Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Kopernik w Czeskim Cieszynie. Nowy mural upamiętnia nie tylko wybitnego astronoma

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Osoby, które przez ostatnie tygodnie przechadzały się ulicą Strzelniczą w Czeskim Cieszynie, mogły zaobserwować osobliwe zjawisko. Na ścianie jednej z kamienic tworzony był wielkich gabarytów mural, będący kopią obrazu Jana Matejki “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Malowidło jest już gotowe, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło dzisiaj.

W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Mariusz Wałach oraz wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna Vit Slováček.

Twórcą muralu jest Maciej Szymonowicz – ceniony ilustrator, dizajner, grafik, twórca okładek, plakatów, gier planszowych i murali. Czas realizacji dzieła nie jest przypadkowy.

– W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin i zarazem 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika oraz 120. rocznicę śmierci Jana Matejki, czyli dwóch wybitnych Polaków, pochodzących z wielonarodowych rodzin. Matka Kopernika pochodziła z toruńskiej niemieckojęzycznej rodziny mieszczańskiej, tymczasem ojciec Jana Matejki był rodowitym Czechem, który przeprowadził się do Krakowa z rodzinnej miejscowości Roudnice koło Hradca Králové – mówi Mariusz Chybiorz, prezes zarządu Fundacji Volens. To właśnie z jej inicjatywy został zaprojektowany i wykonany nowy mural w Czeskim Cieszynie. Udało się go sfinansować w ramach projektu “Dyplomacja publiczna 2023” organizowanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz dzięki wsparciu Funduszu Rozwoju Zaolzia.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krysia
Krysia
15 dni temu

Szkoda, że w moim mieście nie ma takiego murala, bo był by ozdobą miasta.

Hermenegilda ta spostrzegawcza
Hermenegilda ta spostrzegawcza
15 dni temu

Pod muralem jest chyba podpis autora (widać na zdjęciu tylko końcówkę nazwiska), ciekawe czy Szymanowicz czy Szymonowicz.

nie wiadomo
nie wiadomo
15 dni temu

Oby rynna nie chciała przeciekać.
Słup ogłoszeniowy przysłana tablicę z przecinaną wstęgą dlaczego tylko biało-czerwoną?

wiadomo
wiadomo
15 dni temu
Reply to  nie wiadomo

bo mural jest w Polsce a nie w Szwabii,nawet to niemieckie popychadło obwiesiło się bialo -czerwonymi serduszkami

tak to leci
tak to leci
15 dni temu
Reply to  wiadomo

Jeśli w Czeskim Cieszynie to po czeskiej stronie. I nic nie ma wspólnego z Niemcami, chyba że Czechy były anektowane w marcu 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy.

wiadomo
wiadomo
15 dni temu
Reply to  tak to leci

Aha, dzięki za wyjaśnienie

nie wiadomo
nie wiadomo
15 dni temu

Hradec Kralowe, pochodzenie ojca to trochę inny region Czech niż Śląsk Cieszyński, ciekawe czy i w tamtym mieście powstał mural i zafundowała fundacja Kotliny Kłodzkiej. Ile kosztował mural Fundację z projektu “Dyplomacja publiczna 2023”?