Cieszyn Kultura i rozrywka

Kuracjusze i skandale. Książnica Cieszyńska zaprasza na prezentację „Powstanie i rozwój letniska w Wiśle (do 1945 roku) w świetle dokumentów PTL”

Mat. Książnicy Cieszyńskiej.

Jak wyglądały początki kurortu pod Baranią Górą? Czy Wisła miała łazienki i czy była uzdrowiskiem? Kto do niej przyjeżdżał i na co się leczył? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy październikowej prezentacji w Książnicy Cieszyńskiej.

„Wykorzystując przerwę w przebiegających w naszej siedzibie pracach modernizacyjnych, zapraszamy Państwa na ostatnią w tym roku prezentację w cyklu »Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej«” – piszą nadolziańscy bibliotekarze.

Tym razem proponują oni gościom Książnicy wycieczkę do dawnego letniska w Wiśle, o którego historii, kuracjuszach i skandalach, jakie towarzyszyły ich pobytom, opowie dr Renata Czyż.

Przed I wojną światową zjeżdżali tam Habsburgowie i polska inteligencja. W Wiśle powstawały wille w stylu alpejskim i witkiewiczowskim. W latach międzywojennych miejscowość była uważana za nowoczesny kurort na poziomie europejskim, choć w centrum stały jeszcze drewniane, kurne (bez komina) chałupy. Zagraniczni goście, którzy przyjechali na Święto Gór w 1937 roku byli pełni uznania dla rozmachu imprezy i uroku beskidzkiej wsi. Gości przyciągał także Zamek Prezydenta, w którym odbywały się spotkania polityków II Rzeczypospolitej i zagranicznych dyplomatów. Do utrwalenia modernistycznego wizerunku Wisły z lat międzywojennych paradoksalnie przyczynili się niemieccy okupanci, którzy zniszczyli większość drewnianej zabudowy, ale popularyzowali wieś jako miejscowość wypoczynkową.

Prelekcja na ten temat odbędzie się w piątek, 18 października, o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46.

google_news