Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Koronawirusowy rykoszet. Transgraniczna kwarantanna odbiera chleb

Fot. Krzysztof Marciniuk

Polaków od ostatniego weekendu, a konkretnie od 27 marca, dotykają obostrzenia związane z przemieszczaniem się przez granicę w celach zarobkowych. To praktycznie oznacza koniec szans na dalsze zatrudnienie w firmach po obu stronach granicy. Skala tych utrudnień jest naprawdę ogromna.

Z dostępnych danych wynika, że obecnie w Republice Czeskiej liczba zatrudnionych Polaków wynosi ponad 30 tys., z czego prawie 13 tys. zarabia na chleb w sąsiadującym z powiatem cieszyńskim województwie morawsko-śląskim, głównie w kopalniach oraz w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym. Nowe rozporządzenie dotyczące pracowników transgranicznych obowiązuje na całym terytorium Polski do 11 kwietnia. I nie można wykluczyć, że zostanie przedłużone.

Niektóre firmy postanowiły podjąć kroki zaradcze. Spółka zatrudniająca ponad 150 polskich górników fedrujących w kopalniach OKD, postanowiła znaleźć dla nich miejsca w hotelach. Zainteresowani dalszą pracą w czeskich kopalniach mogą tam przebywać do Wielkanocy. Tymczasem firmy zewnętrzne mają około 1800 polskich górników pracujących w kopalniach karwińskiego zagłębia węglowego. Tutaj naprzeciw musi wyjść szefostwo koncernu OKD, bo inaczej straci moce przerobowe. Kwater dla Polaków postanowiła poszukać też huta w Trzyńcu, która zatrudnia blisko 160 Polaków. Napływają jednak informacje, że niektóre agencje pośrednictwa zwalniają polskich pracowników.

Kłopoty dosięgły również Polaków, którzy mieszkają na terenie Czech, głównie w Czeskim Cieszynie, ale pracują po polskiej stronie w handlu, w firmach budowlanych i transportowych, czy choćby w Szpitalu Śląskim. Jak informuje dyr. Czesław Płygawko, przepisy o stanie epidemii, nakazały pozostać w domach za Olzą siedmiu spośród ośmiu pracowników medycznych. Brak personelu utrudnia, i tak ciężką sytuację, na niektórych oddziałach powiatowej lecznicy.

Widząc co się dzieje, przedstawiciele gmin i miast skupionych w Stowarzyszeniu Samorządowym Ziemi Cieszyńskiej, wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Wnioskują, żeby rząd zmienił zasady wprowadzonego obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla osób, które przekraczają granice Polski w celach zarobkowych. – Wprowadzone od 27 marca ograniczenia pozostawią te osoby bez zabezpieczenia finansowego. Problem dotyczy co najmniej kilku tysięcy osób. Skutki będą w krótkiej perspektywie czasowej potęgować tragiczne konsekwencje gospodarcze w tej i tak trudnej dla społeczeństwa sytuacji – czytamy w liście podpisanym w imieniu wszystkich gmin i powiatu, przez Gabrielę Staszkiewicz – burmistrza Cieszyna i Mieczysława Szczurka – starostę powiatu cieszyńskiego.

Jak dotąd adresat apelu nie odniósł się do poruszonych kwestii…

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bronek bul Komorowski
Bronek bul Komorowski
1 miesiąc temu

Wszystkim zatrudnionym w czechach proponuję zmienić pracę i wziąć kredyt.

Tylko tyle
Tylko tyle
1 miesiąc temu

Znowu odgrzewany kotlet… Czeskie firmy pragną Polskich wyrobników bo Czesi siedzą na opiekach i innych L4 i ktoś musi na nich robić.

Diaboł
Diaboł
1 miesiąc temu
Reply to  Tylko tyle

Po co się odzywasz, jak nie masz nic mądrego do napisania? Pracuję w Czechach, bo lepiej tam zarabiam, jestem o wiele lepiej traktowany niż byłem w polskiej fabryce. Jak wyrobnik byłem traktowany u nas, nie u nich. Kumasz, czy masz do łba za daleko?

Tylko tyle
Tylko tyle
1 miesiąc temu
Reply to  Diaboł

Tak to sobie tłumacz leszczu. Nigdy obcy nie będzie traktowany równo z miejscowymi więc się nie gorączkuj. Jak tam dużo zarabiasz to odłożyłeś pewnie trochę kasy na kilka miesięcy przeżycia na bezrobociu. Jeśli nie odłożyłeś to dalej słabo zarabiasz albo jesteś idiotą co wszystko przepuści.

Arek
Arek
1 miesiąc temu
Reply to  Tylko tyle

Nie musi być traktowany równo z miejscowymi, wystarczy że lepiej niż w Polsce.

Tylko tyle
Tylko tyle
1 miesiąc temu
Reply to  Arek

Heh czyli za kilka złotych więcej można kupić twoją godność….

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu

Podziękujemy pisowskim BANDYTOM w nadchodzących wyborach! Ich U8ECJI = P0LICJI RÓWNIEŻ!!!

baca
baca
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Kadre inżynieryjną tę dopada korona i przenosi ich do lepszego świata.

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  baca

Nic sie nie martw – jestem zaszczepiony BCG – w wypadku zarażenia nawet nie zauważe że to miałem 😀 owce mosz? Czyś baca tylko z nazwy?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Masz inżynier pracujący w Czechach i płacący tam lepsze podatki coś do powiedzenia o swoich transgranicznych “ułatwieniach”? Dowiedzielibyśmy się coś z pierwszej ręki i na temat. Nie jest na temat przyszłe wybory gdzie inżynier wybrał sobie rząd jaki jest bo głosował na PiS. Zdrada nie jest interesująca. Ważniejsze od wyborów to sytuacja współtowarzyszy.

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Mam ale po co o nich wspominać skoro i tak nie przyswoisz hermenusiu… Mówię o nich CZWARTY TYDZIEŃ: TESTY TESTY I JESZCZE RAZ TESTY!!! Walczyć z epidemią poprzez wróżenie z fusów i zamknięcie się w domu to se mogę sam – nie potrzebuje “państwa” do wdrożenia takich “metod”!!!! Co zrobiło państwo? Poza łamaniem własnego prawa? Na co zapłaciłeś/aś podatki tym śmierdzielom? Na policyjną (tfu) PAŁĘ?!? Czy na to żeby cię z torbami puścili i doprowadzili do bankructwa?!? Weź hermenus zapomnij na chwilę o etacie trolla który tak skwapliwie wyrabiasz (chyba ponad normę nawet), odrzuć ideologię i zacznij myśleć! To nie… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Ideologii mam dość od Ciebie. Toksycznej ideologii. Wspomnij, ja nie przyswoję tematu ale tutaj jest więcej mądrzejszych ludzi.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Płacisz podatki w Czechach i nie interesujesz się na co idą? Mają na przykład policję? Aha nienaganną i rząd nienaganny. Przypomnę, rząd wybrałeś sobie sam w Polsce.

inżynier
inżynier
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Poczytaj fajfusie co dziś napisała pani Senator z twojego pokko sroko – macie jakiś niespójny przekaz – instrukcji na czas nie otrzymałeś? TESTY TESTY I JESZCZE RAZ TESTY!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  inżynier

Pani senator ma prawo mówić na konferencji, taka Jej rola szczególnie w opozycji jeśli nie bierze odpowiedzialności za słowa w praktyce i nie jest to moje guru. Mam swój rozum, nie musi mi nikt dawać instrukcji. Jak się zgodziła z Tobą – już wiesz w którą stronę głosować jeśli nie zagłosujesz na PiS. Masz wskazówkę w swoim wahaniu nieodpowiedzialnego wyborcy, ja jej nie muszę mieć. Fajfus nawet ładnie, mogłoby być gorzej z repertuaru inżyniera.