Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

KEN: Zrobili czytelniczego misia

Licealiści z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej już po raz drugi przyłączyli się ogólnopolskiej akcji “Jak nie czytam, jak czytam”.

Przedsięwzięcie organizuje miesięcznik “Biblioteka w szkole”. Jest ono adresowane do uczniów i nauczycieli wszystkich rodzajów szkół w Polsce i za granicą. Z badań wynika, że 63 procent Polaków powyżej 15 roku nie czyta w ogóle. W akcji chodzi o to, aby pokazać, że młodzi (poniżej wspomnianego 15 roku życia) czytają dużo więcej i jednocześnie zachęcić “starych” do książek. Zachęta odbywa się o wyznaczonej porze – w tym roku był to 1 czerwca o 10.00 – i na wiele sposobów, najczęściej poprzez happeningi lub flash moby.

W KEN-ie odbyło się to tak, że 316 licealistów – wraz z nauczycielami – wyległo na szkolny dziedziniec, aby ustawić się w żywy obraz przedstawiający pysk misia (foto). Jako że to akurat Dzień Dziecka za temat przewodni obrano “Powrót do książek z dzieciństwa”. Z tego powodu każdy z uczestników pojawił się ze swoją ulubioną pozycją tego okresu życia. Kiedy miś był już ustawiony młodzi ludzie przez kilka minut czytali na głos wybrany fragment tekstu. 

KEN przyłączył się do “Jak nie czytam…” już po raz drugi. Rok temu – 10 czerwca – uczniowie ustawili się w rzymskiego żółwia. Akcję, również po raz drugi, zainicjowały i skoordynowały nauczycielki i zarazem szkolne bibliotekarki – Lilla Pala i Danuta Zemanek.

W 2016 roku, w tym jednym konkretnym momencie, czytało wspólnie blisko pół miliona uczniów: w szkołach, na miejskich rynkach, w centrach handlowych, a nawet… na Giewoncie. 

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments