Porady i inspiracje

Kiedy stosować kreatynę – przed czy po treningu?

Niemal każdy, kto regularnie odwiedza siłownię, sięga po kreatynę. Nie ma w tym nic dziwnego. Powszechnie wiadomo, że kreatyna ma korzystny wpływ na odbudowę mięśni i pomaga w regeneracji tkanek, które podczas wysiłku zostają uszkodzone. Kwestią sporną od dawna jest jednak to, czy monohydrat kreatyny należy brać przed czy po treningu? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kreatyna – co to?

Zanim opowiemy o tym, czy lepiej jest stosować kreatynę przed wysiłkiem fizycznym, czy po treningu, powiedzmy w kilku zdaniach, czym w ogóle jest kreatyna. Mówiąc najprościej, kreatyna jest związkiem chemicznym, którego właściwa nazwa brzmi kwas betametyloguanidynooctowy.

Ten związek chemiczny został odkryty w 1932 roku. Występuje w organizmach zwierzęcych z grupy kręgowców – przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach. Kreatyna pełni istotną funkcję w wytwarzaniu adenozynotrifsoforanu, czyli – mówiąc językiem prostszym – zapewnia organizmowi dostęp do energii. Większe ilości kreatyny wiążą się z większą wydolnością mięśni podczas wysiłku.

To właśnie dlatego kreatyna cieszy się tak dużą popularnością wśród sportowców – zapewnia ona z jednej strony przyrost masy mięśniowej, a z drugiej – jej szybszą regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym. Obecnie kreatynę można kupić w wielu sklepach internetowych z suplementami – na przykład tutaj: https://mlonutrition.pl/kategoria/kreatyny/.

Monohydrat kreatyny – przed czy po treningu?

To, czy monohydrat kreatyny należy brać przed czy po treningu, od dawna jest przedmiotem sporów. Zwolennicy tego pierwszego rozwiązania twierdzą, że biorąc kreatynę przed wysiłkiem fizycznym, można postawić na bardziej intensywny i wymagający trening, bo zwiększa się siła mięśni. Z kolei część specjalistów utrzymuje, że kreatyna brana po treningu lepiej działa na przyrost masy mięśniowej, a co więcej, wpływa na niższy poziom tkanki tłuszczowej.

Prawda jest jednak taka, że zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z korzyściami. Ważniejsze niż to, kiedy sięgasz po kreatynę, jest to, czy bierzesz ją w odpowiednich, dostosowanych do swoich potrzeb dawkach.

Kreatyna w suplementach przedtreningowych – o co chodzi?

Gdybyśmy jednak mieli wskazać konkretne rozwiązanie, poradzilibyśmy, by kreatynę stosować po treningu. Tym bardziej że ten związek chemiczny i tak znajdziemy w wielu suplementach przedtreningowych – na przykład aminokwasach BCAA czy mieszankach z kofeiną. Wówczas kreatyna ma działanie wzmacniające dla pozostałych składników.

Sprawa z przyjmowaniem kreatyny przed i po treningu jest jednak tematem na dłuższą dyskusję. Dlatego warto pochylić się nad tematem nieco głębiej i zajrzeć na przykład do artykułu: „Kreatyna przed czy po treningu – zalety obu rozwiązań”.

Pamiętaj również, by kreatynę i inne suplementy dla sportowców zawsze kupować w uznanych, doświadczonych sklepach, takich jak MLO Nutrition. Jest to doświadczony producent preparatów dla sportowców, w którego ofercie z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments