Wydarzenia Cieszyn

Archeolodzy przekopują cieszyński rynek. Znaleźli relikty średniowiecznego ratusza?

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Czwarty tydzień prowadzone są badania archeologiczne w sercu Cieszyna. Każdy dzień pracy naukowców pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej przynosi nowe odkrycia i znaleziska. Na najciekawsze natrafiono w środkowej części rynku, w sąsiedztwie fontanny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oczom badaczy ukazują się powoli relikty średniowiecznego ratusza.

W ostatnim tygodniu udało się odsłonić najstarszy poziom użytkowy, czyli średniowieczny bruk. Bruk ten przedstawia się okazale. W trakcie jego czyszczenia, pomiędzy poszczególnymi kamieniami, pracownicy znajdują, oprócz fragmentów ceramicznych z potłuczonych naczyń i kafli, mnóstwo skrawków skórzanych z obuwia i ubioru wierzchniego. Szczególnie satysfakcjonujące odkrycia to podkowy zgubione, a nawet zaklinowane w bruku, a także ostrogi żelazne. Na trakcie komunikacyjnym z ulicy Głębokiej w kierunku Wyższej Bramy, który obecnie jest ulicą Szersznika, doskonale widoczne są koleiny, wyżłobione w bruku przez średniowieczne wozy. Trakt ten był szczególnie uczęszczany, przez co koleiny widoczne są na szerszej przestrzeni. Z ziemi wydobywane są monety średniowieczne, okucia, ozdoby, biżuteria, obrączki, kłódki i mnóstwo innych przedmiotów żelaznych. Belki drewniane, które wcześniej odkryto w nawierzchni, okazują się być reliktem konstrukcji większej – pomostu lub zadaszenia, ale prace w tym miejscu będą kontynuowane.

– Na najciekawsze znaleziska natrafiono w środkowej części rynku, przy fontannie. Otóż w trakcie oczyszczania bruku średniowiecznego uwidoczniły się fundamenty kamienne o przebiegu na osi W-E i N-S. W pewnych miejscach mury przełożone są brukiem, przez co słabiej zarysowane, natomiast na zachód od fontanny widoczne są w całej okazałości. Na osi W-E ciągną się na długości 14 metrów, przy czym mniej więcej w połowie są przerwane i zamiast kamieni leżą dwie belki drewniane. Mury na osi N-S posiadają około 6 metrów długości, przy czym część z nich to destrukt. Szerokość murów jest nieco inna- w części zachodniej posiadają 0,7 metra, w części wschodniej około 0,6 metra. Mury od strony zachodniej oraz północnej są przerwane – wyjaśnia Zofia Jagosz-Zarzycka, kierownik Działu Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Prace badawcze przy fundamentach będą prowadzone nadal, a dyskusja na temat ich pochodzenia i funkcji właśnie się rozpoczyna. Fundamenty są z wapienia, ich rozpiętość sugeruje, że stał na nich jeden budynek znacznych rozmiarów lub kilka mniejszych połączonych ze sobą. Obiekty te mogły być drewniane, aczkolwiek w ich otoczeniu znajdowana jest gotycka cegła palcówka i resztki dachówek.

– Wielkość obiektu i centralne położenie względem rynku sugerują, iż mamy do czynienia z budynkiem lub budynkami wysokiej rangi, wielce znaczącymi dla średniowiecznych mieszczan cieszyńskich. Ostrożnie, aczkolwiek z pewnym przekonaniem możemy sądzić, że odkrywamy właśnie relikty średniowiecznego ratusza, być może z pomieszczeniami dla rzemieślników, stojącego dawniej w centralnej części rynku. Wszakże dokument księcia Kazimierza II z 9 sierpnia 1496 roku mówi o tym, że po sprzedaży dwóch domów radzie miejskiej i urządzeniu w jednym z nich ratusza „… ten ratúz starý na rynku v prostředku i jiné stavení, všecko má zbořeno býti…”, a ponadto nie mamy my, ani potomkowie nasi, ani nikt inny, na tym placu nic stawiać, ma pusty i wolny na zawsze pozostać – wyjaśnia Zofia Jagosz-Zarzycka.

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Za słusznością podejrzeń archeologów przemawia fakt, iż fundamenty są „przeplecione” brukiem kamiennym, co znaczy, że po wyburzeniu ratusza, dla usprawnienia komunikacji na trasie Wyższa Brama – ulica Szeroka, uzupełniono bruk w jego miejscu. Wykonany jest on mniej starannie niż jego starszy poprzednik. Pod brukiem, ułożonym po usunięciu budynku, znajduje się bruk średniowieczny z czasów funkcjonowania domniemanego ratusza…

Fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Do burmistrzowej
Do burmistrzowej
1 rok temu

Największym odkryciem są chaszcze na wszystkich poboczach. Na rondach na pastwiskach już nie widać jak ktoś wchodzi na przejście. Czekamy na tragedię czy na to, aż miasto całkiem zarośnie?

na wszystko można znaleźć sposób
na wszystko można znaleźć sposób
1 rok temu

spokojnie, jest nowa teoria aby nie kosić bo przy suszy zatrzymywana jest wilgoć w niekoszonym.

umiem pisać ale nie za bardzo myśleć
umiem pisać ale nie za bardzo myśleć
1 rok temu

Niżej znalazł się i relikt aby dawać głos średniowiecza.