Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koronawirusowy alarm w Czechach. Obowiązują większe obostrzenia

Fot. canva.com

O rekordowe ponad 2 tys. przypadków zwiększyła się w minioną środę liczba potwierdzonych zakażeń  covidem-19 na terenie Republiki Czeskiej. Czeskie ministerstwo zdrowia od razu wprowadziło większe obostrzenia sanitarne.

Od piątku wieczorem 18 września, w Czechach zakazane będzie organizowanie imprez w obiektach zamkniętych z miejscami stojącymi powyżej 10 osób. To wyklucza sprzedaż biletów na miejsca stojące podczas koncertów, zaś na imprezy z miejscami siedzącymi konieczna będzie rezerwacja miejsc i zakup biletu na konkretne miejsce. Nowe obostrzenia nie będą obowiązywały organizatorów wystaw, targów, itp.

Jednak nowe zasady dotyczą nie tylko imprez, ale także restauracji, barów i klubów. Liczba gości nie może być większa od liczby miejsc siedzących. Każda osoba musi mieć przydzielone miejsce siedzące. Goście mogą poruszać się swobodnie po obiekcie pod warunkiem noszenia maseczek. Bez maseczki można być tylko podczas konsumpcji przy stole czy barze. Wejście do obiektu jest obowiązkowo w maseczkach. Obowiązek noszenia maseczek ochronnych wprowadzono również w szkołach, za wyjątkiem najmłodszych uczniów.

Dalej obowiązuje wprowadzony 10 września nakaz zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji publicznej, w taksówkach, urzędach oraz w budynkach opieki zdrowotnej i socjalnej.  Bez maseczki można przebywać w biurze, o ile pracownicy zachowają dwumetrowy odstęp.

Republika Czeska została oznaczona jako kraj o podwyższonym ryzyku zarażenia koronawirusem przez Niemcy, Danię, Holandię, Słowację, Belgię, Wielką Brytanię, Estonię, Finlandię, Irlandię, Węgry, Norwegię, Słowenię i Szwajcarię.  Słowacja zamknęła granicę i przywróciła kontrole. Od turystów wymagany jest test albo pięciodniowa kwarantanna. Nowe zasady nie dotyczą, m.in. pracowników transgranicznych zamieszkałych do 30 km, nauczycieli i uczniów.

Kronika2110_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
1 miesiąc temu

Koronaściema widzę nadal w dobrej formie.

Igor
Igor
1 miesiąc temu

Włodarze lokalni dobrze wiedzą że na covid jeszcze nikt nie umarł i nie warto gnębić ludzi

elo
elo
1 miesiąc temu

wczoraj 2 tys.dzisiaj 3,tys zakażonych w Czechach a reakcji włodarzy Cieszyna ……….. jest weekend

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  elo

Włodarze lokalni czekają na rząd

elo
elo
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

najlepsza robota to czekać…….

Iza
Iza
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Hermenegilda! Masz rację, władze Cieszyna niestety nie są władne z tym faktem nic zrobić, ponieważ właściwy w tej sprawie jest tylko rząd! Z resztą podobnie było, kiedy Czesi zamknęli wjazd dla mieszkańców Śląska, nie zrobiła tego pani Burmistrz Czeskiego Cieszyna, a tamtejszy rząd.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Iza

Burmistrz nie, Starosta zdaje się tym bardziej ale może Sanepid… w kierunku jednak Starosty. To agenda rządowa.

Iza
Iza
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Starosta tak samo jak i Burmistrz w tym przypadku nic nie może zrobić, bo to nie należy do jego kompetencji, ani zadań, prędzej już wojewoda, jako przedstawiciel rządu w terenie. Rząd, kiedy wprowadzał żółte i czerwone strefy, nawet tego nie konsultował ze starostami, wprowadził to samodzielnie, a starostowie o tym fakcie dowiedzieli się z mediów.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Iza

O czym ja mówię? – trzeba zorganizować tak aby Starosta miał kompetencje w terenie. Nie burmistrz lecz Starosta. Wojewoda jest z dala od problemów lokalnych, Cieszyńskie i problemy graniczne to potrzeba przede wszystkim ochrony najbliższej ludności. przed falą w Czechach – przez Starostę.
O żółtych, czerwonych strefach rząd akurat nie musiał konsultować.

Marysia
Marysia
1 miesiąc temu
Reply to  elo

Norma !

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Polska, Austria bezpośrednio graniczący nie boją się podwyższonego ryzyka, prawdziwa ufność.

norMan
norMan
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Hernia a co ty się tak udzielasz na tej beskidzkiej. Gdzie nie spojrzeć, wszędzie prawie twoje komentarze ? Noge masz w gipsie czy co ?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  norMan

Nie, noga jest tylko stłuczona. Nie podoba mi się długopis i szkoda mi go wyrzucić więc chcę szybko wypisać wkład.

Mąż Sprawiedliwy
Mąż Sprawiedliwy
1 miesiąc temu

Zamknąć polską granicę dla swobodnego wjazdu Czechów do naszego kraju. Wjazd tylko z aktualnymi i badaniami. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.