Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Kopernik w Czeskim Cieszynie. Nowy mural upamiętnia nie tylko wybitnego astronoma

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Osoby, które przez ostatnie tygodnie przechadzały się ulicą Strzelniczą w Czeskim Cieszynie, mogły zaobserwować osobliwe zjawisko. Na ścianie jednej z kamienic tworzony był wielkich gabarytów mural, będący kopią obrazu Jana Matejki “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Malowidło jest już gotowe, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło dzisiaj.

W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Mariusz Wałach oraz wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna Vit Slováček.

Twórcą muralu jest Maciej Szymonowicz – ceniony ilustrator, dizajner, grafik, twórca okładek, plakatów, gier planszowych i murali. Czas realizacji dzieła nie jest przypadkowy.

– W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin i zarazem 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika oraz 120. rocznicę śmierci Jana Matejki, czyli dwóch wybitnych Polaków, pochodzących z wielonarodowych rodzin. Matka Kopernika pochodziła z toruńskiej niemieckojęzycznej rodziny mieszczańskiej, tymczasem ojciec Jana Matejki był rodowitym Czechem, który przeprowadził się do Krakowa z rodzinnej miejscowości Roudnice koło Hradca Králové – mówi Mariusz Chybiorz, prezes zarządu Fundacji Volens. To właśnie z jej inicjatywy został zaprojektowany i wykonany nowy mural w Czeskim Cieszynie. Udało się go sfinansować w ramach projektu “Dyplomacja publiczna 2023” organizowanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz dzięki wsparciu Funduszu Rozwoju Zaolzia.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krysia
Krysia
7 miesięcy temu

Szkoda, że w moim mieście nie ma takiego murala, bo był by ozdobą miasta.

Hermenegilda ta spostrzegawcza
Hermenegilda ta spostrzegawcza
7 miesięcy temu

Pod muralem jest chyba podpis autora (widać na zdjęciu tylko końcówkę nazwiska), ciekawe czy Szymanowicz czy Szymonowicz.

nie wiadomo
nie wiadomo
7 miesięcy temu

Oby rynna nie chciała przeciekać.
Słup ogłoszeniowy przysłana tablicę z przecinaną wstęgą dlaczego tylko biało-czerwoną?

wiadomo
wiadomo
7 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

bo mural jest w Polsce a nie w Szwabii,nawet to niemieckie popychadło obwiesiło się bialo -czerwonymi serduszkami

tak to leci
tak to leci
7 miesięcy temu
Reply to  wiadomo

Jeśli w Czeskim Cieszynie to po czeskiej stronie. I nic nie ma wspólnego z Niemcami, chyba że Czechy były anektowane w marcu 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy.

wiadomo
wiadomo
7 miesięcy temu
Reply to  tak to leci

Aha, dzięki za wyjaśnienie

nie wiadomo
nie wiadomo
7 miesięcy temu

Hradec Kralowe, pochodzenie ojca to trochę inny region Czech niż Śląsk Cieszyński, ciekawe czy i w tamtym mieście powstał mural i zafundowała fundacja Kotliny Kłodzkiej. Ile kosztował mural Fundację z projektu “Dyplomacja publiczna 2023”?