Wydarzenia Oświęcim

Komunikacja miejska nad Sołą ewoluuje

wilkowice
Fot. UM w Oświęcimiu

Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu sukcesywnie unowocześnia flotę, ale pasażerowie zmiany zachodzące w ich obsłudze dostrzegą zanim jeszcze wejdą na ich pokład. Krok po kroku zmieniać się będą oświęcimskie przystanki autobusowe.

Na mocy umowy podpisanej przez miasto z jedną z firm na przystankach autobusowych przy głównych ulicach grodu nad Sołą zamontowanych zostanie 11 tablic informacji pasażerskiej. Zdecydowano, że będą one instalowane na wiatach przy ulicach Dąbrowskiego, Powstańców Śląskich, Leszczyńskiej, Śniadeckiego i Słowackiego. Cztery pierwsze mają zacząć działać jeszcze w tym roku. Będą założone na wiatach wzdłuż ulicy Dąbrowskiego (przy kościele parafialnym, naprzeciwko placu Kościuszki, obok szpitala i przy lodowisku). Pozostałe mają dotrzeć do Oświęcimia do połowy przyszłego roku. Każda tablica będzie dwustronna i 5-9 wierszowa.

Wszystkie urządzenia mają być wykonane w technologii led z czarnym tłem. Mają gwarantować 50 tys. godzin nieprzerwanej pracy i charakteryzować się szerokim kątem widzenia (minimum 110 stopni w poziomie i w pionie). Wyświetlana będzie na nich informacja o linii, kierunku i minutach do odjazdu. Na tablicach będzie też miejsce na nazwę przystanku i herb miasta, logo Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz zegar. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących komunikaty będą głosowe. – Miasto się rozwija, a my staramy się też wprowadzać taki powiew świeżości, nowoczesności do naszych działań, Kiedyś takie nowinki można było zobaczyć tylko w dużych miastach. Dzisiaj są częścią inwestycji komunikacyjnych, które są realizowane przy wsparciu pieniędzy unijnych – zauważa Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia

Miasto zawarło również umowę na dostarczenie i zamontowanie trzech biletomatów. Urządzenia będą miały cztery wersje językowe, więc łatwo będą migli z nich korzystać liczni turyści odwiedzający Oświęcim i pobliską Brzezinkę. – Elektroniczne ekrany z rzeczywistym czasem przyjazdu, odjazdu czy informacją o opóźnieniach, a także biletomaty będą przydatne i podniosą komfort podróżowania – podkreśla prezydent Chwierut. Podkreśla, że inwestycje pochłoną niemal 1,4 mln zł, ale aż 1,2 mln miasto pozyskało w drodze dotacji.

Montaż tablic jest pry tym są częścią większego projektu, który służy usprawnieniu komunikacji miejskiej. Partnerem miasta jest Miejski Zakład Komunikacji, który na zakup autobusu elektrycznego pozyskał 2,14 mln zł. Autobus pojawi się w Oświęcimiu pod koniec roku.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments