Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Kolejny bielski mural

Dziś o 11.00 oficjalnie odsłonięto ogromny mural jaki pojawił się na jednej ze ścian Bielskiej Fabryki Szczotek i Pędzli „Befaszczot” w Bielsku-Białej. Autorem malowidła jest bielski artysta Dawid Celek.

Jego dzieło przedstawia beskidzki pejzaż z ogromnym zielonym drzewem na pierwszym planie symbolizującym „Zielone płuca”. Projekt ten został wybrany spośród 13 propozycji, jakie zgłoszono do konkursu. Jest to już 21 mural zdobiący ściany bielskich budynków. Ten jednak powstał nie z inicjatywy gminy, a Stowarzyszenia „Region Beskidy” w ramach projektu „Powietrze nie zna granic”. Celem tych działań było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców euroregionu. Chodziło głównie o zwróceniu im uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza.

 

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Kolejny bielski mural

Po raz czwarty Fundacja Galerii Bielskiej organizuje projekt „oBBraz miasta”, dzięki któremu w przestrzeni Bielska-Białej powstają wielkoformatowe murale.

Dotychczas, podczas trzech wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym siedem dzieł. Do udziału w tegorocznej edycji został zaproszony artysta działający pod pseudonimem Bezt – ze znanego wszystkim fanom streetartu polskiego kolektywu Etam Cru – który realizuje mural na ścianie kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 3.

Bezt, czyli Mateusz Gapski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych  im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. W latach 1999-2000 zaczął tworzyć graffiti. Bezt ma na swoim koncie już wiele murali w Polsce (np. w Łodzi) i za granicą, m.in. w Portugalii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Bułgarii, Belgii, Danii, Nowej Zelandii i Emiratach Arabskich.

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments