Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kasa na remizy

2,5 mln zł przeznaczył sejmik wojewódzki na realizację tegorocznego konkursu „Małopolskie Remizy”. Pieniądze trafią do 85 gmin w Małopolsce. Wśród nich jest dziewięć z naszego regionu.

Program “Małopolskie Remizy” to obok “Bezpiecznej Małopolski” najważniejszy konkurs (dotacje są przydzielane w formie konkursu) dla strażaków z jednostek ochotniczych, które otrzymują wsparcie poprzez budżety gmin. Otrzymane środki mogą przeznaczyć na remonty i prace budowlane w remizach, ale również na zagospodarowanie terenu wokół budynków. Od 2009 roku z budżetu województwa wydano na ten cel 26,5 mln zł, współfinansując modernizację 701 remiz. Cztery lata temu w program włączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który współfinansuje termomodernizację budynków, wymianę okien i drzwi, inwestycje związane z modernizacją instalacji wewnętrznej (np. montaż centralnego ogrzewania), czy montaż odnawialnych źródeł energii. W sumie od 2013 roku dotacje na ten cel otrzymały 172 jednostki, a trafiło do nich 6,5 mln zł.

W tym roku sejmik przyznał dotację trzem gminom z powiatu wadowickiego. Gmina Brzeźnica otrzymała 10,8 zł na modernizację remizy OSP w Marcyporębie, gmina Kalwaria Zebrzydowska 9,1 tys. zł na remont OSP w Leńczach, a gmina Wadowice 38 tys. zł na inwestycje w remizie OSP w Choczni.

W powiecie suskim pieniądze trafią do czterech gmin. Najwięcej bo 38 tys. przypadło Bystrej-Sidzinie, a pieniądze trafią do OSP w Bystrej Podhalańskiej.  Nieco mniej bo 30,4 tys. zł otrzymała gmina Zawoja, a wyda je na potrzeby druhów z OSP w Zawoi Dolnej. Natomiast gminie Stryszawa radni wojewódzcy przyznali 24 tys. zł, które zostaną spożytkowane w remizie OSP w Kukowie. W makowskiej gminie, która otrzymała 29,5 tys. zł zaspokojone zostaną częściowe potrzeby strażaków z OSP w Grzechyni.

W powiecie oświęcimskim obdarowano dwie gminy i tym samym dwie jednostki. OSP w Chełmku otrzymała 8,9 tys. zł, a OSP w Osieku 38 tys. zł.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments