Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Koniec bazy lotniczego pogotowia w Kaniowie. Dziś wyprowadzka

Fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Dzisiaj o 20.00 dojdzie do zamknięcia tymczasowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w Kaniowie.

Śmigłowiec Ratownik 4 i jego załoga przeniosą się do nowo powstałej stałej bazy na lotnisku Katowice Muchowiec.

W dalszym ciągu samorządowcy z Bielska-Białej i powiatu bielskiego starają się, by na lotnisku w Kaniowie utworzono choć sezonową (zimową) bazę LPR-u. Właśnie podczas sezonu narciarskiego śmigłowiec LPR-u jest wręcz niezbędny, gdy trzeba ratować życie poszkodowanych narciarzy.

– Nie rozumiem dlaczego minister zdrowia nie chce się pochylić nad tak poważną sprawą przywrócenia tego helikoptera dla Beskidów. Chodzi o bezpieczeństwo turystów i mieszkańców – komentuje starosta bielski Andrzej Płonka. – Rozmawialiśmy z byłym ministrem zdrowia i z obecnym. Z przykrością dowiaduję się dzisiaj, że stanowisko LPR zostaje od jutra przeniesione do Katowic – dodaje. Samorządowiec zauważa, że jeszcze wczoraj LPR pomagał Bielskiemu Pogotowiu Ratunkowemu. – Nasze karetki były zapchane ilością chorych, których w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją w szpitalach nie było gdzie przekazać. I w takim czasie w takich okolicznościach dowiaduję się, że śmigłowiec jest zabierany do Katowic – ubolewa Andrzej Płonka. Zapowiada, że temat będzie nadal podejmowany w rozmowach z decydentami w Warszawie.

– Śmigłowiec LPR-u szczególnie w zimie jest tu bezwzględnie potrzebny. Uważam, że powinien przez cały rok zabezpieczać część turystyczną – nasze góry, może też część słowacką, gdzie również wypoczywają nasi mieszkańcy – już rok temu mówił starosta Andrzej Płonka. Samorządowcy wskazują, że dzięki uruchomieniu tymczasowej bazy w Kaniowie szacunkowy czas dotarcia śmigłowca do Bielska-Białej zmniejszył się do 6 minut, a w teren górski do 5-10 minut. To bardzo ważne dla poszkodowanych, szczególnie że Szczyrk znowu stał się najbardziej obleganym miejscem przez narciarzy, a powstałe ostatnio górskie trasy rowerowe przyciągają coraz więcej gości także latem. Wypadkom ulegają również turyści piesi.

– Baza w Kaniowie daje możliwość wykonania pilotowi kilka nalotów za jednym razem. Na przykład możemy z gór ewakuować w ciągu jednego lotu dwóch pacjentów. Śmigłowiec jest w stanie polecieć do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, dokąd najczęściej transportuje naszych poszkodowanych i wrócić po kolejnego – mówił podczas jednej z sesji Rady Powiatu Bielskiego Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkich ratowników. Dodał wtedy, że ilość działań z użyciem śmigłowca tylko w ciągu dwóch miesięcy (styczeń i luty 2020 roku) była porównywalna do całego zeszłego roku. Nie znaczy to, że liczba wypadków tak drastycznie wzrosła w Beskidach. – Zwiększyła się dostępność śmigłowca, co daje większe możliwości w wykorzystaniu go, niż wtedy, gdy latał do nas z Gliwic czy z Krakowa – mówił.

Jak zapewnia naszą redakcję rzecznik LPR-u Justyna Sochacka, załoga przeniesionego na Muchowiec śmigłowca w dalszym ciągu będzie działać na terenie Podbeskidzia.

Tymczasowa baza LPR na terenie Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie została utworzona w grudniu ubiegłego roku.

KB_autobus
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obłuda
obłuda
1 miesiąc temu

dziekujemy politykom ministrom radnym wojewódzkim, Wy nie potrzebujecie tej formu pomocy bo Wy i tak w razie potrzeby to bedziecie w Warszawie lub Katowicach lub załatwicie sobie transport.Nasi przedstawiciele jak tylko zostali wybrani to już zapomnieli o rodzinnych stronach

Cieszyniak
Cieszyniak
1 miesiąc temu
Reply to  obłuda

Właśnie radna wojewódzka ze Śląska Cieszyńskiego od lat walczyła, i jak ją znamy to nie odpuści, o zachowanie LPR-u w Kaniowie. Pomagali jej w tym Starosta Bielski, Marszałek i Wice Marszałek Województwa Śląskiego.
Niestety jej i ich starania nie spotkały się z jakimkolwiek zainteresowaniem ze strony posłów do Sejmu RP z okręgu 27. Lista hańby zawiera dziewięć nazwisk – do samodzielnego odszukania na stronie Sejmu RP.

obłuda
obłuda
1 miesiąc temu
Reply to  Cieszyniak

lista hańby powinna powstać