Porady i inspiracje

Kiedy lecieć i co zobaczyć w Neapolu i okolicach?

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech jest Neapol. Miasto to znajduje się w południowej części Włoch i leży u podnóża Wezuwiusza. Stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych, naukowych oraz gospodarczych południowych Włoch. Znany przede wszystkim z ciekawej architektury, historii oraz dobrego jedzenia. O jego wyjątkowości warto przekonać się osobiście, wybierając się na wczasy do Neapolu.

Najważniejsze informacje dotyczące podróży do Włoch

Przed wyjazdem do Włoch warto wiedzieć na jakich zasadach odbywa się wjazd i pobyt, w celu uniknięcia przykrych i niespodziewanych sytuacji. Obywatele Polscy mogą wjechać do Włoch na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Nie jest wymagane posiadanie wizy. W kraju w ten sposób można przebywać do 90 dni, bez znaczenia jaki jest cel wyjazdu. Co ważne, każdy obywatel RP, ubezpieczony w ramach NFZ, ma prawo do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej także we Włoszech. W tym celu warto wyrobić przed wyjazdem Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego. Wybierając wakacje w Neapolu, część organizatorów wycieczek proponuje także dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie, które warto wykupić na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Wakacje w Neapolu – kiedy warto się wybrać?

Neapol można odwiedzać z powodzeniem przez cały rok. Klimat jaki się tu znajduje, określany jest mianem kontynentalnego, śródziemnomorskiego. Jest on powiązany z bezpośrednią i bliską obecnością morza. Lata są tu suche i gorące, zimą oraz jesienią przeważa klimat łagodny ale jednocześnie deszczowy. W celu uniknięcia niesprzyjającej pogody oraz opadów deszczu, miasto to warto odwiedzić w okresie od marca do końca września. Osoby oczekująca całkowitego braku opadów oraz iście wakacyjnej pogody powinny wybrać wakacje w Neapolu w okresie od maja do końca sierpnia.

Pogoda w Neapolu w lato jest gwarancją udanego wakacyjnego wyjazdu. Najwyższe temperatury notuje się w lipcu i w sierpniu, gdzie słupki na termometrach w tych miesiącach mogą wskazywać nawet powyżej 30 stopni Celsjusza. Łagodniejsze temperatury, oscylujące w granicach 23-27 stopni osiągane są tuż przed miesiącami wakacyjnymi oraz we wrześniu. Pomimo wysokich temperatur, klimat jest znacznie łagodniejszy niż np. w Rzymie, z uwagi na schłodzenie atmosfery przez prądy morskie. Nocą w miesiącach letnich średnie temperatury oscylują w granicach od 18 do 22 stopni.

Neapol jest także atrakcyjny jesienią oraz zimą. Ostatnie miesiące w roku są stosunkowo ciepłe a zimy raczej łagodne. Wybierając się w tym okresie, warto wziąć pod uwagę większą ilość opadów atmosferycznych, która ma miejsce w tym czasie.

Zwiedzanie Neapolu – co warto zobaczyć?

Neapol obfituje w liczne atrakcje turystyczne, które zostały zachowane w bardzo dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Zwiedzanie Neapolu warto rozpocząć od Museo Cappella Sansevero, które umiejscowione jest w kaplicy Najświętszej Marii Panny. Samo jej wnętrze nie jest dużych rozmiarów, jednak na długo zapada w pamięć. W jej wnętrzu znajdują się wspaniałe eksponaty sztuki rokokowej włoskich artystów XVIII wieku. Do najbardziej popularnych zalicza się rzeźbę „Chrystusa spowitego całunem” oraz „Modele anatomiczne” przedstawiające naturalne szkielety damskie i męskie, w których układ tętniczo-żylny wykonany został w żelaznych drutów. Innym wartym odwiedzenia muzeum jest Mueso Archeologico Nazionale di Napoli, znajdujące się w budynku dawnych koszar kawalerii. Zobaczyć tu można artefakty z Pompejów i Herkalunum, kolekcje egipskie oraz imponujące eksponaty z czasów rzymskich i greckich. Za bilet wstępu należy zapłacić 8 euro.

Swego czasu Neapol określany był jako miasto siedmiu zamków. Większość do dziś można zobaczyć na własne oczy. Najstarszym z nich jest Castel dell’Ovo znajdujący się na małej wyspie Megaride. Panoramę miasta oraz całej zatoki można podziwiać ze wzgórza zamku Castel Sant’Elmo, natomiast główny symbol architektoniczny miasta stanowi zamek Castel Nuovo powstały pod koniec XIII wieku.

Katedry, kościoły i klasztory – które warto zobaczyć w Neapolu?

Zwiedzanie Neapolu nie może obyć się bez odwiedzenia licznych obiektów sakralnych takich jak katedry, kościoły i klasztory. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje Katedra w Neapolu z krwią świętego Januarego. Historia tego miejsca jest na tyle ciekawa, że poprzednio w miejscu katedry znajdowały się greckie oraz rzymskie świątynie. Katedra powiązana jest także w tzw. „Cudem Świętego Januarego”, który polega na przemianie krwi z postaci stałej w postać płynną. Mieszkańcy wierzą, że jeśli zamiana nie nastąpi, miasto utraci swoją pomyślność. Co ważne, wstęp do tego miejsca jest całkowicie bezpłatny. Innym bardzo interesującym budynkiem w Neapolu jest kościół San Domenico Maggiore, w których niegdyś swoją siedzibę miał Uniwersytet w Neapolu. Kościół przyciąga szczegółowością fresków znajdującą się w jego wnętrzu, a także serią nagrobków rodziny królewskiej z czasów aragońskich.
Wakacje w Neapolu to także obowiązkowe zwiedzanie katakumb. Na cały kompleks składają się trzy niezależne od siebie cmentarzyska:
– katakumby San Gaudioso,
– katakumby San Gennaro
– katakumby San Severo (jeszcze niedostępne dla odwiedzających).

Najciekawsze z nich – katakumby San Gennaro powstały w II wieku n.e. i znajdują się pod kościołem Madre di Buon Consigilio. Katakumby te, w pierwszym okresie ich funkcjonowania były miejscem pochówku pogan, następnie służyły jako miejsce grzebania chrześcijan. W chwili obecnej szacuje się, że na ich terenie znajdują się około 3 tys. grobów. Standardowa wejściówka dla osoby dorosłej kosztuje 9 euro.

Okolice Neapolu – miejsca warte obejrzenia

Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych które warto zobaczyć w okolicach Neapolu są Pompeje. Z uwagi na ciekawą historię, każdego roku odwiedza je ponad 2 miliony turystów. Do miasta można dostać się w niecałe 30 minut. Przed przyjazdem warto poznać jego historię, a przede wszystkim fakt, że w momencie wybuchu Wezuwiusza, całe miasto praktycznie znikło pod warstwą popiołu. Z uwagi na bardzo dobry stopień zakonserwowania miasto, można zobaczyć tu pozostałości domów, świątyń oraz odlewy antycznych ludzi. Do szczególnych atrakcji turystycznych zaliczyć należy bazylikę i świątynię Apollina, Forum czyli duży plac będący centrum życia towarzyskiego, społecznego i gospodarczego, doskonale zachowane pompejańskie łaźnie bogato zdobione freskami oraz mozaikami.

Innym wartym obejrzenia miastem w bliskim sąsiedztwie Neapolu jest Herkulanum, które powstało w IV w. p.n.e. W tamtym okresie było jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych, z uwagi na obsługę handlu morskiego. W IV w. n.e. skutkiem podbicia przez Rzymian zostało miastem sprzymierzonym. W Herkulanum zachwycają powstałe w I w. p.n.e. Łaźnie Centralne, które zachowały się praktycznie w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego. Warto też odwiedzić najstarsze domy w mieście czyli Dom Samnicki, Dom Jelenia, Dom Neptuna i Amfitrydy oraz Dom Argusa.

Gdzie nocować w Neapolu?

Znalezienie stosunkowo taniego, a jednocześnie komfortowego miejsca do nocowania w Neapolu nie stanowi większego problemu. Hotele w Neapolu, nie odbiegają standardem od noclegów europejskich, podobne są także ceny. Najtańszy nocleg można znaleźć już od 30 euro dla jednej osoby, jednak najczęściej będzie to miejsce w pokoju kilkuosobowym. Wybierając się na urlop w Neapolu w dwie osoby, średniej jakości nocleg będzie kosztował od 250 do 350 złotych dla dwóch osób. Wielu mieszkańców oferuje także wynajem kwater prywatnych, dlatego warto poszukać noclegu na portalach typu Airbnb.

Poszukując noclegu w Neapolu, warto rozglądać się za miejscami położonymi blisko stacji metra, przy dużych ulicach. W mieście wyróżnia się kilka dzielnic w których szukanie noclegu będzie najlepszym rozwiązaniem i zalicza się do nich: historyczne centrum, okolice uniwersytetu, okolice Piazza Bellini oraz Muzeum Archeologicznego. Warto czytać opinie innych podróżujących, które wskażą nie tylko na jakość hotelu i jego obsługę, ale także na poziom bezpieczeństwa w najbliższej okolicy.

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emka
Emka
5 dni temu

Byłam tam w maju, pogoda była dla mnie odpowiednia. Jeszcze w październiku poleciałam enterem na wycieczkę do Hiszpanii, staram się podróżować przed albo po sezonie, kiedy nie ma wielkich tłumów.