Porady i inspiracje

Kremy do twarzy na dzień i na noc – czym się różnią?

Pielęgnacja twarzy to temat, który na przestrzeni lat nie traci na popularności. W ostatnim czasie można wręcz zauważyć wzrost zainteresowania szeroko pojętą tematyką beauty, w tym dotyczącą właściwej pielęgnacji twarzy. Każdy, komu zależy na tym, aby jego skóra znajdowała się w jak najlepszej kondycji, przykłada do niej dużą wagę. Jednym z elementów pieęgnacji są kremy do twarzy. Ze względu na ich ogromny wybór, dobór odpowiednich może stanowić nie lada wyzwanie. Jest to szczególnie częste w przypadku kremów na dzień i na noc. Sprawdź, czym się różnią i jak wybrać odpowiednie.

Kremy do twarzy na dzień i na noc – różnice

Z pewnością niejednokrotnie podczas zakupów kosmetycznych natknęłaś się na kremy do twarzy z oznaczeniami „na dzień” i „na noc”. Bardzo prawdopodobne, że jeśli były one z tej samej linii, ich opakowania wyglądały praktycznie w ten sam sposób, a jedyną różnicą między nimi zdawała się być jedynie pora stosowania. Czy w takim przypadku oznacza to, że nie ma znaczenia fakt, jaki rodzaj kremu stosujemy o określonej porze dnia? 

Znaczna część osób, szczególnie w młodym wieku, kiedy ich skóra zdaje się nie mieć większych wymagań pielęgnacyjnych, wychodzi właśnie z takiego założenia, uważając, że jeden rodzaj kremu będzie dla nich całkowicie wystarczający, zarówno do stosowania w ciągu dnia, jak i przed pójściem spać. Niestety to, jaki rodzaj kremu stosujemy o określonej porze dnia, nie pozostaje dla naszej skóry bez znaczenia, a określenia „dzień” i „noc” nie są jedynie chwytem marketingowym producenta. Jeśli przyjrzymy się dokładnie składowi dwóch takich kremów, z pewnością zauważymy, że mogą się między sobą różnić poszczególnymi składnikami, jak i konsystencją. W przypadku kremów na noc zazwyczaj jest ona gęstsza i bardziej treściwa.

Kremy do twarzy – podział

Nawet jeśli posiadasz swoje ulubione kremy do twarzy, które stosujesz niezależnie od pory dnia, warto abyś przyjrzała się im bliżej. To, jaki krem stosujemy o danej porze dnia, w sposób bezpośredni wiąże się z tym, w jaki sposób zachowuje się nasza skóra. Jej cykl biologiczny związany jest przede wszystkim z tym, jak funkcjonuje nasz organizm. W ciągu dnia skóra musi bronić się przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Promieniowanie UV, ujemne temperatury, silny wiatr, ogrzewanie czy klimatyzacja – wszystko to sprawia, że funkcjonuje ona na zwiększonych obrotach. Dodajmy jeszcze do tego makijaż, stres i ciągłe życie w biegu – taka skóra zdecydowanie potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Jeśli w ciągu dnia nosimy makijaż, z pewnością zależy nam na tym, aby w niezmienionym stanie pozostał na naszej twarzy. Stąd sięgamy po krem o określonych właściwościach, który będzie w stanie dobrze utrzymać podkład i puder, niezależnie od pogody. 

Z kolei w nocy i w trakcie snu w skórze, podobnie jak w całym naszym organizmie, zaczynają zachodzić procesy regeneracji. W tym czasie skóra pozbywa się toksyn, jak i szkodliwych produktów przemiany materii. Oprócz tego szybciej dochodzi w niej do procesów naprawczych, a sama skóra znacznie łatwiej przyswaja substancje odżywcze, które znajdują się właśnie w kremach na noc. 

Kremy do twarzy na dzień – jakie składniki?

Wybierając krem na dzień, zwróć uwagę, aby był on w pełni przystosowany do potrzeb Twojej skóry. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zawarte w nim składniki. Kremy na dzień zwykle posiadają lżejszą konsystencję i szybciej się wchłaniają, aby można było zastosować je pod makijaż. Składniki, jakie powinny się w nich znaleźć, to:

  • filtry przeciwsłoneczne;
  • antyoksydanty;
  • witamina E;
  • kwas hialuronowy;
  • witamina B5.
Kremy do twarzy na noc – właściwości i skład

Kremy, po które sięgamy w trakcie wieczornej pielęgnacji, cechują się przede wszystkim silnym działaniem odżywczym, regenerującym, a także przeciwstarzeniowym. Zazwyczaj ich konsystencja jest gęstsza, bardziej zbita i oleista. W ich składzie znajdują się przede wszystkim:

  • witamina C;
  • retinol;
  • ceramidy;
  • koenzym Q10;
  • oleje i masła roślinne;
  • substancje o działaniu liftingującym i ujędrniającym.
google_news