Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Katowicki WFOŚiGW zachęca gminy do promowania “Czystego Powietrza”

Fot. Pixabay.com

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zachęca gminy do utworzenia punktów konsultacyjno-finansowych programu „Czyste Powietrze”. Termin na zawarcie porozumienia lub aneksu na nowych zasadach przedłużono do końca roku.

Przypomnijmy, że zwiększona została kwota za prowadzenie punktu konsultacyjno-finansowego do 35 tys. zł. Pozytywne zmiany dotyczą również zasad współpracy jednostek samorządu terytorialnego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Są to m.in. uproszczenia sposobu rozliczania i wypłacania środków finansowych, a także większa przejrzystość zasad realizacji działań wspierających mieszkańców w procesie aplikacji i rozliczenia inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Warunkiem skorzystania z zachęt dla gmin jest pisemne zgłoszenie samorządu do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zawarcie porozumienia lub aneksu do już wcześniej podpisanego porozumienia. Wzory dokumentów, które można dostarczać, znajdują się na stronie internetowej katowickiego funduszu.

Obecnie w programie „Czyste Powietrze” jest już ponad 83 proc. samorządów w Polsce. Władze katowickiego funduszu przekonują, że udział gminy w programie „Czyste Powietrze” przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne jej gospodarstw domowych. Efektywne energetycznie budynki to gwarancja zmniejszenia zapotrzebowania obiektu na energię nawet do 70 proc. stanu zastanego, to korzyść nie tylko środowiskowa, ale i wymierny zysk dla budżetów domowych.

– Zaangażowanie się gmin w promocję i budowanie przekonania o potrzebie termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła oraz pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie przyniesie nie tylko wymierne korzyści w postaci zmniejszenie zużycia energii przy zachowaniu komfortu cieplnego, ale również, poprawę jakości powietrza, poprawę warunków życia i zdrowia mieszkańców. Zapraszamy wszystkie gminy, którym leży na sercu dobrostan swoich mieszkańców – zachęca Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
1 rok temu

Zachęca do palenia byle czym coraz mniej widać wyłożonych śmieci komin wszystko zutylizuje wg. kaczora i dobrobytu pis a po oponach jeszcze można zarobić na złomowisku za druty

Miły
Miły
1 rok temu

Podziękujmy Panu Kaczyńskiemu za Polskę w Ruinie

nieubłagany postęp
nieubłagany postęp
1 rok temu

Założenie, iż ludzkość, jako całość, jest szkodnikiem, bo niszczy swoją działalnością klimat, niesie za sobą daleko idące konsekwencje zmierzające wcześniej czy później do przymusowej redukcji ludzkiej populacji. Paweł Ehrlicha (USA) twierdzi, że ten bezpieczny poziom ludzkiej populacji nie powinien przekraczać miliarda osobników.

Paweł a gdzie Gaweł?
Paweł a gdzie Gaweł?
1 rok temu

“Wymyślono” kiedyś wojny, epidemie itp.

Ryży was ogrzeje
Ryży was ogrzeje
1 rok temu

przyjdzie Słońce Peru to was tak ogrzeje że popamiętacie

błysk
błysk
1 rok temu

wystarczy, że od Twojego blasku błyskotliwości jest już ciepło

henryk
henryk
1 rok temu

pis już nie grzeje ale podgrzał do tego stanu że 40 % Polaków w tej chwili nie ma czym palić w piecach

o co chodzi
o co chodzi
1 rok temu

To jest program rządowy, trzeba było dać pieniądze do gmin ale uznano, że rząd zrobi sam lepiej, nie zrobił.

Słońce
Słońce
1 rok temu

Zachęca aby było czyste tak po pisowsku węgiel 4 tyś najgorszej jakości odpady z afryki palić byle czym a opony zbierać za darmo jeszcze kasa będzie za złom z opon.

Miły
Miły
1 rok temu

a Kaczýński mówi “palcie w piecach czym chcecie oprócz opon”

Gonzo
Gonzo
1 rok temu
Reply to  Miły

to nie pal niczym i nie oddychaj bo zostawiasz ślad węglowy

Miły
Miły
1 rok temu
Reply to  Gonzo

Smog już dopadł Twoją głowę

henryk
henryk
1 rok temu
Reply to  Gonzo

gonzo pisowcu i co powiesz na oszukiwaniu Polaków o dowozie węgla do Otwocka? widać jak koparka rozładowywuje węgiel z auta i ta sama koparka za chwilę łąduje ten sam węgiel na to samo auto i nie widać nic innego bo skłąd jest pusty