Wydarzenia Cieszyn

Kończyce Małe: Młodzi rolnicy jako nowi bohaterowie dożynek gminnych

Dożynki 2022. Fot. Izabela Brachaczek

Dożynki gminne stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu gminnym oraz w życiu lokalnym. W ostatnich latach uwydatnia się nowe spojrzenie na organizację tego typu imprez. Zaangażowani w nie są młodzi rolnicy, którzy nie tylko dążą do osiągnięcia sukcesu w obszarze gospodarczym, ale także biorą udział w odnowie wsi i tworzą więzi społeczne.

Młodzi rolnicy coraz częściej i chętniej angażują się w organizację dożynek gminnych, przynosząc ze sobą nowe pomysły oraz innowacyjne podejście do tradycji. Łączą przeszłość z przyszłością, są dowodem na to, że rolnictwo i wieś wciąż ewoluują, pozostając jednocześnie wiernymi swoim korzeniom. Właśnie dzięki takim młodym gospodarzom dożynki gminy nabierają nowego blasku i znaczenia.

Takich właśnie gazdów będą miały Dożynki Gminne gminy Zebrzydowice, które w tym roku są organizowane w sołectwie Kończyce Małe. Wioleta i Piotr Stuś już w 2019 roku zostali poproszeni przez sołtyskę Izabelę Brachaczek o pełnienie tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji. Sołtysce zostali wskazani przez mieszkańców wsi. Już nikt nie pamięta jak to było, ale zdaje się, że niemal natychmiast zgodzili się i przyjęli propozycję. Niestety pandemia przesunęła planowane dożynki o kilka lat. W tym czasie syn Mikołaj poszedł do szkoły, zaczął grać na akordeonie i powiększyła się rodzina Państwa Stusiów – urodził im się drugi syn Karol. Ponieważ są bardzo odpowiedzialnymi i słownymi ludźmi, swojego zobowiązania dotrzymali i po 4 latach od tamtej obietnicy będą gazdami na Dożynkach Gminnych Kończycach Małych. Aktywnie angażują się w organizację całego przedsięwzięcia, wymyślili zabawne konkursy o Złoty Gumocz Sołtyski i Złote Widły Gazdów. Sypią pomysłami jak z rękawa. Samodzielnie załatwiają wiele ważnych spraw, szukają chętnych do pracy, współtworzą listę gości. Gaździna uczestniczy we wszystkich spotkaniach organizacyjnych, a gazda własnoręcznie ozłocił widły i gumocze, już w czerwcu zbierali zboże na wońki i wieńce dożynkowe. Szykują dla uczestników dożynek regionalny poczęstunek i niespodzianki.
Dlaczego zgodzili się zostać gazdami dożynek w Kończycach Małych? Bo kochają swoją wieś i są ludźmi do tańca i do różańca, a przede wszystkim są młodymi ludźmi chętnymi do działań dla swojego sołectwa. Od lat są zaangażowani w OSP Kończyce Małe, gdzie się poznali, zakochali i w efekcie pobrali; udzielają się w Radach Rodziców szkoły i przedszkola. Oboje są rodowitymi Małokończanami, tutaj mieszkają całe życie, wychowują dzieci i zajmują się rolnictwem. Uprawiają na 15 hektarach głównie pszenicę, owies czarny, rzepak, ziemniaki, kukurydzę i hodują byki.

Smykałkę do rolnictwa Piotrek ma już od dzieciństwa, kiedy to od małego wychowywał się na gospodarstwie, a geny prawdopodobnie odziedziczył po babci Helence, która nazywana była Hanzlikową z Grónia. Babcia Piotra całe życie pomagała ludziom w uprawie pól ornych – wtedy jeszcze końmi. Gospodarstwo rolne otrzymali od wujka Władka, który widząc potencjał w siostrzeńcu nie miał wątpliwości, że przekazuje spuściznę Babci Hanzlikowej we właściwe ręce.
Wioleta z wykształcenia jest pedagogiem, od 10 lat realizuje się jako żona Piotra i mama dwójki chłopaków, na co dzień to ona ogarnia cały dom i swoją męską ekipę, z pasją i miłością poświęcając się chłopakom. Z oddaniem pomaga mężowi w gospodarstwie, nieobce jest jej żniwowanie na kombajnie po zmroku. Piotrek pasję rolnika dzieli z pracą w kopalni KWK Borynia, nadal jest czynnym druhem w OSP Kończyce Małe.

– Do reprezentowania rolników podczas tegorocznych dożynek zostaliśmy zaproszeni podczas luźnej rozmowy kilka lat temu z naszą panią sołtys, jednak nie myśleliśmy, że dojdzie to do skutku, bo różnie w życiu bywa. Jesteśmy dumni, że możemy być reprezentantami rolników naszej gminy. Bycie rolnikiem to bardzo ciężki zawód w dzisiejszych czasach – mówi w imieniu swoim i męża Wiola.

Dożynki gminne zaczynają być miejscem, gdzie młodzi rolnicy mogą pokazać efekty swojej pracy oraz wspólne osiągnięcia. Dla wielu z nich jest to nie tylko okazja do wyróżnienia, ale także moment refleksji nad rolą, jaką pełnią w rozwoju społeczności lokalnej. Młodzi rolnicy nie ograniczają się wyłącznie do produkcji żywności, ale dbają o dziedzictwo kulturowe i zwyczaje mieszkańców wsi. Ich zaangażowanie w dożynki gminne przyczynia się do ożywienia tych wydarzeń oraz pozwala na podkreślenie nowej perspektywy i wzmocnienie więzi społeczności wiejskich. Dlatego też warto docenić ich pomoc, zaangażowanie i wsparcie, podkreślając odpowiedzialną rolę jako gazdów Dożynek Gminnych.

 

 

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
8 miesięcy temu

Pani sołtys chodziła i wrzucała do skrzynek na listy zaproszenia na dożynki ale wrzucała komu chciała.Nasz dom minęła .No cóż.I jak tu dażyć sympatią i dobrym słowem panią 🥴

Beata
Beata
8 miesięcy temu
Reply to  Beata

Dokładnie. Tylko sympatycy Platfomy dostali. Pupilki Pani Sołtys. Zreszta Pani Sołtys będzie chciała wygrać wybory na wójtowa. Taka to z niej „otwarta” babka

Edek
Edek
8 miesięcy temu

Błazenada

Gazdzino
Gazdzino
8 miesięcy temu

Kto zna tegorocznych Gazdów to wiedza jak wygladaja a jak kto nie zna to zapraszamy na Dozynki napewno sie pokazemy nie roz

z dalszego regionu
z dalszego regionu
8 miesięcy temu
Reply to  Gazdzino

Nie rozumiesz celu artykułu za tytułem.

?
?
8 miesięcy temu

Ale po raz drugi nie pokazujecie bliżej na zdjęciach tych młodych bohaterów, w Goleszowie i tutaj w Kończycach Małych. A pokazany jest nowiutki traktor z bliżej nieokreślonych dożynek 2022.