ilu członków. Czy do obliczeń wystarczy „Drewniane liczydło do nauki dodawania i odejmowania”?

dodawać? - dodał Tadeusz
dodawać? - dodał Tadeusz
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

wystarczy 1 – Tadeusz, liczydła nie trzeba ani nauki. Drewniane liczydło z czasu zakładania Sokoła nie przetrwało, pozostały palce do liczenia.