Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Rowerzysta kontra jeleń i zawały serca. Ważne interwencje GOPR-owców

Fot. K. Kempny, M. Duźniak/GOPR Beskidy

Ponownie wiele pracy mieli w miniony weekend beskidzcy ratownicy. Pomagali przede wszystkim rowerzystom, wymagającym naprawdę pilnej pomocy.

Jak informują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, w sobotę doszło do trzech ich interwencji przy groźnych wypadkach rowerowych. Około południa do Centralnej Stacji Ratownictwa w Szczyrku wpłynęło zgłoszenie o 49-letnim rowerzyście, który podczas podjazdu na Małe Skrzyczne  zaczął uskarżać się na silny ból w klatce piersiowej i stracił przytomność. W rejon zdarzenia wyjechał karetką terenową zespół trzech ratowników. Po potwierdzeniu objawów zawału serca, rowerzysta został przetransportowany na Halę Skrzyczeńską. Tam zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który ewakuował ratowanego do szpitala.
Do kolejnego zdarzenia z udziałem rowerzysty górskiego doszło we Wiśle, gdzie – podczas zjazdu trasą rowerową Skolnity – rowerzysta zderzył się z jeleniem przeskakującym przez trasę. W wyniku zderzenia i upadku doznał urazu klatki piersiowej oraz licznych stłuczeń. Na miejsce wypadku wyruszył zespół ratowników, dyżurujących w Stacji Ratowniczej Wisła, który udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy.
Tuż po godz. 16.00, również w sobotę,  miał miejsce kolejny wypadek rowerowy. 27-letni mężczyzna podczas zjazdu w okolicach Malinowskiej Skały upadł, w wyniku czego doznał poważnych urazów głowy, twarzoczaszki oraz pleców. Po opatrzeniu ran przez zespół dyżurnych z CSR Szczyrk został ewakuowany i na Przełęczy Salmopolskiej przekazano go załodze zespołu ratownictwa medycznego.
W niedzielę także doszło do wypadku rowerowego, tym razem na ścieżkach Enduro Trails w rejonie Koziej Góry. Na trasie Rock’n’Rolla pomocy potrzebowała 23-letnia rowerzystka, która doznała urazu kolana oraz otarć twarzoczaszki.
Również w niedzielę ratownicy zabezpieczający bieg górski Maraton Trzech Jezior otrzymali zgłoszenie o 45-letnim mężczyźnie, który podczas zejścia z gór źle się poczuł. Po dojeździe zespołu ratowników na miejsce stwierdzono u ratowanego objawy zawału serca. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna został przekazany zadysponowanemu zespołowi ZRM.
Oprócz tego, ratownicy w weekend pomagali turystom i biegaczom górskim przy: wyczerpaniu i omdleniu, urazach stawów i złamaniach kości, m.in. na Stożku, Górze Żar, Magurce i Skrzycznem.
google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments