Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Już za dwa lata może powstać bezkolizyjny przejazd pod czechowicką DK1

Wizualizacje budowy bezkolizyjnego przejazdu pod DK-1. (7R)

Zamiast kładki nad drogą krajową nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, którą miała wybudować firma 7R, powstanie bezkolizyjny przejazd pod tą drogą wraz z nowym układem komunikacyjnym. Spółka z Krakowa współfinansuje inwestycję.

– Przypominamy, że firma 7R, budująca obiekty logistyczno-magazynowe oraz produkcyjne w Czechowicach-Dziedzicach, zobowiązała się do budowy kładki nad drogą krajową nr 1 w rejonie ulicy Kopernika. Jeszcze przed przystąpieniem do wyłonienia wykonawcy inwestycji zaproponowano inne rozwiązanie, polegające na budowie wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 1 nad nowym łącznikiem ulicy Mazańcowickiej wraz z nowym układem drogowym – informują w czechowickim Urzędzie Miejskim.

Koncepcja projektowa zakłada budowę wiaduktu drogowego pod DK1 po południowej stronie firmy Geodis (dawny „Multispedytor”) i budowę nowego połączenia drogowego między ulicą Mazańcowicką a ulicą Hrabiego Kotulińskiego wraz ze ścieżką rowerową i chodnikiem.

– Skrajnia drogowa wiaduktu o wysokości co najmniej 4,5 metra umożliwi autobusom Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej bezkolizyjny przejazd pod krajową „Jedynką”. Ponadto inwestycja zakłada przedłużenie istniejącej drogi serwisowej od rejonu strefy przemysłowej poniżej ulicy Mikołaja Kopernika do nowego łącznika ulicy Mazańcowickiej – precyzują w ratuszu.

Firma 7R zobowiązała się współfinansować inwestycję. Na zlecenie spółki z Krakowa powstała już koncepcja projektowa, a niebawem firma zleci opracowanie projektu funkcjonalno-użytkowego.

– Firma 7R, która wcześniej deklarowała wybudowanie kładki nad DK1, w ramach tych samych środków finansowych, będzie uczestniczyć w tym ważnym dla Czechowic-Dziedzic przedsięwzięciu. Podpisaliśmy już z firmą 7R wstępną umowę techniczną, która określa zakres zobowiązania stron do dalszego działania w zakresie wybudowania nowego układu komunikacyjnego wraz z bezkolizyjnym przejazdem pod drogą krajową nr 1 – mówi Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Niebawem zostanie podpisane porozumienie między czterema stronami: gminą Czechowice-Dziedzice, firmą 7R, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (zarządca DK1) oraz Zarządem Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej (zarządca ulicy Mazańcowickiej), które pozwoli ostatecznie przystąpić do projektowania i realizacji przedsięwzięcia.

Gmina Czechowice-Dziedzice złożyła już wniosek o dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Polski Ład.

– Dokładamy wszelkich starań, żeby inwestycja była jak najszybciej zrealizowana. Jeśli uzyskamy dofinansowanie, to perspektywa takiej inwestycji wynosi dwa lata. Takie są plany i zamierzenia, wszyscy trzymajmy kciuki, żeby się udało – dodaje burmistrz.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tgb
tgb
10 miesięcy temu

Kolejny bezkolizyjny przejazd pod krajową jedynką, więc pomysł jest rewelacyjny, Oby tylko udało się jak najszybciej go zrealizować bo koszt tego to się wydaje być nawet kilkadziesiąt milionów złotych

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu
Reply to  tgb

Ma się nie wydawać ale trzeba wstępnie wiedzieć jaki koszt i tak samo w jakiej wysokości udział firmy 7R, to nie wybudowanie kładki. Co znaczy jak najszybciej?, napisali że za 2 lata i tutaj jest rewelacja. Dlaczego nikogo nie chwalisz, bo nie ma wójta? – trzeba chwalić Polski Ład ale wtedy jak udzieli dotacji.