Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Koszmarny szef – jaki nie powinien być przełożony

Fot. Pixabay

Właściwa osoba na stanowisku kierowniczym to skarb zarówno dla firmy, jak i zatrudnionych w niej osób. Dobry szef potrafi sprawnie zarządzać zespołem, wzbudza zaufanie pracowników i skutecznie motywuje do działania. Kiedy funkcje kierownicze sprawuje osoba, której brak do tego kompetencji, wywołuje to chaos, zniechęcenie do pracy i w konsekwencji przyczynia się do gorszej wydajności zespołu, a nawet rezygnacji z pracy wartościowych pracowników. Jeśli jesteś podwładnym toksycznego szefa, poważnie rozważ zmianę pracy.

Niesprawiedliwie ocenia podwładnych

Cechą, którą powinien wyróżniać się dobry szef, bez wątpienia jest sprawiedliwość i obiektywizm w ocenie podwładnych. Chyba nie ma niczego, co tak bardzo demotywuje do pracy, jak niesprawiedliwy przełożony. Przyznawanie niezasłużonych nagród według prywatnych sympatii, a nie rzeczywistych osiągnięć pracowników wywołuje ogromną niechęć pozostałych członków zespołu. Zaangażowanym w swoją pracę odechciewa się wkładać dodatkowy wysiłek w obowiązki zawodowe, kiedy przełożony nie tylko ich nie docenia, lecz wręcz faworyzuje osoby o mniejszych kompetencjach i słabszych wynikach pracy.

Wywołuje konflikty

Szefowi powinno zależeć, by zespół miał do siebie zaufanie, a pracownicy chętnie ze sobą współpracowali. Przełożony, który dla osiągnięcia własnych celów świadomie skłóca podwładnych i podpuszcza jednych przeciwko drugim wytwarza wyjątkowo toksyczną atmosferę w zespole. Nikomu dobrze się nie pracuje w atmosferze konfliktu i niechęci do kolegów z pracy. Bywa, że kierownik jest głównym szerzycielem plotek i pomówień, które poważnie szkodzą relacjom w zespole.

Nie szanuje pracowników

Jedną z najgorszych cech przełożonego jest brak szacunku do pracowników. Może on przejawiać się w lekceważącym sposobie rozmowy. Szef, który ignoruje problemy pracowników, traktuje podwładnych z wyższością z pewnością nie powinien zarządzać zespołem. Dyskryminacja, publiczne wytykanie słabości i błędów to poważne zarzuty względem osoby na kierowniczym stanowisku.

Brak mu fachowej wiedzy branżowej

Kierownik, który nie ma dostatecznego doświadczenia w branży, w której zarządza zespołem, nie będzie potrafił sprawnie planować pracy. Szef, któremu brak wiedzy łatwo może zostać zmanipulowany przez swoich bardziej kompetentnych podwładnych. Taki przełożony nie będzie w stanie rzetelnie ocenić pracy swojego zespołu. Brak mu umiejętności ustalania priorytetów i trafnego osądu sytuacji.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Norman
Norman
2 lat temu

Tak naprawde dbając o swoich ludzi – dbamy tez o swoje interesy. Bo zdrowy, aktywny i zmotywowany pracownik to efektywny pracownik. Więc takie programy sportowe czy pakiety medyczne medicover to ułatwienie życia i swoim ludziom ale i pracodawcom, bo czas leczenia jest skrócony – bez stania w kolejkach, a i diagnostyka w ramach pakietu pozwala stale kontrolowac ludziom ich stan zdrowia