Wydarzenia Sucha Beskidzka

W Jordanowie podczas interwencji policjant obezwładnił mężczyznę. Burza wokół nagrania z zajścia

Komisariat Policji w Jordanowie. Fot. Paweł Szczotka

W Jordanowie podczas interwencji policjant obezwładnił mężczyznę. Ta scena została nagrana i umieszczona w internecie wywołując spore kontrowersje i fale komentarzy. Policja wydała oświadczenie podkreślając, że film nie przedstawia wszystkich okoliczności zdarzenia.

Na filmie widać jak policjant próbuje obezwładnić leżącego mężczyznę, a obok niego słychać krzyki ze strony dwóch kobiet.

Jak możesz mnie uderzyć? – krzyczy kobieta, matka zatrzymanego mężczyzny.

Odsuń się, wykonuj polecenia – powtarza wielokrotnie policjant.

Po kilku minutach pojawia się kolejny policjant, a interweniujący funkcjonariusz krzycząc – Odsuń się! – w pewnym momencie odpycha jedną z kobiet i czymś psika w jej stronę. Po chwili widać jak druga kobieta przeciera oczy, a druga klęcząc na ziemi kaszle jakby się czymś dusiła.

Gdy policjanci go prowadzą zakutego w kajdankach mężczyznę ten krzyczy: – Pomóżcie ktoś!.

Idąc twierdzi, że to on nie kierował, a policjanci pouczają go, że trzeba wykonywać polecenia.

W opisie filmu podano, że po trzech godzinach mężczyzna został zwolniony do domu i nie postawiono mu żadnych zarzutów.

W filmie przedstawiono również rozpoznanie lekarskie: „zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł na poziomie nadgarstka i ręki. Rana cięta okolicy nadgarstka lewego, skręcenie obu stawów nadgarstkowych, stłuczenie stawu kolanowego, powierzchowny uraz głowy w wyniku pobicia. Powierzchowny uraz podudzia – stłuczenie kolana. Powierzchowny uraz głowy – powierzchowny uraz owłosionej skóry głowy”. Z filmu wynika także, że zatrzymany mężczyzna składa skargę na działanie policjanta.

Umieszczony w internecie film wywołał ogromne kontrowersje i fale nieprzychylnych komentarzy pod adresem policjantów z Jordanowa. Dzisiaj (28 marca) Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej przesłała swoje oświadczenie odnosząc się do zdarzenia, do którego doszło w niedzielę (26 marca). Jak czytamy w oświadczeniu wtedy to policjant patrolujący ul. 3 Maja w Jordanowie zauważył samochód.

Kierował nim 25-letni mieszkaniec powiatu suskiego posiadający aktualny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych, a który przewoził pasażerów w tym 9-letnie dziecko. Zanim pojazd został zatrzymany przez policjanta, to wjechał na teren prywatnej posesji, gdzie policjant podjął interwencję w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Kierowca widząc za sobą policjanta podjął próbę ucieczki, lecz został obezwładniony. Nagranie z tej interwencji pojawiło się w sieci. Nie obrazuje jednak wszystkich okoliczności zdarzenia. Zatrzymany 25-latek odpowie karnie za kierowanie pojazdem mechanicznym pomimo wydanego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności oraz może liczyć na utratę prawa jazdy na okres od 1 roku do 15 lat. Odpowie także za znieważenia i naruszeni nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji, za co grozi mu do 2 lat odsiadki. Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiana biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje, a także kajdanek w celu choćby zapobieżenia czynnemu oporowi, a gazu obezwładniającego m.in. w pościgu za osoba podejrzaną o popełnienia przestępstwa – czytamy między innymi w policyjnym oświadczeniu.

Policjanci podkreślają, że obecnie trwają czynności, które mogą zakończyć się przedstawieniem zarzutów także obecnym w czasie interwencji dwóm kobietom, które pomimo wzywań policjanta nie stosowały się do wydawanych poleceń, a także znieważyły go i naruszyły jego nietykalność.

Jednocześnie informujemy, że publikowanie filmów z interwencji policji może rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku C-345-17 z dnia 14 lutego 2019 roku zawarł wskazanie, że “przetwarzaniem danych osobowych jest także nagrywanie policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (przyjmowania zeznań) oraz późniejsze opublikowanie nagrania w internecie, bo zarejestrowany przez kamerę obraz i dźwięk pozwala ustalić tożsamość tych osób, przez co stanowi on dane osobowe”. Informujemy również, że osoby, które w swoich komentarzach pod internetowymi postami formułują groźby karalne wobec innych osób, znieważają funkcjonariuszy publicznych bądź nakłaniają do popełnienia przestępstwa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za takie zachowanie – podkreślono w oświadczeniu.

google_news
31 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Werner
Marcin Werner
7 miesięcy temu

RADWAN idę po ciebie wczesńirj czy puźnie Good Luck

Radwan
Radwan
1 rok temu

Hahhah. Pokazywać te pisowskie ryje

Koles
Koles
1 rok temu

Radwan pięknie dostaniesz medal haha

NIe wstąpie do policji
NIe wstąpie do policji
1 rok temu

Pisowska policja służy tylko politykom PIS. A jest wrogiem dla obywateli . Następna dramatyczna interwencja policji . Za trzymanie kolana na szyi powinien dostać co najmniej 2 lata więzienia. Przecież mógł tego mężczyznę udusić. Następna kwestia to gdzie ten niby policjant miał kamerę na mundurze .

Max
Max
1 rok temu

Milicjanci ułożyły sobie wersję że jechał bez uprawnień to niech to udowodnią bo podejrzenie to nie to samo co zatrzymanie na gorącym uczynku a na posesji prywatnej to można sobie jeździć czym chce póki nie porusza się po drogach publicznych więc dowody a nie przypuszczenia

obywatel RP
obywatel RP
1 rok temu

w warszawie jest taki co granatnikiem strzela i nikt mu nic nie zrobi a kazdy wie kto

Toudi
Toudi
1 rok temu

To jest Polska moim zdaniem interwencja poprawna tak powinno się to odbywać zwłaszcza w obec osób które robią jak rzekomy poszkodowany kilkakrotnie jeździł bez uprawnień jeszcze kilka innych rzeczy ma na sumieniu jak to mówią JP na 100% a kwiczała i płakał jak bobas ale oczywiście on jest nie winny najlepiej jest obwiniać innych bo go zycie skrzywdziło

Bezwartości
Bezwartości
1 rok temu

Problem w tym że policjanci to są takimi szmatami zr oni sami tego nie ukrywają nawet to mój dzielnicowy przyznał ze odchodzi bocjuz nie wierzy w to co się dzieje 🤣

Przemek
Przemek
1 rok temu

Lubię jak w takich komentarzach udzielają się policjanci, to teraz podam kilka przykładów: Komenda Nysa, radny z Opola, brak prawa jazdy od 10 lat, dostał mandat, poczytajcie co się później stało. Nastolatki w radiowozie Pruszków, śledztwo trwa już 3 miesiące. Słubice, molestowana policjantka, nagle koledzy się odwrócili, zaczęły się szykany i donosy. Łódź, policyjny emeryt 38lat, razem z 2 kolegami (czynnymi policjantami) zrobili sobie “imprezę” z dwiema 16latkami. Pobicie na komendzie” Śledztwo zostało jednak umorzone, bo prokuratura nie potrafiła ustalić, który policjant uderzał pokrzywdzonych”. Zaufanie do policji spada i artykuły że policja pomogła babci lub złapała złodzieja już nie pomagają.… Czytaj więcej »

Aldona
Aldona
1 rok temu

potem będzie tak jak w USA, gdzie ostatnio facet podający się za kobietę zabił 6 osób, policja jest po to by interweniować

Mały
Mały
1 rok temu
Reply to  Aldona

Jedź do stanów to się przekonasz czy istnieje trzeźwy poranek.

.
.
1 rok temu

Na Policję wszyscy narzekają, dopóki nie spotka Cie coś gdzie będziesz jej potrzebował. Fakty niestety są takie, że większość ludzi z zakazem prowadzenia i tak jeździ samochodami i to nawet pomimo wydania kolejnych zakazków. Ciekawe czy gdyby Pan z zakazem spowodował wypadek to tak samo wszyscy będą hejtowali Policję czy jednak Pana… Zawsze taka osoba może spowodować wypadek w którym będziesz brał udział Ty sam.

trochę inaczej
trochę inaczej
1 rok temu
Reply to  .

Jeśli wszyscy narzekają to znaczy, że jest coś nie halo. Policja chciałaby być poza kontrolą społeczną ale to jest nasza policja, żeby nie napisać obywatelska.

Mały
Mały
1 rok temu
Reply to  .

Policja w tym kraju nie istnieje została przekształcona sługusów partyjnych im mocniej bijesz tym wyżej cię nominują.

jo
jo
1 rok temu
Reply to  Mały

a co ma partia do jakiegoś kiepa co się szarpie z policjantem? Wszędzie tylko tę politykę zjeaną widzą…

Objaśniam
Objaśniam
1 rok temu
Reply to  Mały

Mały – to od ilorazu inteligencji?

Adi
Adi
1 rok temu
Reply to  .

Ja narzekam, ale jak są potrzebni to po nich dzwonię, bo właśnie po to płacę podatki. A narzekam bo wiele razy spotkałem się ze zwykłymi milicyjnymi głąbami, i chłopcami na posyłki władzy.

yhy
yhy
1 rok temu
Reply to  Adi

nie ma konkurencji

Www
Www
1 rok temu
Reply to  Adi

To płać dalej

Arek Barek
Arek Barek
1 rok temu

Policja działa w mysl instrukcji strategicznego partnera i wzorca demokracji i tam policja strzela bez pardonu wiec niech dziękują Bogu ze żyją

nie nagrywać
nie nagrywać
1 rok temu
Reply to  Arek Barek

strzela bez pardonu gazem póki co, to nie jest naruszenie cielesne kobiety utrudniającej czynności, humanitarnie bo mógł być użyty wobec kobiety paralizator.

Mały
Mały
1 rok temu
Reply to  Arek Barek

Masz na myśli komendanta.

Jack
Jack
1 rok temu

Nagrywać te durne pały i te ich pożal się Boże interwencjet. Jechać z nimi jak z taczką gnoju.

Mareczek
Mareczek
1 rok temu
Reply to  Jack

Zobacz -12 tak jesteś postrzegany przez ludzi. Pora się zastanowić się nad sobą.

Www
Www
1 rok temu
Reply to  Jack

Durna pala to Cie zrobila

lol
lol
1 rok temu

100% PiS -landia nie myśleć wykonywać

?
?
1 rok temu
Reply to  lol

Biedny idiota -a może takiemu jest lepiej?

Roman
Roman
1 rok temu

Jeśli w domu za dziecka cię bito i masz niskie poczucie wartości to praca czeka na Ciebie w policji. Tam podniesiesz swoje ego.

Marcys
Marcys
1 rok temu
Reply to  Roman

Albo zostanie niezbyt madrym Romeczkiem

DW
DW
1 rok temu
Reply to  Roman

Chyba, że będziesz jak Roman, siedział w domu i zajmował się pisaniem durnych komentarzy! Nie bądź jak Roman!

Www
Www
1 rok temu
Reply to  Roman

Roman a z tobą co robili?