Wydarzenia Cieszyn

Krwawa historia Cieszyna. Jak dawniej wymierzano sprawiedliwość?

Nieistniejący już dom kata w Cieszynie. Fot. z arch. Władysława M. Żagana / Blog Principatus Teschinensis

 Cieszyński Uniwersytet III Wieku zaprasza na ciekawy wykład do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, gdzie spotyka się sekcja “Przeszłość i teraźniejszość”.17 października o 16.00 będzie można posłuchać wykładu Władysława Michała Żagana, a jego tytuł brzmi “Kat w dawnym Księstwie Cieszyńskim”.

„Jeśli zbrodniarze nie mają być bezkarni, musi być kat z urzędu ustanowiony” – pisał kiedyś Andrzej Frycz Modrzewski. W Cieszynie taki kat funkcjonował. – Budził zarówno strach, a jednocześnie zyskiwał niebywały podziw. Dawniej to właśnie ta postać gromadziła na cieszyńskim rynku tłumy gapiów, żądnych krwawego widowiska. I choć na co dzień unikano jego spojrzenia, a postać ta zepchnięta była na margines społeczny, to podczas egzekucji stawał się on głównym aktorem makabrycznego spektaklu. Jednocześnie kat był jednym z bogatszych mieszkańców Cieszyna, a jego usługi kosztowały kasę miejską niemałe sumy – mówi Władysław Michał Żagan, który zabierze słuchaczy w mroczną opowieść z kart dziejów miasta Cieszyna.

Prelegent jest antropologiem kultury z wykształcenia i historykiem z zamiłowania. Na co dzień prowadzi bloga Principatus Teschinensis, poświęconego lokalnej historii oraz Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich w Zamku Kończyce Małe, a jednocześnie zajmuje się rekonstrukcją historyczną, współtworząc Chorągiew Księstwa Cieszyńskiego. Władysław Michał Żagan zwróci uwagę na historyczne i kulturowe aspekty związane z urzędem cieszyńskiego kata, a także zapozna słuchaczy z ciekawostkami dotyczącymi dawnych organów sprawiedliwości miasta Cieszyna.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
9 miesięcy temu

Kapliczka skazancow podobno pod wiaduktem przy Starostwie. A wyroki przez powieszenie na gorze Maly Jaworowy.

Tadeusz
Tadeusz
9 miesięcy temu

Może ktoś wie gdzie jest kapliczka skazańców w Cieszynie

Jadwiga
Jadwiga
9 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Pod wiaduktem na Boreckiej stojąc na parkingu patrząc w stronę galerii najpierw są te wszystkie budki a po lewej stronie kapliczka

Tadeusz
Tadeusz
9 miesięcy temu

Tadeusz

ŚkifWLiZ
ŚkifWLiZ
9 miesięcy temu

A kat Maciejewski tam pod szubienicą na Antosia czeka już.

Zdzich
Zdzich
9 miesięcy temu
Reply to  ŚkifWLiZ

Maciejowski