Wydarzenia Wadowice

Kalwaria Zebrzydowska: Ostatnia droga Kardynała

Fot. Bogdan Szpila

Od kilku dni trwają uroczystości pogrzebowe kardynała Mariana Jaworskiego. W najbliższy piątek, 11 września Książę Kościoła spocznie w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kardynał Marian Jaworski urodził się w 1926 roku we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku, a następnie studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą m.in. w krakowskich seminariach duchownych i warszawskiej ATK, a w 1981 roku został pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1984 przyjął sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II. Papież mianował wówczas ks. Jaworskiego biskupem i administratorem polskiej części Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. W latach 1991-2008 biskup Jaworski był metropolitą lwowskim, a od 1992 roku także przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W latach 1996-1998 pełnił również funkcję administratora apostolskiego diecezji łuckiej. W 1998 roku został mianowany przez Jana Pawła II – kardynałem „in pectore” („w sercu”).
Nie bez przyczyny miejscem wiecznego spoczynku Kardynała będzie Kalwaria Zebrzydowska. W latach 1945-1950 Marian Jaworski kończył studia seminaryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (jako alumn-wygnaniec ze Lwowa), tam też został wyświęcony. Po przejściu na emeryturę w 2008 r., gdy na stałe zamieszkał w Krakowie, często odwiedzał Kalwarię Zebrzydowską. Kilkakrotnie gościł również przy polowym ołtarzu obok kaplicy Na Wierchach w Jaszczurowej. Kardynał Jaworski zmarł w nocy 4/5 września w Krakowie.

W czwartek 10 września zmarłego pożegnają środowiska akademickie w Krakowie (Kolegiata św. Anny). W piątek w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej o godz. 11.00 nabożeństwo z obrzędem ostatniego pożegnania.

KB_12_03
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maria From Kalwaria
Maria From Kalwaria
2 miesięcy temu

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie! 🕯️