Wydarzenia Sucha Beskidzka

Koszmarny horror w DPS Jordanów. Prokuratura postawiła już zarzuty dwóm zakonnicom (AKTUALIZACJA)

Fot. DPS Jordanów

Do przemocy ze znęcaniem się psychicznym, a nawet i fizycznym, miało dochodzić od kilku lat w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, który prowadzi Zgromadzenie Sióstr Prezentek. Mowa jest między innymi o biciu i przywiązywaniu podopiecznych do łóżek. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej, która postawiła już zarzuty dwóm zakonnicom.

W jordanowskim DPS przebywa ponad 40 dziewcząt i kobiet do 25. roku życia, które są niepełnosprawne intelektualnie. Dzisiaj (13 czerwca) Wirtualna Polska podała szokujące i wstrząsające informacje o tym, że zakonnice miały swoje podopieczne przywiązywać do łóżek, bić i wyzywać! Miała to być kara za to, że niepełnosprawne dziewczyny i kobiety są niegrzeczne. W artykule umieszczono zdjęcia przywiązanych dziewczynek. Sprawa wywołała ogromne poruszenie w całej Polsce. Jak się okazuje śledztwo w sprawie znęcania się nad podopiecznymi prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej, co potwierdza Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Dwie zakonnice usłyszały zarzuty. Jedna znęcania się nad co najmniej jedną dziewczynką i naruszenie nietykalności cielesnej jednej z małoletnich. Z kolei dyrektor DPS siostra Bronisława usłyszała zarzut utrudniania śledztwa. Wobec obu zastosowano dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i pracownikami DPS, jak i zakaz przebywania w DPS. Obie nie przyznają się do winy.

Najokrutniejsze, czyste zło wobec najbardziej bezbronnych. Poraża i wzbudza wściekłość. Wszyscy oczekujemy natychmiastowego działania! – skomentowała sprawę poseł Dorota Niedziela (KO) z Kęt, która w Sejmie reprezentuje między innymi powiat suski i Jordanów.

Dzisiaj (13 czerwca) jeszcze przed południem biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że z urzędu podejmuje sprawę nieprawidłowości w jordanowskim DPS.

Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich prosi Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach – poinformowało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w swoim komunikacie.

Z kolei wojewoda małopolski Łukasz Kmita kontrola w DPS trwa już od 3 czerwca.

To wtedy do placówki udali się przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Opisane przykłady traktowania podopiecznych są szokujące. Bardzo zależy mi na pełnym wyjaśnieniu sytuacji. Poleciłem także ponadstandardowe kontrole w innych DPS-ach, gdzie przebywają dzieci z niepełnosprawnościami – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

***

Poseł Aleksander Miszalski (KO – przewodniczący struktur PO w województwie małopolskim) zapowiedział na dzisiaj (13 czerwca) o 17.00 konferencję prasową przy DPS w Jordanowie (Rynek 45) w sprawie wykrytych nieprawidłowości i przemocy sióstr Prezentek wobec podopiecznych tej placówki.

google_news
72 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
3 miesięcy temu

No wlasnie co teraz tam sie dzieje? Cała Polska byla zainteresowana póki sprawa dotyczyła sióstr? Co z przebywającymi tam “Karolinkami”? Czy dzieci maja opieke czy dalej sie nad nimi znecaja?

Goscinnie
Goscinnie
3 miesięcy temu

Co ze śledztwem? Jakie są wyniki kontroli? W jakim stanie są obecnie dzieci tego ośrodka?

Ela
Ela
1 rok temu

A ja sądzę że komuś zależało żeby upokorzyć zakonnice i przejąć budynek i być może ktoś wietrzy interes na niepełnosprawnych dzieciach. Każdemu radziła bym, aby poszedł i chociaż jeden dzień popracował w takim ośrodku. Zapewne wówczas docenił by poświęcenie i bardzo ciężka pracę siostr. Byłam tam ongiś i widziałam co to za pracą I nikt mi nie wmówi że były tam dzieci zaniedbane . Wręcz przeciwnie, pachniały czystością i świeżością, zresztą w całym budynko było wręcz sterylnie . Zobaczymy ilu będzie chętnych w Polsce żeby zajmować się takimi cierpiącymi dziećmi. Bo jak do tej pory,tylko zakonnice podjęły się takiego zadania… Czytaj więcej »

Przemek
Przemek
1 rok temu
Reply to  Ela

“czysto, świeżo, sterylnie…” Super Elu… tylko miłości chyba nie było…

osiołek
osiołek
1 rok temu

Dom Pomocy Społecznej to nie klasztor, a tak organizowała siostra dyrektor, która dostała zarzut utrudniania śledztwa. I tą organizację przeniesiono na posła. Nikt z nadzoru cywilnego nie zarzucił, że tak nie wolno.

tak to działa nie tylko w Jordanowie?
tak to działa nie tylko w Jordanowie?
1 rok temu

Nie da się wiedzieć o wypaczeniach jak nie ma uczciwej kontroli. Starosta Jordanowa wypowiadał się, że nie było przez lata złych sygnałów przy kontrolach. Dzisiaj dopiero biorą się za kontrolę z różnych stron, trochę późno. A pociągnąć też do odpowiedzialności kontrolujących wcześniej.

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
1 rok temu

Nigdy bym nie oddała dziecka do zakonnic, nigdy.

osiołek
osiołek
1 rok temu

niesamowita deklaracja, podszywacz, najpierw dziecko z niepełnosprawnością trzeba mieć aby zrozumieć. a i trochę mieć szerszy rozum niż masz.

osiołek
osiołek
1 rok temu

Chwała Siostrom Prezentkom, że podejmują się bardzo trudnej opieki, wypaczenia likwidować.

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
1 rok temu
Reply to  osiołek

Chwała?? Za wieloletnią zmowę milczenia??

osiołek
osiołek
1 rok temu

A jak tam jest z organizacją, że posła mają prawo nie wpuścić? Niezależnie z jakiej opcji, poseł ma prawo wejść w ramach kontroli poselskiej. A wolno nie wpuścić poza drzwi, nie porozmawiać przynajmniej w holu. No takie to były zwyczaje, że siostry rządziły jak w udzielnym państwie i nikt się nie wtrącał. Nie tylko wina sióstr.

CoCo
CoCo
1 rok temu

Niewiele można powiedzieć,ale wsłuchajmy się w słowa, które są fundamentem Jezusowej nauki: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) i .. .„kto nie miłuje bliźniego, którego widzi, jakże może miłować Boga, którego nie widzi?” (1J 4, 20b).

paragraf
paragraf
1 rok temu

Sąd Apelacyjny w Katowicach zaostrzył karę i wymierzył dożywocie oskarżonemu o zabicie w 2019 r. w Bielsku-Białej żony będącej w szóstym miesiącu ciąży. Do zabójstwa doszło jesienią 2019 r.

względny paragraf
względny paragraf
1 rok temu
Reply to  paragraf

Co ma wspólnego z horrorem w Jordanowie?, że niby i tu sąd ostro ukarze? – śmiem wątpić.

Polak
Polak
1 rok temu

niemieckie śc1erwo platformiane DO WIEZIENIA! KOORWY niemieckie PRZESZUKIWAĆ muzułmanskie NORY w poszukiwaniu pedofilii!

nauczycielka
nauczycielka
1 rok temu
Reply to  Polak

Nauczycielka pewnie żałuje, że nauczyła kiedyś pisać Jasia.

Rabin z Jerozolimy
Rabin z Jerozolimy
1 rok temu

Dawno powinni pozamykać i zburzyć kościoły w Europie i wybudować meczety , a tutejsi górale powinni przebranżowić się z baranów na kozy żeby mieli jak przyjadą Arabowie* CENZURA*

nie wiadomo
nie wiadomo
1 rok temu

W mojej wsi nie pozwoli Rada Gminy, OSP, KGW, ale nie wiedzą czy dotyczy, czy są w Europie.

kontrola
kontrola
1 rok temu

Kontrolą DPS-ów szerzej niż w Małopolsce na podstawie chociażby jednego takiego przypadku (a czy jest tylko 1?), powinien się zająć teoretycznie niezależny organ – NIK, żaden wydział wewnętrzny Wojewody, z którym DPS-y współpracują po linii.

Hanys
Hanys
1 rok temu
Reply to  kontrola

Powinno się połączyć małopolskie z śląskim i zrobić jedno województwo z siedzibą w Katowicach albo Rybniku i temat byłby załatwiony taka prawda

kontrola
kontrola
1 rok temu
Reply to  Hanys

“Nie przenoście Stolicy do Krakowa”

lepiej nie wiem
lepiej nie wiem
1 rok temu

W Wadowicach są 2 DPS-y prowadzone przez siostry zakonne, lecz niemożliwe aby w mieście papieskim były podobne nieprawidłowości. Są na liście kontroli przez Wojewodę? Jeśli tak, trzeba zapowiedzieć kiedy przyjedzie mimo, że jest mowa iż kontrola jest niespodziewana, aby nie stało się tak jak z niewpuszczeniem posła w Jordanowie.

Monika 43 lata
Monika 43 lata
1 rok temu

Ale u czarnych to jest nie prawda to nagonka tak samo jak w naszym burdelu pis to wszystko nagonka a że kościoły pustoszeją to dla nich lepiej mniej roboty a każda usługa 1 godzinna co łaska 800-1000 zł reszta im dopłacą podatnicy i banda pis za propagandę wyborczą w Polskim kościele już dawno nie ma Boga tylko Szatan.

.
.
1 rok temu
Reply to  Monika 43 lata

Teraz jesteś Monika i masz43lata dziwolągu?

osiołek
osiołek
1 rok temu
Reply to  .

nie ujawniła, że jest dziewczyną ratownika i stąd masz trudności zidentyfikować Monikę, nie jest to ulubiony osiołek, teraz się dopiero wypowiada tutaj.

Dominik
Dominik
1 rok temu
Reply to  .

Dziwolągi to są w czarnych kieckach pingwiny i pedofile i spadaj na drzewo ci ludzie nie maja nic wspólnego z Bogiem.

Monika
Monika
1 rok temu
Reply to  Monika 43 lata

Tyś jest głupsza niż ten facet Hermenegilda.

kto mądrzejszy
kto mądrzejszy
1 rok temu
Reply to  Monika

ten facet jest mądrzejszy bo wie, że się pisze “babom”, “dziewicom” niżej u Moniki

Koszmarny horror w Jerozolimie
Koszmarny horror w Jerozolimie
1 rok temu

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko rabinowi Mosze Jazdi z Jerozolimy, któremu zarzucono gwałty wobec siedmiu kobiet. Dopuszczał się tych czynów, zapewniając kobiety, że oczyszcza je z grzechów. Został również oskarżony o sodomię, wyłudzenie od ofiar setek tysięcy szekli oraz pranie brudnych pieniędzy.
Jazdi przekonywał ofiary, że popełnione przez nie grzechy pozostawiły w nich “iskry nieczystości”, które można oczyścić jedynie poprzez stosunek seksualny z nim. Przy pomocy “grzechomierza” dokonywał pomiaru ilości i głębokości grzechów.

lepiej wiem
lepiej wiem
1 rok temu

i to gdzie, w jakiejś Jerozolimie a nie w porządnym Jordanowie…

lepiej wiem
lepiej wiem
1 rok temu
Reply to  lepiej wiem

Ale i to na J i to na J, podobne.

Województwo Beskidzkie
Województwo Beskidzkie
1 rok temu
Reply to  lepiej wiem

Chrześcijanka Jerozolima dawno już straciła na znaczeniu wobec 100 procentowo katolickim Jordanowie

nie wiem
nie wiem
1 rok temu

Przeniosą Jerozolimę do Jordanowa?

.
.
1 rok temu
Reply to  lepiej wiem

Osiołek się rozgrzał, pewno znowu mu w żłoby dali

rowerem se przejadę
rowerem se przejadę
1 rok temu
Reply to  .

a tak merytorycznie coś kropka, kreska czy przecinek w sednie tematu? potrafisz tylko atakować lewactwo?

osiołek
osiołek
1 rok temu
Reply to  .

Kropka, kreska czy przecinek podniecił się, bo uznał że jest na B24 jest ciekawe, ale nie zrozumiał tematu. Jak tu atakować lewactwo jak się nie da. Więc o żłobie trzeba napisać choć żłobu nigdy nie widział.

osiołek
osiołek
1 rok temu
Reply to  .

Masz najniżej 2 wpisy osiołka w odpowiedzi na Twój komentarz. Czemu tam nie kontynuujesz a zaczynasz od nowa nie mając nic do powiedzenia. Bo brakuje argumentów? No to zamilcz, taka jest logika wypadków a chcesz bajdurzyć.

.
.
1 rok temu
Reply to  osiołek

Po prostu ośle nie siedzę tu całą dobę tak jak tyi nie wiem czemu wszystko ci się z lewactwem kojarzy.Zaciągnij “sianka” i do roboty

oszołomstwo
oszołomstwo
1 rok temu
Reply to  .

po prostu napisałem już w sednie – oszołomstwo – i rozmowa z Tobą to młócenie trawy.

agent Bolek
agent Bolek
1 rok temu

Największe oburzenie wykazują działacze Patologii Obywatelskiej , ci sami za których (nie)rządów siłą odbierano rodzicom dzieci z powodu biedy,a szef jednego z okręgów zalecał żarcie szczawiu i mirabelek

lepiej wiem
lepiej wiem
1 rok temu
Reply to  agent Bolek

ale nie chcieli żreć tylko nieliczni jedli, ci których odebrano siłą, tak słyszałem.

POwiec
POwiec
1 rok temu
Reply to  lepiej wiem

Dokładnie za Donalda żyło się o wiele lepiej i by nie było problemów z obecnymi cenami bo wszystko by było sprzedane i wszyscy by wyjechali jako tania siła robocza na zachód żeby Niemcy i Francja się wzbogaciły a za Jarka co mamy tylko zbuduje z Polski potęgę za kilka lat a nasze dzieci nie będą musiały wyjeżdżać na zachód za pracą bo tutaj się będzie opłacało zostać, nie chce takiej Polski ! J*bać PIS

nic nie wiem
nic nie wiem
1 rok temu
Reply to  POwiec

Nie ma nic o DPS-ach, mają zniknąć według świetlanej przyszłości a z uwzględnieniem ciemnej przeszłości w przyszłości? Trochę się nie pomieszało?

hatenuns
hatenuns
1 rok temu

To jest totalne dno, a te pseudo zakonnice powinny gnić w pierdlu do końca swoich dni. Jak tak można to dziec i to chore.

.
.
1 rok temu

Większość tych wyjących komuchów za rządne pieniądze nie podjęła by się takiej pracy

lepiej wiem
lepiej wiem
1 rok temu
Reply to  .

za rządne to nie, ale za rządowe bardziej.

osiołek
osiołek
1 rok temu
Reply to  .

Jeśli chciałeś kreska kropka czy przecinek napisać “żadne” no to pisze się tak jak osiołek napisał a nie “rzadne”. Ta B24 naprawdę musi być lewacka jeśli nie pisze tak jak kreska kropka czy przecinek chce, a w niej piszą wyjące komuchy.

XYZ
XYZ
1 rok temu

Śledztwo poprowadzą działacze Koalicji dOnosicielskiej z POslem Miszalskim na czele

lepiej wiem
lepiej wiem
1 rok temu
Reply to  XYZ

tak, mają zastąpić prokuratorów, tylko że Ziobro nic o tym nie mówił w wystąpieniu.

Jan z B
Jan z B
1 rok temu

LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!. Szkalujecie zakonnice z DPS-u ,anie matki ,które oddały swoje dzieci,żeby mieć spokój. Znam sytuacje dzieci w DPS od kolegi ,który pracował dorywczo w tym ośrodku.Opowiadał, Jasiek wyobraz sobie że te dzieciaki wyją,tarzają się w swoich fekaliach są zarazem bardzo agresywne i silne. Takie dzieci dla bezpieczeństwa personelu muszą być odizolowane na czas swojej agresji. A propos ‘KORY’ – to ciut ją znamy /narkotyki,ukrywanie przed Jackowskim ojcostwo syna i to z kim?/. Lewacy,antykatolicy miejcie trochę szacunku,bo dla sióstr z DPS-u w Jordanowie należy się nagroda NOBLA.

lepiej wiem
lepiej wiem
1 rok temu
Reply to  Jan z B

może też coś wiesz o maryli od drugiego kolegi, który nie pracował dorywczo lecz niedaleko mieszkał i opowiadał: “Janie z B…” Ojcem zapewne musiał być kogut. Nobla nie dają ale może oskar…

osiołek
osiołek
1 rok temu
Reply to  Jan z B

Po co Janie z B o Korze piszesz, nikt o niej nie wspomniał a Ty a propos i przy tej okazji dotulasz do Kory lewaków. A taki poważny człowiek mi się wydawałeś. O ole wiadomo też z plotek, to Kora nie z lewakiem dziś urzędowała za młodu, jest na wysokim stanowisku. Ale to było 50 lat temu, po co przywoływać Korę skoro miała trudne dzieciństwo a i molestowana była przez księdza.

XYZ
XYZ
1 rok temu

Monika,Krysia i Ola to jeden i ten sam lewacki psychol

XYZ
XYZ
1 rok temu
Reply to  XYZ

Krysia nie

psychol
psychol
1 rok temu
Reply to  XYZ

jak to nie, jeśli wie jak luzują rajtuzy lewacy, musiała mieć z nimi bliski kontakt.

Smoleńsk
Smoleńsk
1 rok temu
Reply to  XYZ

Antoni Macierewicz też nie xd

Edi
Edi
1 rok temu
Reply to  XYZ

Spadaj pedofilu bron bandy nierobów sekty czarnych.

Niedziela ma racje
Niedziela ma racje
1 rok temu

Najokrutniejsze czyste zło to PO

smutne co czytam
smutne co czytam
1 rok temu

Odwracanie uwagi od bardzo poważnego tematu, takich DPS-ów jest więcej, sam Wojewoda Małopolski (nie z PO) uznał, że opisane przykłady są szokujące. Dzieje się to w miejscu gdzie niepełnosprawni nie potrafią wiarygodnie poskarżyć się, dochodzić swoich praw człowieczeństwa Zamiast takie bzdury wypisywać – nie pisz nic, poczekaj na okazję aby wydalić co w Tobie siedzi. Tutaj jesteś zupełnie niewiarygodny.

Niedziela ma racje
Niedziela ma racje
1 rok temu

Platforma to organizacja ,która uruchomiła program dom dziecka+ ,gdzie wyrywano rodzicom dzieci z powodu biedy.Europoseł Wojciechowski wiele razy występował przed sądami w obronie takich rodzin o czym reportaże pokazywała nawet ówczesna TVP.Tak więc oburzenie członków Patologii Obywatelskiej to hipokryzja i obłuda.

czemu
czemu
1 rok temu

a myślałem, że biła dzieci upośledzone, łeee.

kontrolować mają fachowcy
kontrolować mają fachowcy
1 rok temu

Kontrola z Wydziału Polityki Społecznej od Wojewody? Czy to nie świadczy, że Wojewoda nie ma odpowiednich i fachowych służb do prowadzenia kontroli w terenie?

Monika
Monika
1 rok temu

To nie pierwszy raz że pingwiny zboczone się znęcają nad dziećmi i chorymi bije babą tak samo czarnym z braku seksu albo z nadmiaru wg niektórych co są bliżej nich.Rozwalić cały zakon a je do pierdla na 10 lat między kobiety z wysokimi wyrokami to im niby dziewicą dają wyrok i rozwalą D

Krysia
Krysia
1 rok temu
Reply to  Monika

Poluzuj rajtuza.

Ola
Ola
1 rok temu

Niewyżyte baby to są ludzie Szatana kto im pozwala opiekować dzieci żaden szacunek dla zboczonych bab i czarnych tak niszczą KK zbuki.

b. poważne
b. poważne
1 rok temu

Jak Wojewoda może mówić o kontrolach teraz ponadstandardowych jeśli znęcanie się w Jordanowie było przez kilka lat? A może nie było kontroli normalnych, nie trzeba by było ponadstandardowych.

Ekscytacja red. Szczotki
Ekscytacja red. Szczotki
1 rok temu

Koszmarny horror w tytule! Rzuciłem się do czytania, myślałem, że dzieci zabijano i zjadano, a z treści notatki dowiedziałem się, że śledztwo dopiero trwa i ustala się dopiero fakty.
Dzieci potrafią zmyślać tak jak np w jednej ze szkół pomawiano nauczyciela o pedofilię. Człowieka zwolniono i dopiero po czasie okazało się, że dwóm uczniom nie podobał się nauczyciel i po czasie przyznali się, że zmyślili historię o molestowaniu. Nauczyciel nie powrócił do zawodu.

gadanie "w świat"
gadanie "w świat"
1 rok temu

Nim napiszesz głupoty, zajrzyj do opisu w WP.

Koszmar?
Koszmar?
1 rok temu

Oj dostanie się redaktorowi za tytuł i za atakowanie kościoła. Kontrola od Wojewody już od 3 czerwca? – niedługo. Niech służby wojewody sprawdzą jakie kwalifikacje mają siostry zakonne do pełnienia zawodu “opiekun”.

.
.
1 rok temu
Reply to  Koszmar?

A niby dlaczego ma mu się dostać?Towarzysz redaktor po fiasku blokady Orlenu , które to wydarzenia z takim zapałem relacjonował i zwoływał chołote ,znalazł sobie nowy temat do walki z ciemnogrodem.

osiołek
osiołek
1 rok temu
Reply to  .

Aha, nagle dla kropka kreska przecinek stało się ciekawe na B24 gdzie twierdził, że nie śledzi artykułów bo lewackie, nic ciekawego. Ale tutaj nagle ciekawe bo można dołożyć redaktorowi, to co pisze nie jest ważne ale ważne, że z lewackiej B24. “Temat do walki z ciemnogrodem”? – uważasz się za mądrzejszego od lewactwa a jesteś głupi sam sobie bez przykładania lewactwa czy prawactwa.

osiołek
osiołek
1 rok temu
Reply to  .

Byłeś kiedyś “mądralo” w tego typu DPS-ie? Nie życzę Ci abyś się tam znalazł., oczywiście nie jako opiekun bo to by była dopiero tragedia. Szkoda, że przeżyłeś wiele lat, dostąpiłeś emerytury. Wielu sporo młodszych jest mądrzejszych.