Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kiedy rzucić palenie? Najlepiej wczoraj!

Jaka jest szansa, że palenie odejdzie do lamusa w najbliższym czasie? Prawdopodobnie szybciej, niż sama nikotyna. W krajach poważnie dotkniętych nikotynizmem, jak Francja czy Wielka Brytania, zaleca się zastąpienie tradycyjnych papierosów nowoczesnymi alternatywami.

Z opublikowanego niedawno, siódmego już raportu Public Health England na temat korzystania z e-papierosów wynika, że „zebrane dane świadczą, że e-papierosy były znacząco bardziej skuteczne w ułatwianiu rzucenia palenia, niż nikotynowa terapia zastępcza”. Obecnie wiele badań koncentruje się także na porównaniu szkodliwości tradycyjnego palenia z nową formą przyswajania tytoniu – za pośrednictwem aerozolu wydzielanego przy podgrzewaniu wkładów tytoniowych.

Rynek wyrobów, które są zamiennikami dla klasycznych papierosów dynamicznie się rozwija i będzie się z pewnością ciągle zmieniał. Umożliwia to rozwój technologii, a także wciąż trwające prace badawcze. Na rynku istnieje kilka różnych alternatywnych kategorii: e-papierosy, podgrzewacze tytoniu, a także relatywnie nowy w Polsce tytoń do żucia w saszetkach, np. Epok. Doustne produkty nikotynowe są bardzo popularne w Skandynawii, a dla ich użytkowników istotny może być fakt, że można ich używać właściwie w każdym miejscu i czasie, ponadto występują w różnych wariantach stężenia nikotyny. Warto wiedzieć, że w Norwegii odsetek osób używających tytoniu do żucia już dzisiaj jest wyższy, niż palących.

Podgrzewacze tytoniu pojawiły się później, niż e-papierosy, ale są kategorią bardzo dynamicznie się rozwijającą. Ważne jednak, by sięgać po te gruntownie przebadane, i tak, np. na urządzeniu glo Hyper przeprowadzono jak dotąd 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów określających wpływ na komórki organizmu. Urządzenie daje możliwość regulowania intensywności doznania przy pomocy dwóch trybów – standardowego lub intensywnego (boost), co może być istotne z punktu widzenia zaspokojenia pewnych nawyków, czy też tzw. „rytuałów”. Wykazano, że gdy palacze wymienili tradycyjne papierosy na używanie podgrzewacza tytoniu w warunkach ambulatoryjnych, ich ekspozycja na toksyczne związki z dymu papierosowego została znacząco zmniejszona. Dla większości badanych biomarkerów ekspozycji, spadek ekspozycji był taki sam jak w grupie kontrolnej, która zaprzestała palenia – podsumowują autorzy publikacji Changes in Biomarkers of Exposure on Switching From a Conventional Cigarette to the glo Tobacco Heating Product: A Randomized, Controlled Ambulatory Study.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
1 miesiąc temu

Najlepiej rzucić razem z alkoholem, zarząd OSP B.Ph. też sie przyłączy? 😉

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Oset

Nie, bo flaszka się rozbije.

Oset
Oset
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

😀

ALO
ALO
1 miesiąc temu

Podzielę się jak rzuciłem palenie próbowałem plastry tabletki itp był jeden efekt że 20 wzrosło do 30 dziennie,paliłem przez ponad 40 lat.Jednego dnia powiedziałem dość zakodowałem to sobie w głowie przyrzekłem dzieciom zagryzałem wędzone śliwki i dużo wody mineralnej po 3 miesiącach nie było już ciągu a każdy palacz mi śmierdzi z daleka .Plusy są 3 mam smak normalny to co dawałem na papierosy kupiłem za to samochód na raty a nie na puszczanie dymu a od dzieci dostałem nagrodę po roku wczasy z żoną w Sopocie. Minęło już 23 lata i nic nie ciągnie a palacz mi śmierdzi z… Czytaj więcej »

Wiktor
Wiktor
1 miesiąc temu
Reply to  ALO

Super że się udało walczę już 4 miesiąc kupię zaraz śliwki i walczę dalej kiedyś na rowerze po 15 km była dychawice tera 30 km zaliczam bez problemu namawiam wszystkich całkiem inne smaki wszystkiego i żona mówi nareszcie pocałunek chłopa a nie śmierdzącej popielniczki.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Aby rzucić palenie wczoraj najpierw trzeba poszukać wczorajszego dnia. Udaje się to nielicznym.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Miałeś szczęście, nie rzuciłeś palenia wczoraj a przed 23 laty, to co innego. Ten samochód jest pociągający gdyby nie raty. A wczasy gdyby były fundowane co roku…

ALO
ALO
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Ale raty inaczej poszły by z dymem i nic z tego a tak po 3 latach spłacone a teraz na przyjemności i co roku wczasy,przelicznik średni 17 zł.X 30 dni =510 zł X 12 miesięcy =6120 zł pozdrawiam