Bielsko-Biała Sport Cieszyn Żywiec

Konderla znów ze złotem, Jojko bez medalu

Złoto i srebro zgarnęły Polki w konkursie drużynowym rozegranym w ramach zimowej uniwersjady w Lake Placid. Zwyciężyły Kinga Rajda i Nicole Konderla, drugie miejsce zajęły Paulina Cieślar i Anna Twardosz. W rywalizacji mężczyzn duet Szymon Jojko – Adam Niżnik uplasował się tuż za podium.

Reprezentantki Polski były zdecydowanymi faworytkami zawodów drużynowych. Konderla z Goleszowa na skoczni w Lake Placid wywalczyła wcześniej złoto indywidualnie i w mikstach (a także srebro w drużynach mieszanych – bieg, skok i kombinacja norweska), Rajda ze Szczyrku miała dwukrotnie brąz. I duet ten nie pozostawił najmniejszych wątpliwość komu należy się tytuł mistrzowski.

– Bardzo się z tego cieszę. Wprawdzie nie byłam zadowolona ze swojego pierwszego skoku, ale drugi był już lepszy. Fajnie też, że Kinga dobrze skakała i możemy cieszyć się ze zwycięstwa. Wyjeżdżam z tej uniwersjady naprawdę zadowolona, bo to był dobry czas – powiedziała Konderla.

Biało-czerwone prowadziły już po pierwszej serii z przewagą 12 punktów nad drugą reprezentacją Polski. W rundzie finałowej powiększyły różnicę do ponad 40.

Druga pozycja duetu Cieślar (WSS Wisła) – Twardosz nie była zagrożona ani przez moment. Już na półmetku Polki miały ponad 23 punkty zapasu nad Japonkami.

.– Było gorąco, ale jestem bardzo szczęśliwa, bo nie spodziewałam się, że ta uniwersjada się tak dla mnie zakończy. Gratulujemy Kindze i Nicole, że zdobyły złoto, bo to świetna sprawa mieć złoto i srebro – podsumowała Cieślar.

Mężczyźni bez medalu

W męskiej drużynówce też wystartowały dwa polskie duety. Niestety żadnemu z nich nie udało się sięgnąć po medal. Duet Gruszka – Zapotoczny nie zdołał awansować do serii finałowej i został sklasyfikowany na 9. pozycji. Zdecydowanie lepiej poszło pierwszej polskiej ekipie. Na półmetku Jojko i Niżnik byli bardzo blisko plasujących się na trzecim miejscu Japończyków. Do Sakutaro Kobayashiego i Ryuseia Ikedy tracili zaledwie 0,2 punktu. W rundzie finałowej Polacy skoczyli na bardzo zbliżonym poziomie jak w pierwszej. Podobnie było w przypadku Ikedy. Za to kapitalnie zaprezentował się Kobayashi, który uzyskał 98,5 metra. I właśnie jego nota sprawiła, że to Japończycy mogli cieszyć się z brązu.

– Dziś trochę nam brakło, ale myślę, że dobrze zapamiętamy tę uniwersjadę. Wracamy obaj do Polski z medalami wywalczonymi razem z dziewczynami w mikstach i to jest bardzo ważne – dodał Jojko, który w rywalizacji drużyn mieszanych był na trzeciej pozycji.

Złoto w drużynówce przypadło Austrii, która o 0,2 punktu była lepsza od Kazachstanu.

Uniwersjada, Lake Placid, konkurs drużynowy kobiet HS100:
1. Polska I – 397,9 pkt
Kinga Rajda 87m / 88m / 202,4 pkt
Nicole Konderla 85,5m / 86m / 195,5 pkt
2. Polska II – 357 pkt
Paulina Cieślar Polska 84,5m / 80m / 181,6 pkt
Anna Twardosz Polska 80m / 81,5 / 175,4 pkt
3. Japonia I – 327,4 pkt

Uniwersjada, Lake Placid, konkurs drużynowy mężczyzn HS100:
1. Austria I – 470,5 pkt
2. Kazachstan I – 470,3 pkt
3. Japonia I – 452,9 pkt
4. Polska I – 441,5 pkt
Szymon Jojko 89m / 89m / 215,3 pkt
Adam Niżnik 88m / 91m / 226,2 pkt
9. Polska II – 183,5 pkt
Mateusz Gruszka 81m / 89,5m
Szymon Zapotoczny 80,5m / 94 pkt

google_news