Przed siedzibą Energetyki Cieszyńskiej odbyła się konferencja prasowa związana z aktualną sytuacją spółki z miejskim kapitałem. O jej problemach informowaliśmy TUTAJ. W trakcie spotkania z mediami poruszona została zwłaszcza społeczna strona kryzysu w ciepłownictwie nad Olzą. Podczas spotkania padły stwierdzenia, które mogą zaniepokoić…
Konferencję zorganizowała cieszyńska radna Joanna Wowrzeczka, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej Cieszyna. Na temat problemów w Energetyce Cieszyńskiej i nastrojów wśród załogi wypowiedzieli się przedstawiciele NSZZ Pracowników Ruchu Ciągłego i Wielozmianowego w Energetyce Cieszyńskiej – przewodniczący Kazimierz Żertka oraz jego zastępca Leszek Holisz. Swój niepokój całą sytuacją wyraził także Władysław Macura, przewodniczący Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Cieszyna.
– Wiemy, że węgla wystarczy do końca sierpnia, co za tym idzie brak ciepłej wody w kranie i ogrzewania od września i dalej. Wiemy, że toczą się rozmowy między wspólnikami – miastem i Tauronem Ciepło – ale przez wszystko to, co można przeczytać, znaleźć, dowiedzieć się, nie tylko nie potrafimy ocenić szans na pozytywny dla Cieszyna wynik rozmów i negocjacji , ale i dalszych losów modernizacji już rozpoczętej, bez której w przyszłym roku naliczano by dodatkowe opłaty Energetyce Cieszyńskiej za niespełnianie norm. Niejasna jest także przyszłość załogi, pracowników, 110 ludzi, nie licząc dostawców i usługodawców działających wokół zakładu – mówiła Joanna Wowrzeczka.
Szefowa Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej Cieszyna ma obawy o to, czy radni są odpowiednio informowani przez miasto o sytuacji w Energetyce Cieszyńskiej i czy przypadkiem nie są zatajane niektóre informacje. Dlaczego? Pismo związkowców, które miało trafić między innymi do radnych, utknęło w czeluściach ratusza, a odpowiedź burmistrz Cieszyna na pytania zadane w interpelacji Joanny Wowrzeczki, w porównaniu do oryginalnego dokumentu przygotowanego na prośbę władz miasta przez prezesa Energetyki Cieszyńskiej, w istotnych punktach znacznie się różni…
O problemach Energetyki Cieszyńskiej na bieżąco informuje “Głos Ziemi Cieszyńskiej”. E-wydanie tygodnika, w którym prezes spółki mówi o podbramkowej sytuacji jednostki, można znaleźć tutaj.
Przecież samorządy chciały wszystkim rządzić ale jak jest żle to lament A w Elektrociepłowni to nie wiadomo kto rządzi Stara prawda gdzie gospodyń 6 to niema……. to jest burdel
Jeszcze trzeba dać pieniądze na tak wielkie inwestycje jak np. przebudowa systemu grzania w ciepłowni. Indywidualni mieli i mają program “Czyste Powietrze”, dopłaty w urzędach gmin.
Żenujące jest to wielkie zaskoczenie ze strony Europy i Polski brakami surowców. Trzeba było wcześniej myśleć o tym z kim robi się biznesy i dywersyfikować dostawców. Europa odchodzi od węgla. Czekam na alternatywę. Na razie jak widać chyba coś nie pyklo. No ale ludzie wybrali partie wykonujące polecenia lewicowej Europy więc ponosimy tego konsekwencje. Wszystkim przychodzi płacić za zieloną transformację. Czy nie można w sposób bardziej ekologiczny korzystać węgla unowocześniając technologie ? Zastanawiam się czy w ogóle prowadzone były prace badawczo rozwojowe nad oczyszczaniem spalin pochodzących z węgla i tworzeniu nowoczesnych filtrów czy tylko przekreślona gruba kreska wszystko co z… Czytaj więcej »
Niemcy są zgodni – Rosja pozostaje dla całej UE zagrożeniem. Polska jest niemieckim sojusznikiem i przyjacielem. W ramach tej przyjaźni domagają się, aby Polska porzuciła własne źródła energii i zastąpiła je zależnością od źródeł rosyjskich tak, jak od dostaw rosyjskich surowców energetycznych uzależniły się same Niemcy.
Dodatkowa informacja: mieszkańcy Cieszyna płacą ok.70% więcej za ogrzanie wody w kranie i ciepło w kalofryferach niż np. mieszkańcy dużych miast. Gdzie ta kasa znika? Nie ma jednej taryfy dla wszystkich. Więc pianobijca XMan nie ma racji.
Tam organizacyjnie i ekonomicznie Hasa jeszcze głęboką komuna
Szanowni Pianobijcy problem cieszyńskiej Energetyki wynika że sposobu ustalania taryf za które odpowiada rząd. Obecny rząd nie grzeszy kompetencjami bo skąd nauczyciele historii oraz poloniści, a tych większość w rządzie, mają znać się na gospodarce. Ponadto, nie zapewniając alternatywnych dostaw energii ograniczenie wydobycia węgla było samobójstwem. Miłościwie nam Panujący m.in. całkowicie zlikwidowali energetykę wiatrową a kasę z uprawnień do emisji CO2 przeznaczyli na inne społecznie ważne patriotyczne cele.
Przypominam, że Joanna Wowrzeczka też jest nauczycielką akademicką i też nie grzeszy kompetencjami w tym gospodarki.
Zawsze ktoś inny ma być winny,a nie durnie,którzy rządzą 7 pełnych lat.Becia mówiła jak obejmowała rządy ,że Polska w ruinie,więc według niej Polska była na skraju przepaści.Dziś po 7 letnich rządach tej pisiarskiej mafii zrobiliśmy niewątpliwie duży krok naprzód.Lecimy w przepaść,niektórzy łapią się za portfele,o ile coś w nich mają, ale to im niestety nic nie pomoże. Przepaść jest przepaścią. Voila’
Tacy inteligenci jak ty to powinni w tej przepaści zostać na wieczność.
Niemiecki rząd przyznał ostatnio, że powrót do węgla jest nieunikniony, ale jednocześnie wymusza na państwach wspólnoty – także Polsce – realizację polityki klimatycznej, w tym odejście od węgla.
A to nie Tusk winny tylko Bruksela czy też Niemcy?
Zaczęło się od Buzka, który szczycił się w Brukseli, że zamykał kopalnie
Dodaj Millera jako winnego, który wprowadził Polskę do Unii
Najważniejsze że Rynek zdewastowany za 10 baniek.
Pani Joanna zrobiła by lepsze wrażenie na publiczności gdyby zrobiła konferencję w …. ciemnym korytarzu urzędu.
Pani radna skarży się na odpowiedź na interpelację i nie wie, że takie odpowiedzi to standard?, aby wyszedł włodarz gładko.
A,….”podbramkową sytuację ” to gdzie załatwiać jak nie pod bramą.
Chyba jednak bardzo poważnego problemu nie załatwia się na konferencji zorganizowanej przed siedzibą Energetyki Cieszyńskiej przez przewodniczącą komisji Rady Miejskiej a i przed “wielkim” medium – Głosem Ziemi Cieszyńskiej. Brak kompetentnych do rozwiązania problemu.
A jak inaczej skoro nikt nic nie wie? .Przecież członkiem z ramienia miasta w radzie nadzorczej jest v-ce burmistrz?. Doskonale o tym wiedział i nie informował radnych .
Radni są organem kontrolnym względem burmistrza ale czekają aż burmistrz powie. A niech się wysilą i zadysponują debatę na komisji prowadzonej przez panią radną co tutaj występuje z żalami i chce się dowiadywać od posła Koperskiego, przewodniczący Rady Miasta decyduje o porządku posiedzeń (ma nadzór nad komisjami). Dogadać się w Radzie Miasta.