Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Konsolidacja zadłużenia – pomoc w kryzysowych sytuacjach

O konsolidacji zadłużenia mówi się wówczas, gdy łączy się dwa (lub więcej) wcześniej zaciągnięte kredyty (lub pożyczki) w jeden. Rozwiązanie to dedykowane jest konsumentom, którzy mają problem z terminową spłatą dotychczas zaciągniętych zobowiązań. Z czym wiąże się konsolidacja zadłużenia? Poznaj jej plusy i minusy.

Jak zadłużają się Polacy?

Ilu Polaków posiada zadłużenie w instytucjach finansowych? Jak wygląda kwestia zaległości gospodarstw domowych? Z raportu przygotowanego przez BIK “Kredyt Trendy Rok 2019” wynika, że na koniec 2019 r. zadłużenie gospodarstw domowych wyniosło 671 mld zł. W porównaniu z wynikiem odnotowanym na koniec grudnia 2018 r. zadłużenie wzrosło o 7 proc. (44 mld zł).

Według danych BIK w 2019 r. mniej rachunków wchodziło do statusu powyżej 30 dni opóźnienia. Świadczy to o coraz lepszej dyscyplinie płatniczej klientów poszukujących produktów finansowych.

Kiedy warto skorzystać z konsolidacji?

Konsolidacja zadłużenia to rozwiązanie, z którego warto skorzystać w kilku sytuacjach – najczęściej na konsolidację decydują się:

  • konsumenci, którzy są w trakcie spłaty pożyczek i kredytów, a których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu – obniżając miesięczną ratę zobowiązań, mogą oni uniknąć wypowiedzenia poszczególnych umów przez banki czy firmy pożyczkowe,
  • klienci, którzy potrzebują dodatkowych środków, ale nie mają szansy na kolejną pożyczkę – konsolidacja długów oznacza nie tylko połączenie dotychczasowych zadłużeń w jedno, ale także możliwość otrzymania dodatkowej puli pieniędzy,
  • osoby, którym grozi spirala zadłużenia – konsolidacja długów pozwala pozbyć się najbardziej kosztownych zobowiązań, a także obniżyć miesięczną ratę poprzez wydłużenie okresu spłaty.

To, czy konsolidacja zadłużenia będzie korzystna, każdorazowo zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Konieczna jest zatem analiza zadłużenia, by upewnić się, czy połączenie wszystkich pożyczek i kredytów w jedno zobowiązanie będzie tym rozwiązaniem, które przyniesie finansowe wytchnienie.

Czy konsolidacja jest dla każdego?

Mimo że konsolidacja zadłużenia jest ratunkiem w sytuacji zadłużenia, to nie jest ona dedykowana każdemu. Z połączenia zobowiązań nie mogą skorzystać klienci, którzy mają opóźnienia w spłacie zaciągniętych pożyczek czy kredytów. Konsolidacja jest produktem stworzonym z myślą o osobach chcących zminimalizować ryzyko wystąpienia pętli kredytowej.

Osoby mające negatywną historię kredytową, czyli opóźnienia w spłacie zobowiązań, mogą skorzystać z pożyczek dla osób zadłużonych czy z komornikiem. Lista propozycji jest dostępna pod adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-z-komornikiem-dla-zadluzonych/.

Mimo że na rynku działają firmy, które udzielają pożyczek nawet osobom zadłużonym, to pamiętać trzeba, że skorzystanie z ich oferty wcale nie musi być rozwiązaniem problemów. Za każdym razem konieczne jest przeanalizowanie sytuacji, w jakiej znajduje się klient. Ostrożność jest wskazana, bo spłacanie wcześniej zaciągniętych pożyczek kolejnymi pożyczkami to prosta droga do spirali zadłużenia, z której wyjść jest niezwykle trudno.

Jak sprawdzić opłacalność konsolidacji zadłużenia?

Konsolidacja zadłużenia następuje przez skorzystanie przez klienta z produktu finansowego – pożyczki konsolidacyjnej lub kredytu konsolidacyjnego. Produkty te są udzielane na zasadach analogicznych jak wszystkie inne pożyczki czy kredyty. Oznacza to, że instytucja rozpatrująca wniosek sprawdzi:

  • historię kredytową klienta – prześledzone zostaną wpisy w wybranych bazach informacji kredytowej,
  • zdolność kredytową klienta – pożyczka czy kredyt konsolidacyjny to produkty, które nie są dostępne dla osób bezrobotnych,
  • wysokość aktualnego zadłużenia klienta – konieczne będzie przedstawienie dokumentacji dotyczącej aktualnych zobowiązań.

Lista firm pozabankowych, które mają w ofercie pożyczki konsolidacyjne, jest dostępna na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-na-splate-dlugow-przez-internet/.

Konsument zainteresowany konsolidacją zadłużenia powinien też upewnić się, że zaproponowane mu warunki spłaty są korzystne. Zupełną podstawą jest zweryfikowanie wysokości oprocentowania, RRSO czy liczby rat. Bez kalkulacji trudno dokładnie określić, czy konsolidacja zadłużenia rzeczywiście będzie stanowić krok w stronę odzyskania finansowej wolności.

google_news