Cieszący się dużą popularnością, a przede wszystkim sympatią widzów, polski krytyk kulinarny, dziennikarz, pisarz, publicysta, podróżnik, a ostatnio także youtuber, Robert Makłowicz, odwiedził Śląsk Cieszyński. W poszukiwaniu smaków, ale nie tylko, udał się między innymi do Cieszyna, Wisły, Istebnej czy Górek Małych.
W listopadzie na kanale YouTube Roberta Makłowicza będzie można zobaczyć efekt jego kulinarnych podróży po pograniczu. Z pewnością nie zabraknie kadrów z Cieszyna – słynnej cieszyńskiej Wenecji, rotundy św. Mikołaja, Browaru Zamkowego, Cafe Muzeum czy Góry Zamkowej. Z innych miejsc pojawi się także m.in. Chlebowa Chata w Górkach Małych, Chaty Olimpijczyka Jasia i Helenki w Wiśle. Ujęcia kręcone były także przy bacówce na Stecówce w Istebnej, przy kaskadach Rodła na Białej Wisełce i szczycie Cieńkowa w Wiśle. Na liście miejsc, które odwiedził Robert Makłowicz ze swoją ekipą, znajduje się ponadto Szlak Kultury Wołoskiej i Szlak Oscypkowy. W poszczególnych odcinkach będzie mowa m.in. o tradycjach warzenia piwa, pieczenia chleba, pasterstwie, beskidzkiej biesiadzie, ale także o innych ciekawostkach typowych dla Śląska Cieszyńskiego, jak na przykład wystawianiu tableau w sklepowych witrynach. Słów kilka padnie również o rozsławiających region imprezach, jak na przykład “Kino na Granicy”. To właśnie podczas jednej z pierwszych edycji tego cieszyńskiego festiwalu Robert Makłowicz pierwszy raz gotował w Cieszynie.
Odcinki opowiadające o śląskich tradycjach kulinarnych, ale i zabytkach i atrakcjach turystycznych powstają na zlecenie i we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną, Slaskie.travel i Szlakiem Kulinarnym „Śląskie Smaki”. Również zarządca Polskiej Marki Turystycznej Śląsk Cieszyński czyli Stowarzyszenie „Olza” – Euroregion Śląsk Cieszyński oraz przedstawiciele branży turystycznej bardzo aktywnie włączyli się w prace nad materiałem.
Rober
jest graczem w brydża, a słowniku rober jest.
na fot to jakby pasterze jacyś nie Śląsko-Cieszyńscy a wschodnio karpaccy, czy tak?
bo to jest tak, że zdjęcia są z archiwum i może być różnie
Dlaczego prezentowane jest 3 razy to samo zdjęcie?