Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego często wiąże się z szeregiem formalności, które mogą różnić się od siebie w zależności od podmiotu, który stara się o kredyt. W nieco inny sposób o otrzymanie kredytu ubiegać się będą przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą. O czym muszą pamiętać?

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza – najważniejsze informacje

Przedsiębiorcy, tak jak i osoby prywatne, muszą wykazać zdolność kredytową, jeżeli chcą starać się o hipotekę. Weryfikacja takiej zdolności przez bank odbywa się wieloetapowo, a podczas sprawdzania i analizy banki biorą pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest dochód netto osiągany przez potencjalnego kredytobiorcę, najczęściej za okres ostatnich dwunastu miesięcy. Innym czynnikiem jest przepływ finansowy między podmiotem a firmami zewnętrznymi, rozliczenia mogą wpłynąć na decyzję o zdolności kredytowej i jej wielkości. Kondycja finansowa firmy analizowana jest przez bank także w innych aspektach. Liczy się bowiem nie tylko wielkość dochodu, ale i jego stabilność oraz regularność. Jeżeli kwoty na koncie firmowym pojawiają się nieregularnie i w różnej wielkości, mogą skutkować wydaniem negatywnej decyzji i odrzuceniem wniosku o kredyt.

Odrzucenie decyzji w jednym banku nie wiąże się automatycznie z taką samą decyzją w innych bankach. Może okazać się, że wszystkie banki oprócz jednego odrzucą wniosek o udzielenie kredytu, ale jeden lub dwa zgodzą się na jego przeprocesowanie. Nie ma po co się poddawać, a jeżeli szereg formalności staje się nie do przeskoczenia, warto rozważyć zaangażowanie profesjonalnego doradcy finansowego, który pomoże w wyborze odpowiedniej oferty, dopilnuje dokumentów i doprowadzi sprawę kredytu do samego końca.

Najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć jeżeli interesuje Cię kredyt hipoteczny dla osób prowadzących działalność gospodarczą, znajdziesz na blogu kredytowym: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-a-dzialalnosc-gospodarcza/ 

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza – formalności

Przedsiębiorcy, starający się o kredyt hipoteczny, muszą liczyć się z szeregiem formalności, które muszą spełnić. Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o kilku ważnych sprawach, bez których wnioski nie zostaną rozpatrzone. Przede wszystkim należy przedłożyć oświadczenie oraz dostarczyć dokumenty potwierdzające niezaleganie ze składkami ZUS oraz podatkami. Takie zaświadczenia, po wystosowaniu odpowiednich próśb, można otrzymać w urzędach. Czasami można dostać je od razu, w innym przypadku zajmie to zazwyczaj do dwóch dni roboczych.

Czysta sytuacja z urzędem skarbowym przybliża do pozytywnego zakończenia procesu uzyskiwania kredytu. Dodatkowo banki mogą zweryfikować to we własnym zakresie i bardzo często to robią. Jeżeli przedsiębiorca zalega z płatnościami, decyzja o przyznaniu kredytu może okazać się negatywna.

Przedsiębiorcy są także skrupulatnie prześwietlani w bazach grupujących informacje o historii kredytowej podmiotów prowadzacych firmy. Banki sprawdzają przedsiębiorców także w BIK – Biurze Informacji Kredytowej, by zebrać jak największą ilość informacji.

Istotny jest także fakt długości działania działalności gospodarczej na rynku. To informacja niezwykle istotna dla banków, a działalności, które istnieją krócej niż 6 lub 12 miesięcy, mogą zostać na starcie wyeliminowane w procesie kredytowym przez wiele banków. Dlaczego? Dla takich banków wymieniony okres prowadzenia działalności może okazać się niewystarczającym gwarantem terminowej spłaty zadłużenia, wynikającego z pobrania kredytu hipotecznego.

Dla wielu banków okres dwóch lat prowadzenia działalności to absolutne minimum, jednak istnieją także podmioty, które zamiast lat prowadzenia działalności, pod uwagę biorą dochód lub wysokość wnioskowanej kwoty. W zależności od tych czynników, wymaganym okresem może być zaledwie rok prowadzenia działalności. Banki skłaniają się jednak ku coraz poważniejszej elastyczności i biorą pod uwagę serię czynników dodatkowych, takich jak na przykład poprzedni stosunek pracy przedsiębiorcy (na przykład umowy o pracę), wiek przedsiębiorcy czy kwestie poprzednich działalności.

Czasami przedsiębiorca pragnie zaciągnąć kredyt, ale mimo czystej kartoteki w Urzędzie Skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, nie otrzymuje on decyzji pozytywnej. Dlaczego? Spowodowane może to być podejrzaną dynamiką dochodów lub… wiekiem. Zbyt młodzi przedsiębiorcy mogą okazać się dla banków zbyt ryzykowną operacją.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermedegilda
Hermedegilda
5 lat temu

A zbyt starzy przedsiębiorcy nie są ryzykiem przy odmowie udzielenia kredytu przy braniu uwagi także dynamiki dochodów?