Porady i inspiracje

Kto może Ci pomóc znaleźć pracę?

Kto może pomóc Ci znaleźć pracę, gdy obecna umowa dobiegła końca? Bez względu na to, w jaki sposób i z jakich powodów rozstajesz się z obecnym pracodawcą, najpewniej potrzebujesz znaleźć nowe zatrudnienie. W końcu rachunki same się nie opłacą – pomyślisz. I masz rację. Nowej pracy najlepiej poszukiwać aktywnie, aby uniknąć rozczarowania. Weź sprawy w swoje ręce i wykorzystaj to, co masz obecnie najcenniejsze – relacje z innymi ludźmi oraz Internet.

W poszukiwaniach pracy warto wykorzystać sposobności i narzędzia, które są dla nas dostępne. Trzeba tylko zobaczyć, że faktycznie możemy ich użyć i nie trzeba do tego żadnych „magicznych” metod. Dostęp do Internetu otwiera przed Tobą bardzo szerokie możliwości. Jeżeli połączysz to z realnymi relacjami międzyludzkimi – sukces gwarantowany.

 

Przyjaciele i rodzina

Zapewne Twoi najbliżsi wiedzą już, że w poprzedniej firmie nie wiodło Ci się tak, jak oczekiwałeś. Poza udzieleniem wsparcia emocjonalnego w tej trudnej sytuacji mogą Ci też pomóc realnie. Nie oznacza to, że musisz zgadzać się na każdą ich propozycję pracy, która tylko przychodzi im do głowy. Choć pewnie będzie ona życzliwą próbą pomocy. Zamiast tego, przejmij inicjatywę.

Pomyśl, kogo mogą znać Twoi krewni. Może są to przedsiębiorcy lub osoby, które pracują w interesującej Cię branży? Wówczas poprzez najbliższych możesz umówić się na spotkanie i zapytać o perspektywy zatrudnienia. Nie chodzi Ci tu o polecenie Twojej osoby u szefa, czy napisanie referencji. Poznaj branżę, poszerz swoją bazę kontaktów i sam wyślij CV do firmy, w której zainteresowały Cię realizowane projekty, czy nowoczesne podejście do pracy.

 

Znajomości z mediów społecznościowych

Zazwyczaj mediów społecznościowych używamy przede wszystkim do zabawy, rozrywki i relaksu. Można je jednak wykorzystać również w innych celach. Niektóre platformy, takie jak LinkedIn czy GoldenLine, zostały stworzone z myślą o rekrutacji. Wystarczy przejrzeć listę swoich kontaktów z branży i wysłać zapytania lub CV do zaufanych osób, które realnie mogą Ci pomóc. Na wspomnianych platformach zadbaj o swój profil – aktualne, rzetelne i profesjonalne dane. To pozwala działom HR Cię zweryfikować. Może nawet headhunterzy będą chcieli zwerbować takiego specjalistę jak Ty!

 

Rozmawiaj o pracy w nietypowych miejscach

Serwisujesz właśnie auto u swojego mechanika? Nie musisz szukać od razu pracy w motoryzacji, ale przyznasz, że warto porozmawiać z osobą, w której warsztacie codziennie przewijają się dziesiątki ludzi z różnych branż? Może zapytaj swojego mechanika o znajomość konkretnych przedsiębiorców. Może sam słyszał o wolnym stanowisku pracy w okolicy? Ludzie, którzy pracują w usługach, są skarbnicą wiedzy! Dużo rozmawiają i mogą słyszeć o ofertach zatrudnienia, których próżno szukać w Internecie.

 

Sprawdź, co o tym sądzą internauci

Masz wątpliwości, czy pracodawca, którego oferta Ci się spodobała, jest godny zaufania? A może chcesz sprawdzić opinie o firmach z Twojej miejscowości? Można to zrobić! W tym celu powstał portal Work or Not.

Wystarczy, że wyszukasz miasto (np. dla Rybnika będzie to TEN LINK), w którym szukasz pracy. Zobaczysz listę wszystkich firm, które działają na jego obszarze. Każda z nich ma z lewej strony informację o tym, ile osób poleca współpracę z przedsiębiorstwem. Zobaczysz także, czy firma przeprowadza obecnie jakieś rekrutacje. Po kliknięciu profilu interesującego Cię przedsiębiorstwa, przeczytasz, co na temat pracodawcy mają do powiedzenia jego pracownicy. To daje pełny obraz przedsiębiorstwa, byś podejmował decyzję o zatrudnieniu świadomie: to work or not to work?

 Podsumowanie

W poszukiwaniu pracy może pomóc Ci wiele osób. Wystarczy, że wykorzystasz potencjał, który mają relacje międzyludzkie – te bliskie i dalsze, a nawet zupełnie Ci obce. Połącz wiedzę ze wszystkich dostępnych źródeł i znajdź pracę, która da Ci prawdziwą satysfakcję. Już nie będziesz zadawać sobie pytania: to work or not to work.

google_news