Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Kozy: Dziennikarki „NaStrychu” w stolicy

Nauka zasad funkcjonowania rynku, prowadzenie dokumentacji, praca we własnej firmie – tego właśnie mają okazję spróbować uczniowie LO Baczyńskiego w Kozach biorący udział w programie Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Co więcej – mają też szansę wyjazdu do Warszawy na finał konkursu „Produkcik” i prezentacji swojej działalności na ogólnopolskim forum.

Gazetka szkolna „NaStrychu” rozpoczęła swoją działalność jako jedno z młodzieżowych miniprzedsiębiorstw w szkole w październiku 2016 roku. Dzięki ubiegłorocznej wizycie w redakcji „Kroniki Beskidzkiej” wiedzieliśmy, jak powinna funkcjonować gazeta. Udało nam się wydać cztery numery pisma, w pełni realizując cele postawione w biznesplanie i szlifując swoje dziennikarskie umiejętności. Oczywiście nie mogliśmy też zapomnieć o potrzebach naszych klientów, prowadzeniu dokumentacji miniprzedsiębiorstwa czy dbaniu o jego finanse. Ukoronowaniem naszej pracy stała się kwalifikacja do finału ogólnopolskiego konkursu na najlepsze młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo „Produkcik 2017”.

Podczas konkursowych zmagań w gmachu Ministerstwa Rozwoju „NaStrychu” reprezentowały: Marzena Wójcik (redaktor naczelna), Gabriela Mynarska (z-ca redaktor naczelnej), Natalia Romańczuk (dyrektor organizacyjny) i Klaudia Gąsiorek (dyrektor ds. finansowych). Naszym – i dziewiętnastu pozostałych firm – zadaniem było przeprowadzenie trzyminutowej prezentacji, udekorowanie stoiska promocyjnego i udział w rozmowie z komisją. Rywalizowałyśmy między innymi ze szkolnym biurem podróży, kawiarnią czy firmą produkującą świeczki. Po wyrównanych zmaganiach nietrudno było zgodzić się z komisją – zwyciężyła firma FOLKSELF z Gryfic produkująca gadżety z motywami ludowymi. To właśnie oni będą reprezentować Polskę podczas europejskiego finału konkursu w Brukseli.

Mimo, że naszej redakcji nie udało się zająć żadnego z czołowych miejsc udział w programie jest dla nas cennym doświadczeniem. Dzięki niemu nauczyliśmy się nie tylko pracy w gazecie – pisania tekstów, składu i oprawy graficznej, ale też zdobyliśmy umiejętności przydatne w dowolnej działalności gospodarczej. Poznaliśmy reali rynku pracy i nauczyliśmy się współpracy, marketingu oraz autoprezentacji. Swoją pracą przyczyniliśmy się do tworzenia historii szkoły. Bardzo dziękujemy wszystkim którzy wspierali w tym roku naszą działalność.

Program „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo” polecamy wszystkim uczniom szkół ponadgimnazjalnych , którzy chcą w praktyce poznać funkcjonowanie firmy. Naprawdę warto!

Finałowi konkursu „Produkcik 2017” patronowała Kronika Beskidzka.

google_news