Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kronika Beskidzka: nowy numer już w sprzedaży

Już jest – nowy numer Kroniki Beskidzkiej. Czeka na Was w kioskach, salonikach prasowych, hipermarketach i na stacjach benzynowych. E-wydanie można kupić na www.prasabeskidzka.pl. O czym piszemy?

HUCZNE WESELA W SZCZYRKU. BĘDZIE GŁOŚNO!
Szczyrk upodobali sobie nowożeńcy z całego kraju. Przyjeżdżają w Beskidy, aby zorganizować tu swoje wymarzone wesele. Rocznie organizowanych jest nawet 1000 takich imprez. Biesiadnicy mają niezapomnianą zabawę. Za to okoliczni mieszkańcy mają dość.

RZEMIEŚLNICY: WIDMO DRASTYCZNYCH PODWYŻEK I ZWOLNIEŃ
Drastyczny wzrost kosztów może oznaczać konieczność zwalniania pracowników i zamykania działalności. Tego boją się rzemieślnicy z naszego regionu. Nie mogą uwierzyć, że choć to niewielkie firmy stanowią o sile gospodarki, przez polski rząd są ignorowane.

INWESTYCJA NA SARNIM STOKU. KOMPLETNIE RÓŻNE OPINIE
– Swoją opinię podtrzymuję. Obszar inwestycji jest pozbawiony walorów przyrodniczych zasługujących na uwagę – mówi dr hab. Damian Chmura, który przygotował opinię przyrodniczą na zlecenie inwestora budowy 22 budynków na Sarnim Stoku.

CÓRKA ZABIŁA MATKĘ W HAŁCNOWIE
Rodzinny dramat rozegrał się 22 września przy ul. Janowickiej w bielskiej dzielnicy Hałcnów. Na ciało 70-letniej kobiety natrafiła mieszkająca po sąsiedzku jej synowa. Podejrzana o morderstwo córka ofiary przebywa w areszcie. Miała problemy psychiatryczne.

CORAZ MNIEJ NAS. I JESTEŚMY CORAZ STARSI
Poznaliśmy wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Najważniejszy wniosek? Jest nas coraz mniej. Maleje liczba osób w wieku produkcyjnym.

KSIĄDZ CELEBRYTA? KOŚCIÓŁ MUSI BYĆ OTWARTY
– Nie mogę zrozumieć, że wszędzie trzeba się umawiać, dzwonić, zapowiadać. Kiedyś tego nie było. Wiele osób zatrzymywało się u nas w drodze na zakupy. Mama gotowała kawę, było ciasto – Kronika rozmawia z księdzem Janem Byrtem, proboszczem luterańskiej parafii w Szczyrku-Salmopolu.

OPOWIEDZ MI BABCIU O SYBIRZE
Przychodzą co roku, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Jest hymn państwowy, modlitwy (katolicka i ewangelicka), złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Miejsce Pamięci Zesłańcom Sybiru”, jest wreszcie Hymn Sybiraków, może najbardziej w tym wszystkim wzruszający.

MŁODZI MAJĄ GŁOS
– Młodzież uważa, że w mieście nie dzieje się zbyt wiele. Dlatego chcemy pytać, co byłoby interesujące, co moglibyśmy zrobić, żeby nasi rówieśnicy byli zadowoleni, i żeby Bielsko-Biała było dla nich atrakcyjne – Kronika rozmawia z Tymoteuszem Dadokiem, Julią Cholewą, Julią Wyczesany i Filipem Macudą z Młodzieżowej Rady Miasta.

TARGI BUDOWNICTWA: BYŁO CO OGLĄDAĆ I KOGO SŁUCHAĆ
60. Międzynarodowe Targi Budownictwa Jesień 2022 przeszły do historii. Uczestniczyło w nich około 200 wystawców, którzy przedstawiali wyroby 480 producentów.

WRACA FESTIWAL KOMPOZYTORÓW POLSKICH. ĆWIERĆWIECZE MUZYCZNYCH DIAMENTÓW
Po dwuletniej przerwie powraca Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wraca z przytupem – 6 października rozpoczyna się trzydniowa, jubileuszowa 25. edycja tego wydarzenia, jedynego o tak wysokim poziomie na kulturalnej mapie Polski.

PARADA KAPELUSZY I INNE ATRAKCJE
Tegoroczne Dni Seniora potrwają od 1 do 9 października. W programie wiele atrakcji – konkursy, koncerty, przedstawienia teatralne oraz Parada Kapeluszy. Zapraszają prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i Rada Seniorów Miasta Bielska-Białej.

ZAKAZANE DZIECI. NIEZWYKŁA PREMIERA W BANIALUCE
Dlaczego Janusz Korczak wykreślił część osiemnastego rozdziału „Kajtusia Czarodzieja”? Bo było w nim to, co najstraszniejsze i dzieci się bały. Co jest najstraszniejsze? Właśnie od tego pytania zaczyna się historia „Zakazanych dzieci”, sztuki Artura Pałygi. W październiku w Banialuce.

A ponadto wiadomości z Małopolski i Żywiecczyzny, dużo sportu i kryminałów. Zapraszamy do lektury!

google_news