Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Krew w kale u psa – jak postępować w takiej sytuacji?

Cute Jack Russell sitting on a red stool on white.

Krwawienie z układu pokarmowego naszych pupili to z pewnością niepokojący objaw. Czy krew w kale u psa wymaga natychmiastowego kontaktu z weterynarzem? Z jakiego powodu w odchodach psów może pojawić się krew i jak w tej sytuacji powinniśmy postępować? Wyjaśniamy i odpowiadamy na pytania dotyczące tej dolegliwości psów.

Jako właściciel psa zapewne starasz się, aby twój pupil był w jak najlepszej kondycji zdrowotnej przez cały czas. Każdy opiekun dba o własnego pupila niczym o dzieci, jednakże w przeciwieństwie do najmłodszych pies nie może nam powiedzieć, co go boli, bądź co mu dolega. Wszystkiego możesz dowiedzieć się przez zachowanie swojego czworonożnego przyjaciela. Wszelkie odstępstwa od normy, ospałość, brak apetytu, niechęć do zabawy są alarmem, który powinien skierować twoją uwagę na zdrowie i samopoczucie pupila.

Sprawdź też: https://zwierzaki.pl/rasy-psow

Rozmawiając niejednokrotnie z weterynarzami, zawsze zwracają oni uwagę na wygląd psich kup. Wychodząc na spacer z pupilami, możesz kontrolować stan kału psa i z niego dowiedzieć się najwięcej na temat zdrowia układu trawiennego twojego czworonoga. Wszelkie zmiany w gęstości, biegunki, zwiększony nieprzyjemny zapach, zmiana koloru kału bądź krew w odchodach i krwawa biegunka może być bardzo głośnym i śmierdzącym sygnałem, że z żołądkiem bądź jelitami naszego psa dzieje się coś niedobrego.

Jak dostrzec krew w kale u psa?

Wiedza o tym, że powinniśmy sprawdzać stan kupy naszych psów, jest dosyć powszechna, a strach przed krwią w kale dosyć częsty. Wielu właścicieli psów nie potrafi jednak zauważyć krwi w odchodach swoich pupili, jeśli nie ma ona czystej czerwonej barwy. Nie tylko czerwony kolor alarmuje nas o krwi w kale u psów. Smolisty, czarny kolor w psich odchodach również jest objawem krwotoku w układzie pokarmowym.

Kał naszego czworonoga, jeśli przybiera kolor czerwieni nazywany jest przez weterynarzy hematochezją. Informuje nas o świeżej krwi w odchodach, co w konsekwencji podpowiada nam, że krwotoku znajduje się blisko odbytu, np. w jelitach, okrężnicy bądź samym odbycie.

Czarny stolec u psów alarmuje nas o krwotoku w obrębie układu pokarmowego, jednakże już z przetrawioną, nieświeżą krwią. Krwotoki zarówno mogą pojawić się w okolicy jamy ustnej, gardła, gdzie połykana krew jest trawiona i wydalana w postaci czarnego stolca. Warto również zwracać uwagi, czy czworonóg nie kaszle, wszak krwotoki w obrębie układu oddechowego również mogą zostać połknięte i pojawić się w stolcu. Krew dostać się może do stolca również przez rany w żołądku bądź jelitach. Tego typ stolca zwany jest przez lekarzy weterynarii melaena.

Przyczyny krwi w kale u psów

Powodów pojawienia się krwi w kale może być  dużo i nie należy bagatelizować tego niemego alarmu z ciała papila. Przyczyną pojawienia się krwi może być naprawdę sporo rzeczy począwszy od uszkodzenia mechanicznego, pasożytów po choroby przewlekłe różnego typu w tym nowotwory. W niektórych przypadkach symptomy ustępują samoistnie, przez ograniczenie spożywania pokarmu przez naszego psa, co jest samoistną reakcją obronną psów, aby pozbyć się krwotoku, który przynosi ból i dyskomfort. Niestety w wielu przypadkach psiak nie jest w stanie prowadzić sobie z tą dolegliwością samemu.

Możliwe choroby, które objawiają się krwią w stolcu u psów :
  • zapalenia jelita cienkiego
  • zapalenie żołądka
  • zakażenia wirusowe
  • zatrucia
  • pasożyty
  • nowotwór
  • uszkodzona błona śluzowa
  • wrzody żołądka
  • parwowiroza
  • biegunka
  • ciało obce w przewodzie pokarmowym
  • zapalenie okrężnicy
  • alergia
  • nietolerancja pokarmu

I wiele, wiele innych przyczyn.

Postępowanie w przypadku krwi w kale u psa

Niezależnie od tego, co jest przyczyną pojawienia się krwi w kale, zawsze oznacza to jedno – wizytę u lekarza weterynarii. Możliwe choroby bądź uszkodzenia powinny od razu skierować cię wraz z pupilem do weterynarza. W przypadku smolistego i czarnego stolca nie należy zwlekać i umówić wizytę, jak najszybciej informując lekarza o objawach. Możemy zostać skierowani do innego lekarza weterynarii z powodu potrzebnych niezbędnych badań na przykład gastroskopii bądź kolonoskopii, aby w jak najkrótszym czasie zlokalizować możliwy krwotok. W przypadku nowotworów jamy brzusznej nie ma dobrych rokowań, jednakże nie każda biegunka krwotoczna bądź krew w odchodach jest objawem nowotworu. W trakcie leczenia nie można zapominać o nawadnianiu naszego pupila, gdyż biegunki i niechęć do spożywania pokarmów może wywołać u psa odwodnienie. Mogą być niezbędne elektrolity, jednakże szczegółowego postępowania dowiemy się od weterynarza, który indywidualnie zdiagnozuje naszego czworonoga.

Jeśli spotkałeś krew w stolcu u psa sięgaj po telefon i dzwoń do lekarza weterynarii, który zajmuje się twoim pupilem. To objaw, którego nigdy nie należy bagatelizować i czekać aż sam ustąpi – dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Aby pójść do weterynarza jest więcej powodów niż w tytule.

No ta, tak,
No ta, tak,
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

a świstak zawija w sreberka. Te “przebłyski” ynteligencji są dość charakterystycznie osobliwo-rozgarnięte.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  No ta, tak,

Czyżby psie kupy zawijał w sreberka? – wysoka filozofia.

Skoro masz taki zwyczaj,
Skoro masz taki zwyczaj,
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

nie mnie w to wnikać. Klepitłukowanie, to trudna sztuka bezmyślności, ale nie mój problem. Dla klepitłuka/klepiszona (wersja do wyboru, mogą być dwie) to sens życia.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Trzeba filozof wnikać, rozkładać na czynniki pierwsze skoro zacząłeś o świstaku…