Porady i inspiracje

Kiedy warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce można zaobserwować coraz większy udział fotowoltaiki w produkcji prądu elektrycznego. Na dziś dzień nawet najmniejsze gospodarstwa domowe decydują się na korzystanie z energii słonecznej. Pomimo, że całkiem niedługo zmienią się wszystkie przepisy dotyczące rozliczania się z nadwyżek wyprodukowanego przez fotowoltaikę prądu, należy się upewnić, w jakich to okolicznościach, można decydować się na założenie instalacji.

Sprzyjające okoliczności

Głównym powodem, który definiuje założenie instalacji fotowoltaicznej jest remont dachu, albo tylko i wyłącznie wymiana jego pokrycia. Kiedy dach nie jest w idealnym stanie, a równocześnie jest planowanie założenie instalacji fotowoltaicznej, dobrze jest przygotowywać się z góry na większy wydatek. Można też ubiegać się o dofinansowanie z programu rządowego pod tytułem “Czyste powietrze”. Dzięki tym finansom można połączyć dwie inwestycje. Generalnie jest to bardzo ważne, żeby zakładanie modułów fotowoltaicznych jak i całej instalacji, było dokonywane na nowym pokryciu dachowym. Wpływa to bezpośrednio na szybkość zwrotów z inwestycji. Wiadomo, że prędzej, czy później dach należy wymieniać w związku z tym taki remont wiąże się ze ściąganiem, oraz zakładaniem na nowo ogniw. To niestety podwyższa koszty związane z przedsięwzięciem.

Dużo słońca to więcej energii

Pamiętać należy również o tym, że im więcej słońca na co dzień potrzebnego do wytworzenia energii, tym większy będzie zwrot z inwestycji. Im lepsze warunki pod kątem nasłonecznienia, tym wyższy poziom produkcji energii elektrycznej. Im większy udział procentowy powierzchni pokrycia dachu, które to jest bardzo dobrze nasłonecznione, tym lepiej. Wiadomo, że najlepszym ustawieniem fotowoltaiki na dachu jest kierunek południowy, ponieważ wtedy właśnie następuje najbardziej intensywna, oraz najdłuższa ekspozycja na słoneczne światło. Jeśli Twój dom będzie zlokalizowany między wysokimi budynkami, które to tworzą nieustannie cień, instalacja może nie spełnić Twoich wymagań, co za tym idzie nie być dość wydajna, a także opłacalna. Innym wyjściem dla tego stanu rzeczy jest zainstalowanie modułów naziemnych, ponieważ jeśli na Twoim dachu nie da się zamontować w sposób poprawny sprawnej instalacji, możesz ją również zagospodarować na gruncie. W tym wypadku nadal ważna jest ekspozycja na słońce, ale kiedy posiadasz dość znaczną część terenu, łatwiej będzie znaleźć odpowiednie miejsce dla instalacji fotowoltaicznej, oraz wydajnego funkcjonowania jej modułów – https://kobo-energy.pl/wszystkie-miasta-fotowoltaika/.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments