Cieszyn Kultura i rozrywka

Kamera! Akcja! Biblioteka!

Fot. z archiwum Biblioteki Miejskiej w Cieszynie

Ponad 80 uczniów i uczennic wzięło udział w warsztatach, których rezultatem będą filmy animowane poświęcone pięciu ważnym kobietom dla historii Śląska Cieszyńskiego – Stefanii Miechejdowej, Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Marii Sojkowej, Ninie Górniak i Janinie Macinkowej. Filmowa Kronika Kobiet, projekt w ramach którego powstają animacje, jest realizowany w Pracowni Multimedialnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Nad filmami pracowano już od września.Rozpoczęto od konsultacji z historyczką – Władysławą Magierą, która pozwoliła poznać bohaterki, zrozumieć kontekst historyczny czasów, w których żyły, wybrać kluczowe momenty ich biografii. Następnym krokiem było zaproszenie uczniów i uczennic szkół podstawowych Cieszyna oraz gminy Hażlach.  Młodzi poznali każdy etap tworzenia filmu – od zbierania inspiracji, pisania scenariusza, przygotowywania scenografii i lalek, animacji poszczególnych scen, aż do udźwiękowienia.

Dla uczestników warsztatów ważna była informacja, że filmy wykorzystane będą do prowadzenia zajęć z dziećmi w cieszyńskich szkołach podstawowych.  Zadowoleni byli także nauczyciele – każda szkoła w Cieszynie i powiecie cieszyńskim otrzyma zestaw 5 filmów uzupełnionych scenariuszami do przeprowadzenia lekcji o bohaterkach Filmowej Kroniki Kobiet. Scenariusze są efektem pracy lokalnych aktywistek, które tworzą programy edukacyjne dla Zamku Cieszyn i Świetlicy Krytyki Politycznej.  W bibliotece odbędzie się 10 lekcji próbnych – zainteresowani warsztatami wokół Filmowej Kroniki Kobiet nauczyciele mogą zgłaszać swój akces na e-maila- [email protected]

Uroczysta premiera filmów zaplanowana jest na 29 listopada (piątek godz.17.00) w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej. Data nie została wybrana przypadkowo, 101 lat temu, 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, w którym oficjalnie przyznano prawa wyborcze Polkom.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments