Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koalicja Obywatelska ujawnia listy do Europarlamentu

Fot. PKW

Podczas wczorajszej (24 kwietnia) Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej zatwierdzono listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wspomniane wybory odbędą się 9 czerwca, a głosować będzie można w lokalach wyborczych pomiędzy 7.00 a 21.00. Jako pierwsze swoje listy postanowiła ujawnić Koalicja Obywatelska.

W okręgu nr 11, który obejmuje województwo śląskie, nie brakuje niespodzianek. Na listach nie ma obecnych europarlamentarzystów Jana Olbrychta z Cieszyna i Jerzego Buzka z Gliwic. W tegorocznych wyborach „jedynką” ma być Borys Budka, minister aktywów państwowych. „Dwójka” przypadnie poseł Mirosławie Nykiel z Bielska-Białej (kandydowała już do Parlamentu Europejskiego w 2014 i 2019 roku, ale bez powodzenia). Na „trójce” znalazł się europoseł Łukasz Kohut z Rybnika, który w 2019 roku wszedł do Europarlamentu z listy Wiosna Roberta Biedronia. Kolejne miejsca na liście: 4. – Krystyna Szumilas, 5. Wojciech Król, 6. Katarzyna Stachowicz, 7. Bartłomiej Sabat, 8. – Grażyna Kulig, 9. – Przemysław Witek i 10. – Krzysztof Gadowski.

Z kolei w okręgu nr 10 (obejmuje swoim zasięgiem województwa małopolskie i świętokrzyskie) „jedynką” będzie dotychczasowy minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Kolejne miejsca: 2. – Małgorzata Wyrwik-Grzywna, 3. – Jagna Marczułajtis-Walczak, 4. – Sylwia Saliwńska, 5. – Małgorzata Mękal, 6. – Magdalena Majka, 7. – Wojciech Zwierzchowski, 8. – Artur Kozioł i 9. – Jacek Witka. Ostatnie miejsce na liście – 10. – przypadnie posłowi Markowi Sowie z Bobrka koło Oświęcimia.

google_news