Cieszyn Kultura i rozrywka

Kate Liu, laureatka Konkursu Chopinowskiego z recitalem w cieszyńskim teatrze

Kate Liu. Fot. Jiyang Chen

Kate Liu, laureatka Konkursu Chopinowskiego zagra podczas czwartej odsłony „Klasyki nad Olzą”! – To gratka dla melomanów, zaszczyt i niebywałe szczęście dla cieszyńskiego teatru! – mówi Katarzyna Dendys-Kosecka, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

Koncert Kate Liu odbędzie się 19 maja o 18.00.

„Klasyka nad Olzą” teatru z Cieszyna w błyskawicznym tempie stała się fenomenem. Publiczność wypełnia piękną salę po brzegi, bo wydarzenia tego cyklu ściągają do nadolziańskiego grodu melomanów z coraz dalszych stron. Nie może to zaskakiwać, biorąc pod uwagę poziom artystyczny koncertów. To bowiem spotkania z muzyką, których nie powstydziłyby się najsłynniejsze sale koncertowe świata. Dość powiedzieć, że w ramach „Klasyki nad Olzą” za nami koncerty takich pianistycznych sław, jak Rafał Blechacz i Kevin Kenner, także laureatów Konkursu Chopinowskiego. Pierwszy uraczył nas nowym programem, wirtuozersko wykonując dzieła Bacha i Chopina, a drugi zachwycił II Koncertem fortepianowym f-moll na kameralny skład oraz Andante spianato et Grande polonaise brilliante Chopina. Co więcej, w marcu cieszyńską publiczność swą subtelną grą oczarowała koreańska pianistka Chloe Jiyeong Mun.

– To wielka satysfakcja móc obserwować, jak nasza publiczność reaguje na tak piękne wydarzenia. Jest całkowicie pochłonięta pięknem muzyki, skupiona i błyskawicznie nawiązująca więź z wykonawcami. To magiczne wieczory. I dla nas wielka radość, że możemy koncerty klasyki na takim poziomie proponować mieszkańcom i gościom, którzy specjalnie na nie przyjeżdżają do Cieszyna – komentuje Katarzyna Dendys-Kosecka.

Cieszyńskie spotkanie z wirtuozerią Kate Liu poprowadzi dobrze znany publiczności Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych specjalizujący się w muzyce fortepianowej, a w szczególności w interpretacji dzieł Chopina.

Artystka zagra na fortepianie marki Steinway & Sons klasy D, który stanowi wizytówkę najsłynniejszego producenta świata. Wedle wstępnego programu, w Cieszynie usłyszymy m.in. mazurki z op. 59 Chopina, Sonatę c-moll z op. 13 Beethovena i Studia symfoniczne (etiudy, op. 13) Schumanna.

Kate Liu urodziła się 23 maja 1994 roku w Singapurze. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat, dwa lata później dostała się na kurs dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci organizowany przez Yamahę. Miała osiem lat, kiedy przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

Początkowo uczyła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilii del Rosario. Studia licencjackie odbyła w Curtis Institute of Music, po czym trafiła do legendarnej Juilliard School, gdzie kształciła się pod kierunkiem Roberta McDonalda i Yoheved Kaplinskiej.

Zdobyła najwyższe laury w kilku konkursach, takich jak III Międzynarodowy Konkurs Chopinowski Azji i Pacyfiku, międzynarodowe konkursy w Montrealu i Nowym Jorku. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina.

Występowała m.in. w Seoul Arts Centre, Tokyo Metropolitan Theatre, Carnegie Hall, Severance Hall w Cleveland, La Maison Symphonique w Montrealu, Kennedy Center w Waszyngtonie, salach koncertowych Szanghaju i Osaki, Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR w Katowicach. Grała recitale na międzynarodowych festiwalach – m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W Symphony Centre w Chicago zagrała Fantazję f-moll na cztery ręce Schuberta ze światowej sławy pianistą Lang Langiem.

Współpracowała m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Daegu, Montrealu, Hilton Head, Evanstonu i Skokie Valley, Cleveland Orchestra oraz Rochester Philharmonic, a w Polsce z orkiestrami filharmonii w Warszawie i Poznaniu oraz Orkiestrą Polskiego Radia.

Jej debiutancki album z muzyką Chopina ukazał się w 2016 r. i zawierał nagrania występów pianistki na Konkursie Chopinowskim.

Głos Ziemi Cieszyńskiej, Kronika Beskidzka, beskidzka24 i bielsko.biala.pl objęły patronat nad tym wydarzeniem.

Bilety do nabycia TUTAJ.

google_news