Urząd Miejski w Bielsku-Białej nie zorganizuje tej jesieni wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej na kadencję 2023-2025. W wymaganym terminie nie zgłosił się żaden kandydat do pełnienia tej funkcji. Spokojnie, nie oznacza to, że Młodzieżowa Rada Miasta nie będzie obsadzona w nadchodzącej kadencji.
Jak czytamy w statucie bielskiej MRM – jest ona reprezentacją młodzieży kształcącej się w Bielsku-Białej, uczniów szkół ponadpodstawowych, publicznych i niepublicznych, kształcących stacjonarnie. Jest to organ o charakterze konsultacyjnym a jednym z jego podstawowym celów to – reprezentowanie interesów młodzieży wobec organów samorządu terytorialnego, samorządu uczniowskiego oraz dyrekcji szkoły i rodziców a także współpraca z tymi podmiotami. Liczy ponad 50 członków a jej kadencja (od niedawna) trwa dwa lata (wcześniej był to rok).
Wybory dla uczniów – mieszkańców Bielska-Białej, uczących się w szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta – przeprowadzane są w każdej ze szkół przez samorządy uczniowskie. Procedura wyboru członków do nowej rady właśnie trwa. W MRM mogą zasiadać jednak nie tylko młodzi bielszczanie uczący się w bielskich szkołach ponadpodstawowych, lecz również pobierających naukę poza terenem miasta. Wybory dla tych osób organizuje Urząd Miejski. Najbliższe (na nową kadencję MRM) zaplanowano na 5 października, jednak – jak informują miejscy urzędnicy – do wczoraj, 27 września (ostateczny termin zgłaszania kandydatów) – nie wpłynęło żadne takie zgłoszenie. Czyżby był to objaw kryzysu demokracji wśród młodych ludzi?
Hmm, a po co komu młodzieżowa rada miasta? Co to za ciało, czemu ma służyć?
Bo tak nakazuje poprawność?
Centrum dla seniorów, Polska jest kobietą, prawa LGBT, ciemiężenie kobiet, o czym jeszcze przeczytamy?
Przeczytamy o tym, że Młodzieżowa Rada Miasta tak jak i Młodzieżowa Rada Gminy jest praktyczną lekcją wychowania obywatelskiego, które jest i w wielu krajach. I nie ma nic wspólnego z tym co piszesz. Owszem, jest uwzględniona w naszej demokracji również Rada Seniorów, a jak działają prężnie takie rady przy gminach – dowiedz się tam gdzie prężnie działają, odsyłam do Art. 5b i 5c ustawy o samorządzie gminnym
Przybliż mi może na czym polega owo wychowanie obywatelskie w Młodzieżowej Radzie Gminy?
Młodzi mają się uczyć, że ich zdanie nie ma znaczenia liczy się tylko przekaz jaki dostają od ugrupowania, które w radzie reprezentuja?
A jak ktoś myśli inaczej to nie znajdzie się na listach w następnych wyborach, tego chcesz uczyć młodzież?
Może chcesz uczyć jak organizuje się przetargi w gminach tak by coś zostało na boku?
Młodzież w Młodzieżowej Radzie Miasta ma okazję zorganizować wiele wydarzeń dla swoich rówieśników, rozwijają się i uczą jak nawiązywać różne współprace. Takie ciała są bezpartyjne, nigdzie nie znajdziesz u nich przekazów związanych z partiami politycznymi:)
Ich zdanie ma ogromne znaczenie, bardzo często ubiegła kadencja wypływała na decyzje władz miasta, m.in. opiniowała strategię miasta do 2027. Więc nie zgodzę się, że jest niepotrzebna. Zajrzyj na instagrama mrm_bielska_białej lub na Facebooka, naprawdę dużo fajnych, porzytecznych i rozwijających rzeczy robią.