Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koronawirus: Czesi przedłużają stan wyjątkowy. Do 14 lutego

Fot. canva.com

Czeska Izba Poselska przedłużyła do 14 lutego obowiązywanie stanu wyjątkowego. Został wprowadzony z powodu pandemii Covid-19. Rząd chciał, by nadzwyczajne przepisy obowiązywały  do 21 lutego, czyli o kolejny miesiąc dłużej.

Minister zdrowia Jan Blatny przekonywał, że skuteczna walka z pandemią jest niemożliwa bez przedłużenia stanu wyjątkowego o cały miesiąc. Poluzowanie restrykcji było by możliwe, kiedy w szpitalach liczba pacjentów zmniejszy się  do 3 tys.. Teraz jest ich ponad 6 tys. Premier Andrej Babisz zaapelował do obywateli o jeszcze większą odpowiedzialność.

Ostatecznie posłowie przegłosowali przedłużenie stanu wyjątkowego do 14 lutego. Nadal zatem w Republice Czeskiej obowiązują wszystkie dotychczasowe obostrzenia. Jest zakaz zgromadzeń więcej niż dwóch osób, wewnątrz budynków i na zewnątrz. Sytuacja nie dotyczy ślubów, pogrzebów i nabożeństw, w których może uczestniczyć do 15 osób. Zakaz wychodzenia z domu nocną porą obejmuje godziny 21.00 – 6.00. Wychodzenie za dnia dotyczy tylko pracy, zrobienia podstawowych zakupów, niezbędnej wizyty w urzędzie lub u lekarza, skierowania na covidovy test oraz pójścia z psem na spacer. Indywidualny spacer można odbyć samemu lub tylko z jedna osobą towarzyszącą.

Zamknięte są muzea i galerie, ogrody zoologiczne, zabytki, wystawy, targi, kasyna i salony gier, oraz baseny, centra fitness i wellness (z wyjątkiem świadczących usługi dla służby zdrowia lub profesjonalnych sportowców). Nie działają stacje narciarskie, zamknięte są hotele i ośrodki wczasowe. Jedynie zawodowi sportowcy mogą zbiorowo trenować i brać udział w zawodach. Uprawianie sportu amatorskiego możliwe jest na świeżym powietrzu, maksymalnie we dwie osoby.

​Nieczynne są restauracje i bary, a jedzenie i napoje dostępne są wyłącznie na wynos albo z dowozem do domu. Dalej obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w tzw. przestrzeni publicznej. Hipermarkety mogą być otwarte, jednak wolno tam sprzedawać tylko produkty spożywcze, higieny osobistej i artykuły chemii domowej. Mogą funkcjonować sklepy osiedlowe, apteki i drogerie, placówki pocztowe.

Przyjazd obcokrajowców możliwy jest wyłącznie z ważnych, potwierdzonych powodów służbowych, rodzinnych czy zdrowotnych. O robieniu zakupów czy wycieczkach za Olzę trzeba obecnie zapomnieć. Policja prowadzi wyrywkowe kontrole na drogach, a osobne patrole można spotkać zaraz za przejściem granicznym w Cieszynie Boguszowicach.

google_news
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rydz
Rydz
3 lat temu

Przy okazji – posłowie czeskiego parlamentu znowelizowali w środę przepisy tak, by od 2022 r. w sklepach spożywczych sprzedawano co najmniej 55 proc. produktów czeskiej produkcji. Przeciwko regulacji zaprotestowała Polska.

Bzyk
Bzyk
3 lat temu

Wydaje się, że Andrej Babiš wyszedł na dzbana dając dobre rady Trumpowi jak zdławić pandemie w USA. Tramp miał małpować postępowanie Czechów w tej sprawie. Lekarzu lecz się sam.

DekielPOwski
DekielPOwski
3 lat temu

To tam też PiS niszczy gospodarkę i jeszcze dyktuje co człowiek może kupić w sklepie?

Kri_
Kri_
3 lat temu
Reply to  DekielPOwski

Tam wprowadzono stan wyjątkowy dzbanie z pisuaru. Wiesz co za tym idzie?

Radek
Radek
3 lat temu
Reply to  Kri_

Kri_ Czyli zbankrutować dzięki PiS,a stanowi wyjątkowemu to dwie różne sprawy? Ty nawet na ksywę dzban nie zasłużyłeś!

Kri_
Kri_
3 lat temu
Reply to  Radek

Czy ty młocie kowalski w ogóle wiesz co gwarantuje przedsiębiorcom wprowadzenie stanu wyjątkowego? Raczej nie. Czy wiesz jak wygląda procedura pomocy państwowej w Czechach, Austrii, Niemczech? Raczej nie.
I nie wiąż mnie z PiS-em, to mnie dotyka najbardziej.

wykop
wykop
3 lat temu
Reply to  Kri_

Oświeć co takiego dzięki stanowi wyjątkowemu mają czescy przedsiębiorcy.

DekielPOwski
DekielPOwski
3 lat temu
Reply to  wykop

On nikogo nie oświeci bo ma zerowe pojęcie w tym temacie. Coś przeczytał bez zrozumienia na soku z buraka i na tym jego wiedza się kończy.

Kri_
Kri_
3 lat temu
Reply to  DekielPOwski

Każdy, kto poniesie stratę majątkową na skutek wprowadzenia stanu wyjątkowego, może wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie. Obejmuje ono wyrównanie straty majątkowej, bez utraconych korzyści, które potencjalnie można by osiągnąć, gdyby nie wprowadzanie stanu wyjątkowego.
Odszkodowanie przysługuje od państwa i aby je uzyskać należy złożyć pisemny wniosek do wojewody, odpowiednio argumentując i dokumentując swoje stanowisko.
Bez odzewu pis deusze

DekielPOwski
DekielPOwski
3 lat temu
Reply to  Kri_

Występować o roszczenia można, ale czy dostaniesz to jest druga sprawa. Wnioski są tak zrobione, że sporo odpada z powodu formalności. Piszesz tak jakby mieli wrócić 100% strat, a jak się uda to dostaniesz do 50%. Największe szanse mają ci co prowadzą takie interesy jak ich premier bo głównie myśli o swoich firmach.

Wykop
Wykop
3 lat temu
Reply to  Kri_

Gościu piszesz o polskim stanie wyjątkowym nie o czeskim czekam na oświecenie

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Za co “inżynier” – prześmiewca płaci podatki w Czechach lepiej niż w Polsce?