Zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości. Ustawa określa jednak katalog gruntów podlegających zwolnieniu z opodatkowania. Sprawdź, czy w 2023 r. musisz zapłacić podatek od działki budowlanej i jakie stawki obowiązują.
Podatek od nieruchomości – co obejmuje?
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości obejmuje właścicieli, użytkowników wieczystych oraz posiadaczy gruntów, budynków lub ich części (np. mieszkań prywatnych, lokali biurowych), a także budowli. Podatek od działki budowlanej obowiązuje także wtedy, gdy nie ma na niej żadnego budynku.
Nabycie lub przejęcie w posiadanie nieruchomości wymaga od podatnika złożenia odpowiednich dokumentów w urzędzie miasta lub gminy. Osoby fizyczne wypełniają w tym celu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych na druku IN-1, natomiast osoby prawne – deklarację na podatek od nieruchomości na formularzu DN-1.
Podatek od działki budowlanej – kto korzysta ze zwolnienia?
Przepisy dotyczące zwolnień z podatku od działki budowalnej znajdują się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Warto jednak pamiętać, że gminy mogą ustalać własne, dodatkowe preferencje w tym zakresie. Zanim więc rozpoczniesz wypełnianie dokumentów sprawdź, czy możesz korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.
Przede wszystkim opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają działki rolne oraz leśne. Za tego typu grunty trzeba zapłacić odpowiednio podatek rolny lub leśny. Zwolnienie przysługuje też w zakresie działek rekreacyjnych – położonych na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Co więcej, podatku nie zapłacisz również za znajdujące się na takiej działce altany i obiekty gospodarcze do 35 m2. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy teren działki wykorzystujesz na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Podatku od działki budowlanej nie zapłacisz także za:
- grunty zajęte wyłącznie na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki
- itp.
- grunty i budynki
- wpisane
- do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji
- grunty w
- parkach narodowych lub rezerwatach przyrody służące osiąganiu celów z zakresu ochrony przyrody
- grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione
Przy czym większość zwolnień nie obejmuje działek wykorzystywanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Lista zwolnień z podatku od nieruchomości jest dłuższa, jednak obejmują one tylko określone grunty. Nie ma znaczenia dochód właściciela działki budowlanej, fakt niewykorzystywania jej w celach mieszkaniowych, czy status podatnika. Podatek od nieruchomości obejmuje zdecydowaną większość właścicieli działek budowlanych.
Kiedy i jak zapłacić podatek?
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiły okoliczności powodujące jego powstanie, czyli np. zakup działki. W ciągu 14 dni w urzędzie gminy należy złożyć informację IN-1 lub deklarację DN-1. Osoby fizyczne oczekują na decyzję o wymiarze podatku wydawaną przez urząd gminy. Natomiast osoby prawne same obliczają podatek i wpłacają go na rachunek organu podatkowego.
Co oznacza zdjęcie i podpis po nim po angielsku? Jaki związek z podatkiem od działki budowlanej?