Władze powiatu bielskiego nie zapominają o swoich przyjaciołach z Ukrainy. Do partnerskiego powiatu przed zimą trafi kolejne wsparcie. – Chodzi tylko o zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb ludzi z kraju ogarniętego wojną – wskazuje starosta Andrzej Płonka.
– To odpowiedź na sierpniową wizytę starosty czerniowieckiego, który przyjechał z kilkoma samorządowcami z ukraińskich gmin. Po raz pierwszy od agresji Rosji przyjechali podziękować osobiście za wsparcie i poprosić o pomoc. O potrzebach mówili m.in. podczas Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Bielskiego. Podjęto decyzję o zakupie przez powiat i gminy agregatów prądotwórczych o różnej mocy – przypomina Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.
W powiecie czerniowieckim, który leży na południowym zachodzie Ukrainy działań wojennych nie ma, jednakże przebywa tam mnóstwo uciekinierów ze wschodu kraju – zniszczonego i okupowanego przez rosyjskie wojska. – Coraz częściej jest tam wyłączany prąd, co powoduje, że nie ma wody. Stąd prośba o agregaty dla szkół i domów pomocy społecznej – wyjaśnia starosta Andrzej Płonka. Ukraińcy poprosili też o sprzęt rehabilitacyjny dla szpitala, do którego trafiają ranni żołnierze.
Te prośby nie pozostały bez echa. 25 tys. euro na wsparcie dla Ukraińców wyłożyli partnerzy powiatu bielskiego – niemiecki powiat Rhein-Erft. – To kolejna wpłata od naszych przyjaciół. Cieszymy się z ich zrozumienia, ponieważ mówimy o zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkańców z powiatu czerniowieckiego: w szkołach i domach pomocy społecznej. Dokładamy się do tego my oraz gminy z terenu naszego powiatu – mówi starosta bielski.
– Za pieniądze z Rhein-Ertf kupiliśmy bieżnię rehabilitacyjną oraz trenażer do ćwiczeń nóg i rąk, a także trzy przenośne stacje zasilania oraz dwa akumulatory do zasilania aparatury medycznej. To wszystko trafi do szpitala w powiecie czerniowieckim – wylicza Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.
– Z budżetu powiatu kupiono dwa agregaty prądotwórcze o dużej mocy, z których każdy waży niespełna tonę. Kolejne 9 agregatów o mniejszej mocy od 6 do 16 kW, to zakupy większości gmin z powiatu bielskiego, ale też darowizny przedsiębiorców. Urządzenia trafią do kilku gmin z powiatu czerniowieckiego. Wszystko w najbliższym czasie mają odebrać samorządowcy z Ukrainy – uzupełnia rzecznik starostwa.