Wydarzenia Żywiec

Koszarawa: Czy sesja była legalna?

Od obecnej kadencji samorządowej istnieje obowiązek telewizyjnej transmisji w internecie na żywo obrad sesji rad gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Tymczasem końcem września nie było transmisji obrad Rady Gminy Koszarawa. Pojawiły się zatem wątpliwości, czy taka sesja była legalna. Co na to służby wojewody?

Sekretarz gminy Koszarawa Marcin Cebula mówi, że 26 września nie doszło do transmisji obrad sesji z powodu braku możliwości technicznych, z przyczyn niezależnych od gminy.

Naszym zdaniem, mimo braku transmisji, sesja mogła się odbyć. Brak transmisji nie powinien być przyczyną unieważnienia sesji przez organ nadzoru, czyli wojewodę śląskiego. Obrady były nagrywane na nośniku zewnętrznym. Całość nagrania w najbliższym czasie zostanie opublikowana w biuletynie informacji publicznej gminy Koszarawa – zapewnia.

Rzecznik prasowy wojewody śląskiego Alina Kucharzewska podkreśla, że zgodnie z przepisami, obrady rady gminy powinny być transmitowane, a następnie udostępniane w biuletynie informacji publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.

Przywołany przepis związany jest z realizacją wynikającej z ustawy zasady jawności działalności organów gminy i jako taki nie wpływa negatywnie, przy braku zapewnienia transmisji obrad, na legalność samej sesji oraz podejmowanych na niej uchwał przez radę gminy. Oznacza to, że w przypadku braku możliwości transmisji na żywo obrad rady, gdy na przykład dojdzie do awarii technicznej urządzeń do teletransmisji, brak jest przeszkód prawnych do dalszego prowadzenia obrad sesji, a udostępnienie nagrań może nastąpić post factum w biuletynie informacji publicznej i na stronie internetowej gminy. Jednak do gminy Koszarawa wyślemy pismo przypominające o obowiązkach ciążących na organach gminy, wynikających z przepisów ze wskazaniem obowiązku poinformowania organu nadzoru o przyczynach braku transmisji obrad oraz działaniach podjętych w zakresie udostępnienia nagrań z przebiegu sesji w biuletynie informacji publicznej oraz na stronie internetowej gminy – zaznacza Alina Kucharzewska.

Retransmisja z obrad sesji 26 września, w dwóch częściach, pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Gminy Koszarawa dopiero 18 października.

KB_groby
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Jest inne miejsce w ustawie, że przewodniczący Rady Gminy ma prawo być zwierzchnikiem służbowym dla pracowników urzędu gminy wykonujących zadania na rzecz Rady Gminy. Która gmina zastosowała się do takiego zalecenia? Wójtowie nie życzą sobie a przewodniczący Rad Gminy nie kwapią się. I jest przepis martwy. a biuro rady gminy tak naprawdę prowadzi sekretarz a nie przewodniczący.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Na pewno sesja była legalna. Aktualność konieczności transmisji z czasem spowszednieje tak jak legalne jest, że w wielu innych miejscach w gminach nie puszcza się informacji obowiązkowej w BIP.