Wydarzenia Bielsko-Biała

Koncerty z muzyką klasyczną, klezmerską, chóralną i popularną. Czas na Sacrum in Musica!

„Sacrum in Musica” to festiwal o ekumenicznym charakterze, który wyróżnia się bogactwem gatunkowym muzyki, powstałej z duchowej i religijnej inspiracji. Przed nami zaskakujące koncerty z muzyką klasyczną, klezmerską, chóralną, a nawet popularną.

Prosto z serca

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” odbędzie się w dniach od 15 do 19 kwietnia w Bielsku-Białej. To niezwykłe spotkanie z muzyką inspirowaną sacrum jest organizowane rokrocznie przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Przypomnijmy, że „Sacrum in Musica” kontynuuje tradycje Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, które przed laty BCK organizowało wraz Klubem Inteligencji Katolickiej. Jest unikalnym wydarzeniem muzycznym, ukazującym bogactwo inspiracji czerpanych ze sfery sacrum różnych religii, mającym szczególnie istotny wymiar ekumeniczny.

Patronat nad festiwalem objęli: Jarosław Klimaszewski – prezydent Bielska-Białej, bp Roman Pindel – ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego, bp Adrian Korczago – zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

Odbywający się co roku w kwietniu festiwal muzyki sakralnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności, która ma niepowtarzalną okazję wysłuchać koncertów najlepszych na świecie chórów cerkiewnych, artystów śpiewających chorały gregoriańskie, grup klezmerskich, wykonujących muzykę żydowską czy zespołów gospel. Każda z kolejnych edycji „Sacrum in Musica” dostarcza niezapomnianych przeżyć artystycznych, estetycznych, intelektualnych, ale przede wszystkim duchowych. Bo muzyka, która rozbrzmiewa podczas tego festiwalu, płynie prosto z serca, powstała z inspiracji, których źródłem było intensywne przeżycie religijne.

The Naghash Ensemble

15 kwietnia, w poniedziałek, o 18.00 w kościele na osiedlu Karpackim odbędzie się koncert inauguracyjny. Usłyszymy ormiańskie pieśni ludowe oparte na tekstach religijnych średniowiecznego poety mistycznego i kapłana – Mkrticha Naghasha. Wykona je The Naghash Ensemble – zespół dysponujący bogatym repertuarem zróżnicowanym gatunkowo i stylistycznie. Najbardziej znanym projektem formacji są Pieśni wygnania, skomponowane przez Johna Hodiana, będące głęboką refleksją nad relacją człowieka z Bogiem, postrzeganą z perspektywy mnicha zmuszonego do wieloletniego życia na wygnaniu.

Jerycho

16 kwietnia, we wtorek, przeniesiemy się do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Białej. O 18.00 zespół wokalny Jerycho zaprezentuje utwory muzyki renesansowej z kręgu polskiej Reformacji w ramach projektu „Cyprian Bazylik z Sieradza i korzenie hymnodii ewangelickiej”. Podczas koncertu poznamy niemal całą zachowaną twórczość muzyczną Cypriana Bazylika z Sieradza, czyli dziesięć kompozycji wielogłosowych oraz cztery jednogłosowe. Cyprian Bazylik większość życia spędził na Litwie w służbie Radziwiłła Czarnego, protektora kalwinizmu, pisząc – przejrzystą w formie – muzykę dworską.

Sziru Szir LaSzalom

Kolejne wydarzenie odbędzie się w miejscu, na koncerty w którym najtrudniej zdobyć bilety, bo tak wielkim zainteresowaniem się cieszą. 17 kwietnia, w środę, o 18.00 w Sali Ceremonii na cmentarzu żydowskim, pod pokojowym wezwaniem „Sziru Szir LaSzalom”, rozpocznie się koncert, będący swoistym misterium. Artyści, w tym Symcha Keller (śpiew, flety), odtworzą aurę XIX-wiecznego mistycznego ruchu Chasydów, który narodził się w społeczności żydowskiej na kresach wschodnich, aby w szybkim czasie dotrzeć do całej Galicji. Chasydzi byli też bardzo aktywni w Białej. W programie autentyczna muzyka z żydowskich miasteczek, siedzib rabinów, mistyków, kaznodziei; muzyka ekstatyczna, jak cały tamten świat.

Bielska Orkiestra Cavatina

Miłośnicy muzyki klasycznej szczególnie czekają na koncert w Cavatina Hall. Tamże, 18 kwietnia, w czwartek, o 19.00 na jednej scenie pojawią dwa wyjątkowe składy: Bielska Orkiestra Cavatina dyrygowana przez Jacka Obstarczyka oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, dyrygowany przez Annę Szostak. Bielskiej orkiestry nie trzeba przedstawiać, bo w niespełna rok od jej utworzenia podbiła wysokim poziomem i odważnym programem serca bielskiej publiczności, uczestniczącej w jej comiesięcznych koncertach. Z kolei zespół Camerata Silesia, słynący z doskonałych wykonań muzyki od dawnej po współczesną, też jest dobrze znany publiczności „Sacrum in Musica”. Program zachwyci każdego melomana: Antonio Vivaldi – Gloria RV 589, Josef Suk – Medytacja na staroczeskim chorale „Święty Wacław” Op. 35a, Pēteris Vasks – The fruit of silence, Arvo Pärt – The deer’s cry, Ola Gjeilo – Song of the universal.

„Niebo” Gabi Gąsior

Na wielki finał, 19 kwietnia, w piątek, o 18.00 w Bielskim Centrum Kultury przewidziano autorski projekt muzyczny wokalistki Gabrieli Gąsior, który przygotowała z mężem, basistą Wojciechem. „Projekt Niebo” to 15 nowych utworów, które w swym przekazie inspirują nas do kontemplacji rzeczywistości jako wstępu do życia wiecznego. Przed nami 70-minutowa podróż od utworów popowych, poprzez mocniejsze rockowe brzmienia, utwory z elementami muzyki etnicznej, soulowej i jazzowej, po nastrojowe ballady. I to w jakim wykonaniu, bowiem materiał zaaranżowano na 25-osobowy zespół wokalno-instrumentalny!

Msza w muzycznej oprawie

Warto zwrócić uwagę na festiwalowe wydarzenie towarzyszące. 14 kwietnia, w niedzielę, o 11.00 w kościele św. Pawła Apostoła przy ul. św. Pawła odbędzie się msza święta zakończona koncertem organowym. Wystąpią wtedy flecistka Joanna Woszczyk-Garbacz i organista Jakub Garbacz. Na to jedno wydarzenie wstęp jest wolny.

Partnerem festiwalu „Sacrum in Musica” jest Województwo Śląskie. Współorganizatorem jest Instytucja Kultury Ars Cameralis.

Szczegółowy program i bilety dostępne na stronie
www.sacruminmusica.pl
oraz w kasie Bielskiego Centrum Kultury

 

google_news