Wydarzenia Cieszyn

Kiedy przywrócą ruch na Przepilińskiego w Cieszynie? Mija miesiąc od powstania zapadliska

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

Minął miesiąc od kiedy na ulicy Przepilińskiego w Cieszynie powstało zapadlisko. Ruch na odcinku drogi od ul. Powstańców Śląskich do ul. Kajzara został zamknięty. I póki co kierowcy muszą liczyć się z objazdami. Ile to jeszcze potrwa?

Przypomnijmy, zapadlisko na ul. Przepilińskiego w Cieszynie powstało 25 stycznia. Od tego czasu odcinek drogi gdzie powstała wyrwa został wyłączony z ruchu. – Zapadlisko powstało prawdopodobnie na wskutek spływu wód opadowych po intensywnych deszczach, które infiltrowały w gruncie, przemieszczając się w warstwie nasypów niekontrolowanych i spływających na warstwie nieprzepuszczalnych glin. Wówczas doszło do wymycia luźniejszych fragmentów nasypu i zapadnięcia gruntu wraz z drogą i chodnikiem – informuje Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna.

Zdjęcia wykonane 26 stycznia 2023 roku

Aby jednak ustalić przyczynę, konieczne okazało się wykonanie badań geologicznych. – Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie po wykonaniu prac (badań geologicznych) przekazał dokumentację, wykaz koniecznych prac i szacunkowy kosztorys do Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie (właściciela drogi) w celu podjęcia decyzji co do finansowania prac i określenia ich ostatecznego zakresu. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest przeprowadzenie procedury zamówienia publicznego na wybór wykonawcy prac – mówi Przemysław Major. A to może potrwać. Sama naprawa zajmie ok. tygodnia. Koszt prac oszacowano na ok. 73 tys. zł.

– Ulica Przepilińskiego pozostaje w bieżącym zarządzie Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie w ramach porozumienia pomiędzy powiatem cieszyńskim, a miastem Cieszyn. Na ul. Przepilińskiego na bieżąco utrzymywana jest nawierzchnia dróg, chodników, drogowych obiektów inżynierskich. Poprzez bieżące utrzymanie drogi rozumie się wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym także odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej. Ostatnia interwencja pracowników MZD na ulicy Przepilińskiego prowadzona była na przełomie lutego i marca 2022 r. i polegała na uzupełnieniu ubytku w konstrukcji drogi oraz ponownym ułożeniu nawierzchni z kostki – podkreślił Przemysław Major. Warto dodać, że na mocy zawartego porozumienia Powiat Cieszyński przekazuje do Miasta Cieszyn dotację celową, która na rok 2023 wynosi 976.582 zł oraz dotację dodatkową pochodzącą z osiąganych dochodów z dróg powiatowych, która na rok 2023 wynosi 500 tys. zł. Środki te przeznaczane są na wydatki związane z bieżącym utrzymaniem ok 40 km dróg.

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
1 rok temu

Wszyscy narzekają, ale jak przychodzi czas wyborów to siedzą w domach albo głosują bez przemyślenia. Wybory samorządowe są dla nas, mieszkańców regionu szalenie istotne! Wystarczy zobaczyć co dzieje się w innych miastach podobnej wielkości! Nam trzeba ludzi chętnych do działania, przedsiębiorczych!

Jacek Abramski
Jacek Abramski
1 rok temu

Wystarczy że przy zapadlisku mieszkałby wyznawca jedynego uznawanego w ratuszu wyznania ewangelickiego i dziury juz by nie było 26stycznia ale jest jak jest. Skoro zdjęcie kostki brukowej na rynku i położenie jej na nowo (TEJ SAMEJ KOSTKI) trwać według planów ma rok to taka dziura może zająć spokojnie kilka miesięcy.

Jan
Jan
1 rok temu

Ale wybraliście włodarzy miasta gdzie nie spojrzeć to zapadlisko włączając w to rynek .

publiczny grosz
publiczny grosz
1 rok temu

Aby dojść do tego co mówi Przemysław Major nad zdjęciem z zastrzeżeniem “prawdopodobnie” – po co badania geologiczne?

o co chodzi
o co chodzi
1 rok temu

Koszmar, przecież procedury. które tutaj wymyślają nie mogą hamować rozsądku bieżącej naprawy. Poprzez zlecanie – koszty rosną. Pani burmistrz ma chyba obsesję zlecania w kierunku badań geologicznych, archeologicznych…

Knedlik
Knedlik
1 rok temu

Cały Cieszyn i całe Zaolzie z powrotem do Czech, rabusie z wasz

Alina
Alina
1 rok temu

Przeciez Cieszyn to jest zapadla dziura nie rozwija sie tylko zapada.Zeby to miasto doprowadzic do normalnosci to trzeba wywalic cala RM na ten dziurawy rynek.Mieszkancy powinni demonstrowac bo tak dalej nie mozna bagatelizowac waznych spraw i marnotrstwo powinno byc karalne.